Korzár logo Korzár
Piatok, 16. apríl, 2021 | Meniny má Dana, DanicaKrížovkyKrížovky

Aj po tridsiatich rokoch treba bojovať za slobodu, znelo v Košiciach aj v Prešove

Ľudia sa opäť zišli na námestiach.

Na stretnutie k Novembru 1989 prišlo do centra Košíc asi 1 500 ľudí.Na stretnutie k Novembru 1989 prišlo do centra Košíc asi 1 500 ľudí. (Zdroj: TASR)
Súvisiaci článok Česko-slovenská minúta po minúte: Nesklamte nádej, odkázali politikom organizátori Za slušné Slovensko Čítajte 

20.35 - Spravodajstvo minútu po minúte z východného Slovenska končíme, ďakujeme za priazeň.

20.32 - Do ulíc miest na východnom Slovensku dnes prišli stovky ľudí uctiť a pripomenúť si myšlienky Novembra 1989. Neostalo však iba pri spomínaní, často sa spomínala paralela s dnešným vývojom spoločnosti a zdôrazňovala sa myšlienka, že zápas o slobodu a slušnú spoločnosť neustále pokračuje.

20.30 Prešov - Krátke spomienkové stretnutie študentov sa končí.

20.20 Prešov - Na stretnutí je približne 70 študentov. Hovorí Gabriel Paľa, prorektor PU. V roku 1989 bol v štrajkovým výbore študentov: "Ďakujem vašim rodičom, aj vám, študentom."

Skryť Vypnúť reklamu

Zaželal im, aby v nich stále dýchal duch odvahy. Prečítal vlastné verše, ktoré napísal v dnešný deň na počesť výročia: Čakanie na anjela. Emotívne verše zožali potlesk prítomných.

20.12 Prešov - Nasleduje performance v podaní tunajšieho študentského divadla.

20.09 Prešov - Študentská spomienka sa začína, pred univerzitnou budovou je asi 50 študentov. Otvoril ho Matúš Žac, podpredseda akademického senátu Prešovskej univerzity za študentov. Spomína výročia a udalosti z rokov 1939 i 1989. Hovorí o tom, že hlas študentov bol vypočutý. A že stále je potrebné zaujať postoj proti akémukoľvek extrémizmu.

20.00 Prešov - O chvíľu sa začne dnešné druhé spomienkové stretnutie v Prešove. Organizujú ho študenti vo vysokoškolskom areáli na Ulici 17. novembra. Začínajú sa schádzať prví ľudia.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Letáky, plagáty, šuškanda, VHS a Prešovská zmena. Kľúčové médiá revolúcie Čítajte 

19.43 Prešov - Sloboda prejavu, sloboda informácií, sloboda tlače. To boli takisto požiadavky Nežnej revolúcie.

Internet bol v roku 1989 neznámym pojmom, oficiálne médiá mala pod palcom komunistická strana a ľudia im príliš neverili.

Ako sa teda šírili informácie?

19.37 Košice - Stretnutie ukončila hymna SR, ktorú zaspieval Marián Lukáč. Asi 1 500 účastníkov spomienkového stretnutia sa pomaly rozchádza.

Mladí prebrali v Košiciach štafetový kolík

19.30 Košice - Zástupcovia iniciatívy Za slušné Slovensko si prebrali z rúk revolucionárov pomyselný štafetový kolík boja za slobodu.

19.21 Košice - Na balkóne knižnice sa objavili zástupcovia z iniciatívy Za slušné Slovensko.

Igor Kupec z iniciatívy: "Nedávne protesty boli možné len vďaka Novembru 89."

Skryť Vypnúť reklamu

19.19 Košice - Ľuba Blaškovičová pripomenula, že aj po 30 rokoch sa námestia opäť plnia nespokojnými ľuďmi

Súvisiaci článok Neuveriteľná energia. Pocit slobody. Divadelný príbeh. Aj taká bola Nežná Čítajte 

19.07 Prešov - Nežná revolúcia v roku 1989 sa nediala len v Prahe a Bratislave, ale aj v ďalších mestách a obciach.

Ako to v tom čase vyzeralo v Prešove, na to sme sa opýtali viacerých aktérov revolučných dní spred tridsiatich rokov.

Či už išlo o vtedajších vysokoškolákov, alebo o ľudí z neskoršej Verejnosti proti násiliu (VPN).

18.59 Košice - Chartista Vladimír Komár hovoril o svojich zážitkoch z doby pred revolúciou, vypočúvaní na polícii či odpočúvaní doma. "To, že to išlo počas novembra tak rýchlo, ma veľmi prekvapilo. Ak by to prebehlo inak, vôbec sme tu nemuseli byť."

