VÝCHOD. Počet neospravedlnených hodín na základných školách každoročne stúpa, na stredných školách sa ustálil.
Najviac vymeškaných hodín bez ospravedlnenia mali v školskom roku 2018/2019 žiaci základných škôl v Košickom a stredoškoláci v Prešovskom kraji.
Údaje poskytlo ministerstvo školstva, ktoré ich čerpá zo štatistického zisťovania prostredníctvom výkazu škôl.
Rekordný Košický kraj
V Košickom kraji študovalo v školskom roku 2018/2019 na základných školách vyše 67 500 žiakov a celkový počet ich neospravedlnených hodín bol viac ako 1,7 milióna.
V rámci kraja ich zaznamenali najviac v okresoch Spišská Nová Ves a Michalovce.
Na jedného žiaka základnej školy v Košickom kraji priemerne vychádza 25 neospravedlnených hodín, pričom celoslovenský priemer predstavuje 6,3 hodiny na žiaka.
Počet neospravedlnených hodín od roku 2010 každoročne stúpa, v školskom roku 2010/2011 ich vychádzalo na jedného žiaka približne 19.
Stredoškoláci
U stredoškolákov nie je počet neospravedlnených hodín vysoký, no najviac ich zaznamenali študenti v Prešovskom kraji.
Na jedného stredoškoláka tam pripadá takmer osem neospravedlnených hodín, pričom slovenský priemer pre žiakov stredných škôl predstavuje 5,5 hodiny.
Na základných školách teda počet neospravedlnených hodín mierne stúpa, na stredných je ich počet dlhodobo stabilnejší.
Trestné oznámenie
Ak žiak vymešká bez ospravedlnenia počas mesiaca viac ako 15 vyučovacích hodín, riaditeľ školy o tom upovedomí obec, zákonného zástupcu dieťaťa a miestny úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Obec je povinná začať konanie o priestupku na základe oznámenia riaditeľa, ak žiak vymešká a neospravedlní 60 hodín v priebehu školského roka.
Trestné oznámenie na zákonných zástupcov žiaka pre podozrenie z ohrozovania mravnej výchovy mládeže podáva obec pri neospravedlnení sto vyučovacích hodín.
„Vzhľadom na to, že plnenie školskej dochádzky je povinné desať rokov, jej zanedbávanie je sankcionované,“ uviedlo ministerstvo školstva.
Evidencia záškolákov
Mária Hrehová z kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny uviedla, že v roku 2018 bola vykonaná sociálna kuratela z dôvodu zanedbania povinnej školskej dochádzky u 6 869 detí, čo predstavuje o takmer 500 detí viac než v predchádzajúcom roku.
Oddelenie sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately eviduje maloleté deti, ktoré sa dopustili záškoláctva, navrhuje zastavenie alebo obnovenie výplaty prídavku na dieťa a vykonáva opatrenia na zamedzenie záškoláctva.
Krízové stredisko podľa nej v roku 2018 zabezpečovalo náhradnú starostlivosť u 43 detí, kde bola zanedbaná povinná školská dochádzka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.