18.54 Košice - Pamätnú tabuľu pripomínajúcu vznik Občianskeho fóra v novembri 1989 v Košiciach odhalili ešte v piatok podvečer na budove ateliéru výtvarníka Zbyňeka Prokopa na Hlavnej ulici 42 v Košiciach.

Súvisiaci článok Ako sa rodila Nežná revolúcia v Košiciach. V ateliéri na Hlavnej Čítajte 

V Košiciach začínalo OF fungovať ako revolučný výbor v prvom revolučnom týždni.

Súvisiaci článok Spočiatku nám ľudia neverili, spomínajú si televízni pracovníci na November´89 Čítajte 

18.48 Košice - Na začiatku nik nemohol vedieť, ako sa situácia vyvinie a komu bude patriť moc nielen v štáte, ale aj vo vedení Československej televízie na Slovensku a v štúdiu v Košiciach.

V televíznom spravodajstve z námestí, divadiel či vysokých škôl počas pohnutých novembrových dní nechýbali ani informácie z diania na východnom Slovensku.

Redaktori, kameramani, strihači, technici a ďalší pracovníci štúdia, bez ktorých by sa udalosti nedali zaznamenávať a vysielať, trávili v práci dni od rána do neskorého večera.

18.33 Košice - Ľuďom sa postupne prihovárajú tváre z vtedajšieho Občianskeho fóra. Jeden z pamätníkov upozornil zhromaždenie: "Najväčší výdobytok revolúcie nám chcú vziať aj dnes - slobodu."

18.28 Prešov - V meste bude dnes ešte druhý míting. Členovia študentskej časti akademických senátov Prešovskej univerzity organizujú symbolické stretnutie študentov, ktoré sa uskutoční o 20. hodine pri soche anjela v exteriéri budovy Vysokoškolského areálu na Ulici 17. novembra. Študenti tam symbolicky zapália sviečky.

Súvisiaci článok Marcel Strýko. Básnik s krehkou dušou zažil odpočúvanie, vyhrážky i bitku Čítajte 

18.25 Košice - Máloktorá postava ja obklopená takou aurou a opradená toľkými historkami a legendami kolujúcimi po meste.

Guru košického undergroundu, zakladateľ Občianskeho fóra a VPN v Košiciach, filozof, jogín, čudák, pre režim dokonca nebezpečný blázon, neskôr aktívny politik.

Ako sa vyvíjal príbeh Marcela Strýka od najcitlivejších rokov dospievania plasticky opísal Mirek Vodrážka z Ústavu pro studium totalitních režimů.

18.16 Prešov - Desiatky, až stovky ľudí kladú sviečky k pamätnej tabuli obetiam komunizmu na Hlavnej ulici.

18.15 Košice - Po privítaní od organizátorov sú premietané emotívne zábery z udalostí pred 30 rokmi.

18.14 - Organizátori v nedeľu už po dvanásty raz slávnostne odovzdali ocenenia Biela vrana za občiansku odvahu a obhajobu verejného dobra.

Ocenenie získali štyria laureáti, dvaja sú z východného Slovenska.

Súvisiaci článok Ocenenie Biela vrana získali aj dvaja ľudia z východu Čítajte 

Na prešovský míting prišlo do 500 ľudí

18.12 Prešov - Na námestí po mítingu hrá Krylova pieseň Bratříčku, zavírej vrátka. Míting sa skončil, ale ľudia ešte zapaľujú sviečky obetiam komunizmu.

18.11 Košice - Slova sa ujala herečka Ľuba Blaškovičová a básnik Straka.

18.10 Prešov - Stretnutie v Prešove ukončila hymna, niekoľko sto ľudí sa pomaly rozchádza.

18.08 Košice - Na budove knižnice premietajú dobové zábery z novembra 1989.

18.06 Prešov - Na pódiu je opäť Richard Jánoš, ktorý parafrázuje Havlove heslá. Zopakoval aj "Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí."

"Poďme spoločne brániť demokraciu, najbližšia príležitosť bude pri voľbách," odkázal Jánoš ľuďom na námestí.

18.05 Košice - Stretnutie sa začalo známou piesňou českej speváčky Marty Kubišovej.

Pred vedeckú knižnicu prišlo na spomienkovú akciu niekoľko stoviek ľudí.

Súvisiaci článok Historik: Porovnávať totalitu a demokraciu je neúcta voči tým, ktorí trpeli Čítajte 

18.04 - Miroslav Števík pracuje ako historik Múzea Spiša v Spišskej Novej Vsi.

Pred tridsiatimi rokmi, v čase Nežnej revolúcie, študoval na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici a bol jedným z popredných študentských aktérov novembrových udalostí.

November sa mu vryl do pamäti ako obdobie, keď sa naplno prejavovala úžasná miera solidarity.

Pri hodnotení s odstupom času je však aj kritický, najmä k ďalšiemu vývoju, ktorý sa udial v našej krajine neskôr.

Súvisiaci článok Líder VPN v Levoči: Prišlo sklamanie, že revolúciu ukradli exkomunisti Čítajte 

18.01 Levoča - Komunizmus bol ako obor na hlinených nohách, ktorému sa rúcala ekonomika a vymierali mu staré stalinské generácie.

Na margo pádu režimu vďaka udalostiam 17. novembra 1989 to povedal v rozhovore pre SITA archeológ Gabriel Lukáč, ktorý bol jednou z popredných osobností Novembra ´89 v Levoči.

17.53 Prešov - Moderátor Mišo Hudák, mladší menovec slávnejšieho kolegu, hovorí o tom, že dnes môžu ľudia aj pokojne sedieť doma, čo je tiež jeden z výdobytkov novembra.

Hovorí, že sa narodil v roku 1991. "Pýtam sa, musím zažiť ozbrojenú lúpež, aby som vedel, že je to zlé? Demokracia je ako anglický trávnik. To nie je, že zasadíte trávu a hneď máte anglický trávnik,”

Súvisiaci článok Primátor Košíc udelil plaketu organizátorom protestov Za slušné Slovensko Čítajte 

17.52 Košice - Jaroslav Polaček (nezávislý) v nedeľu ocenil plaketou primátora mesta Košice štyroch mladých ľudí.

Svojimi aktivitami sa aj po tridsiatich rokoch osobne angažujú pri šírení základných myšlienok slobody a demokracie.

17.50 Košice - Desať minút pred košickou spomienkou na Nežnú revolúciu je polovica Hlavnej ulice bez verejného osvetlenia, zdá sa, že pre prichystanú projekciu.

17.46 Košice - Aj na košickom námestí sa už začínaj schádzať ľudia. Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie organizujú občianske iniciatívy November ´89 a Za slušné Slovensko v Košiciach verejné zhromaždenie Pocta novembru.

17.40 Prešov - Na vystúpenie sa chystá niekdajší študentský líder Jozef Muránsky.

"Bolo tu vtedy viac ľudí než dnes, ale aj toto zhromaždenie má význam," hovorí. “Môžete si myslieť o Novembri, čo chcete, aj písať môžete o ňom, čo chcete, ale podstatné je, že môžete. Neboli sme hrdinovia. Báli sme sa. všetci. Nevedeli sme, ako to dopadne, ale išli sme do toho naplno.”

17.37 Prešov - Hudobný predel, hrá pieseň Tublatanky Pravda víťazí.

17.32 Prešov - Ľuďom sa prihovára poslanec NR SR Martin Poliačik (PS). "Ako dospievajúce deti sme vtedy vraveli: Zbláznil sa svet," spomína.

Hovorí o tom, že patríme do rodiny vyspelého sveta. No aj o ohrození liberálnej demokracie. "Hovorím si, možno je čas, aby sme sa zbláznili my, pre naše deti. Aby sme vyšli von, hovorili o láske a o pravde. Podobne ako Zuzana Čaputová môžeme ukázať svetu, že sa dá postaviť za dobrú vec.”

17.27 Prešov- Na pódium sa vrátil opäť Richard Jánoš (Spolu). S aktivistkou čítajú archívny rozhovor s Mikulášom Lašom, ktorý prešovský hlavný tribún poskytol denníku Korzár.

17.26 Prešov - Po prvých rečníkoch na námestí opäť hrá Krylov song Veličenstvo kat

17.23 Prešov - Ďalší spíker Stanislav Tkáč: Nemyslel som si, že tu budem stáť aj o 30 rokov.

Spomína vraždu, Kočnera a mafiánsky štát. “Nedáme si ukradnúť nežnú revolúciu, aj keď bola až príliš nežná”

17.19 Prešov - Ďalším rečníkom je Richard Dubovický (PS), na námestí je do 500 ľudí.

Vyzval starších ľudí, aby vyrozprávali svoje príbehy mladým, aby vedeli, čo tu bolo za socializmu.

Súvisiaci článok Ako sa Peter Lieskovský nestal prvým porevolučným predsedom MsNV v Prešove Čítajte 

17.13 Prešov - Prvou rečníčku je Mária Matová, vtedy Olejniková. Bola v prvom, ešte Občianskom fóre, v Prešove. Po revolúcii bola krátko poslankyňou za obnovenú DS, potom sa z politiky vytratila. Hovorí o prvých dňoch revolučného vrenia.

Vyzvala mladých, aby sa zapojili do zmien v našej krajine. “Revolúcia sa ešte neskončila.”

“Iba voľbami sa dá zmeniť svet,” ukončila svoj prejav.

17.09 Prešov - Zhromaždenie otvoril Richard Jánoš, na námestí je do 400 ľudí.

17.05 Prešov - Vyše dve stovky ľudí čakajú na začiatok stretnutia. Ďalší ľudia prichádzajú

17.00 Prešov - Na námestí z reproduktoru hrá Ivan Hoffman: Sľúbili sme si lásku. Po ňom Nohavica, ľudí postupne pribúda pri známom songu Marty Kubišovej.

16.55 Prešov - Na námestí už znie z reproduktoru Veličenstvo kat od Karla Kryla. Ľudia sa ešte len schádzajú, zatiaľ je ich asi päťdesiat. Na Hlavnej ulici sú všetky vekové kategórie.

Súvisiaci článok Nežnú revolúciu v Prešove odštartovala jej hlavná postava na kvetináči Čítajte 

16.52 Prešov - V metropole Šariša sa Nežná revolúcia z roku 1989 spája predovšetkým s jedným menom. Hlavným tribúnom a moderátorom asi všetkých mítingov bol herec Mikuláš Laš.

Tridsiateho výročia sa nedožil, zomrel pred jedenástimi rokmi po ťažkej chorobe vo veku 74 rokov.

16.50 Prešov - O 17. hodine sa začne na Hlavnej ulici spomienková akcia Nezabúdame - 30 rokov od Nežnej revolúcie.

Súvisiaci článok Fedor Gál: Chcel som počuť obyčajných ľudí, ako prežili tridsať rokov Čítajte 

16.47 Humenné- Politik, sociológ, prognostik, spoluzakladateľ Verejnosti proti násiliu (VPN) a jej predseda Fedor Gál (74) pred veľkými oslavami okrúhleho výročia Nežnej revolúcie uprednostnil komorné zhromaždenia na východe republiky.

V Sobranciach sa s tridsiatkou kamarátov a známych zúčastnil na odhalení pamätníka migrantom, ktorí zahynuli, v Humennom v galérii zaujímavého výtvarníka Mariána Kusika, svojho švagra, debatoval v kruhu priateľov. Nedeľu strávil čas so starými kamarátmi v Košiciach.

16.45 - Spomienkové akcie k 30. výročiu Nežnej revolúcie na východnom Slovensku mapujeme minútu po minúte.

KOŠICE, PREŠOV. Udalosti spred tridsiatich rokov si pripomenú v nedeľu 17. novembra 2019 aj na námestiach oboch krajských miest východného Slovenska,

Súvisiaci článok Košice si pripomenú Nežnú revolúciu bohatým programom Čítajte 

Pri príležitosti 30. výročia Nežnej revolúcie organizujú občianske iniciatívy November ´89 a Za slušné Slovensko v Košiciach verejné zhromaždenie Pocta novembru.

Uskutoční sa 17. novembra o 18. hod. na mieste, ktoré sa v novembrových dňoch roku 1989 stalo symbolickým námestím revolúcie.

Na balkóne Štátnej vedeckej knižnice na Hlavnej ulici v Košiciach vystúpia osobnosti novembrových udalostí aj zástupcovia iniciatívy Za slušné Slovensko.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stretnutie pod názvom Nezabúdame - 30 rokov od Nežnej revolúcie, pripravili na 17. hodinu na Hlavnej ulici v Prešove.

Zároveň sa v nedeľu rozhodli členovia študentskej časti akademických senátov Prešovskej univerzity zorganizovať symbolické stretnutie študentov s názvom Liberté? Egalité? Fraternité?, ktoré sa uskutoční o 20. hodine pri soche anjela v exteriéri budovy Vysokoškolského areálu na Ul. 17. novembra. Študenti tam symbolicky zapália sviečky.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič
 2. Kia prechádza transformáciou, vo vrecku má aj Guinnessov rekord
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 4. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 5. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 6. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 7. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 8. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 9. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 10. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 1. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 2. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 3. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 4. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 5. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 6. Reverzné inžinierstvo na FVT
 7. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 8. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 9. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 10. Lesné plody - Sila zo samotného srdca prírody
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 49 034
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 19 445
 3. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 16 813
 4. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 12 095
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 10 932
 6. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 8 229
 7. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 715
 8. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 7 493
 9. Pomoc z prírody pri infekcii covid-19 5 982
 10. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 5 824
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Očkovanie v dennom stacionári v Nižnej Sitnici.

Viac vakcín by malo ísť na západ, kde je o ne väčší záujem.

16 h

Cynická obluda pre vás zhrnula včerajšie útrpné dve hodiny klamstiev a mrnčania.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Zasmejme sa s OĽaNO

Peter Tkačenko

Sľuby o zvyšovaní transparentnosti sú dnes smiešne, ale zákony stále platia.

14. apr
Vizualizácia projektu Nový Majerhof.

Nový Majerhof vyrastie vo Vrakuni.

17 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop