Korzár logo Korzár
Utorok, 22. september, 2020 | Meniny má MóricKrížovkyKrížovky

Tipy na víkend - 16. a 17. novembra

Naše tipy na zaujímavé spoločenské, kultúrne a športové podujatia.

Viki Olejárová.Viki Olejárová. (Zdroj: Mária Dudová-Bašistová)

Sobota 16. novembra

Výročie Nežnej: Bez ladu a skladu

KOŠICE. Bez ladu a skladu, jedna z najkultovejších slovenských alternatívnych kapiel, aktívne nehráva od roku 1997. Raz za čas však odohrajú pár koncertov na rôznych podujatiach pri špeciálnych príležitostiach. V Košiciach zahrajú v Tabačke od 20.30 hod.

Festival Matrioshka

KOŠICE. V sobotu večer v Kine Úsmev predstaví Peter Konečný svoju novú prednášku, hovoriť bude o fenoméne filmovej a televíznej cenzúry pred rokom 1989.

Festival sakrálneho umenia

Skryť Vypnúť reklamu

KOŠICE. Voces Gregorianae Cassovienses pod vedením Jána Veľbackého predstaví spevy štyroch náboženských tradícií spojené s prednesom štyroch žalmov v originálnom jazyku. Program Chváľte Pána všetky národy sa začína o 15.00 hod. v Seminárnom kostole svätého Antona Paduánskeho. Výjavy zo života svätej Alžbety Uhorskej si záujemcovia môžu pozrieť v Dóme svätej Alžbety o 19.30 hod. Predstavenie Oživený oltár predvedú pod režisérskou taktovkou Romana Sorgera herci košických divadiel.

30 rokov slobody

KOŠICE. Spomienkový večer s názvom 30 rokov slobody sa uskutoční 16. novembra 2019 so začiatkom o 19.00 hod. vo Fuge. Spolu s Košičanmi si hudobnými vystúpeniami pripomenú významný medzník v histórii našej krajiny aj Kryl band a speváčka Viki Olejárová. Večer venovaný 30. výročiu Nežnej revolúcie bude spojený s moderovanou diskusiou s priamymi aktérmi udalostí 17. novembra 1989. Moderuje Milan Kolcun.

Skryť Vypnúť reklamu

Jazz For Sale II.

KOŠICE. 29. ročník medzinárodného jazzového festivalu pokračuje. Program: Michal Zaborski Quartet (PL), Mike Gotthard Group (HU), AMC Unit & Eric Marienthal (SK, USA. V Historickej radnici od 19.00 hod.

Jozef Holly Band & String Quartet

KOŠICE. Koncert multižánrového hudobníka Jozefa Holleho sa začína v sobotu o 19.00 hod. v Dome umenia.

Košický zlatý poklad

KOŠICE. Už 35. ročník pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad, ktorý sa uskutoční 16. novembra 2019, predstaví ďalších mladých talentovaných autorov a interpretov pôvodnej slovenskej populárnej hudby. Finálový koncert uvidia diváci v Kulturparku o 18.30 hod.

Noc divadiel v Košiciach

KOŠICE. o sobotňajšieho desiateho ročníka Noci divadiel sa už tradične zapája aj Bábkové divadlo v Košiciach (BDK). Okrem dvoch predstavení ponúkne návštevníkom aj štyri workshopy vrátane výroby a vodenia bábok. Diváci si zároveň budú môcť pozrieť aj divadelné zákulisie. Z predstavení divadlo uvedie o 18.00 h na scéne Jorik rozprávku Čert a Kača a o 19.00 v bábkovej sále cirkusovú show na javisku s názvom Neuveriteľný cirkus. Po nich budú nasledovať tvorivé dielne. Predpokladaný záver Noci divadiel v bábkovom divadle je o 21.15 h. V rámci Košíc sa do projektu Noc divadiel zapojili aj Štátne divadlo Košice, Divadlo Thália a Konzervatórium Jozefa Adamoviča. Program je na webovej stránke www.nocdivadiel.sk.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako vzniká rastlina?

KOŠICE. Hravá biológia na tému Ako vzniká rastlina je prvým zo série workshopov z biológie, ktoré na vás čakajú v novembri v Steelparku. Vdýchnite obyčajnému semienku život, premeňte ho na živú rastlinu. Od 11.30 do 12.30 hod. a od 14.30 do 15.30 hod.

Fúzatý november

KOŠICE. Študenti Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach organizujú v sobotu Movember. Podujatie je zamerané na šírenie informovanosti o mužských onkologických ochoreniach. Medici v rámci neho informujú mužov o rizikách rakoviny semenníkov a prostaty. Podujatie sa koná od 9. do 18. h v košickom nákupnom centre na Námestí osloboditeľov.

Predvečer novembra vo Wave

PREŠOV. O 19.00 hod. si pozriete predstavenie Bludy a o 20.30 hod. sa začína diskusia s Jiřím Trávníčkom, básnikom a literátom. Pred rokom 1989 patril k československému disentu. Získaval a rozširoval samizdatové texty českých autorov. Pomáhala mu v tom aj jedna z hlavných postáv košického Novembra '89 Marcel Strýko. O disente, samizdatoch ale aj Marcelovi Strýkovi v predvečer výročia Novembra '89 vo Wave. Moderuje Peter Medviď.

Edo Klena a priatelia v Stromoradí

PREŠOV. Koncert Edo Klena a priatelia začína o 20. hodine v Stromoradí. Zahrajú Núdzový východ (Dano Hurtuk, Vlado Šipoš, Janko Višňovský, Dušan Papp), Východ (Tomáš Višňovský, Dano Hurtuk, Janko Višňovský, Dušan Papp), Klenoty (Michal Gál, Miro Sivák, Marcel Kokinčák, Jaro Janek, Marek Šoltýs, Jozef Marcin, Adam Kaščák, Lukáš Valkučák a kamaráti Martin Sejk a Paly Kovaľ).

Koncert slobody

BARDEJOV. Skupiny Ostrov a Kvaskova odohrajú svoje koncerty v Bašte od 20.00 hod.

Noc divadiel v Kladzanoch

KLADZANY. Kladzianske ľudové divadlo (KĽUD) v rámci Noci divadiel v sobotu oslávi Nežnú revolúciu, 20. výročie svojho založenia i vydanie ďalšej knihy rozprávok. Pre návštevníkov je pripravený filmový materiál, ktorý zachytáva momenty súboru počas doby jeho existencie a tiež kabaret, počas ktorého by na javisku mali vystúpiť všetci, ktorí boli za ten čas súčasťou divadla. Súčasťou sobotného programu je aj krst druhej knihy rozprávok Vichodňarske rozpravočky 2 na 3., ktoré divadlo v týchto dňoch vydalo. Hosťujúcim súborom na tohtoročnej Noci divadiel v Kladzanoch bude divadlo Ramagu zo Spišskej Starej Vsi.

Nedeľa 17. novembra

Festival sakrálneho umenia

KOŠICE. V Dóme svätej Alžbety sa pri príležitosti sviatku svätej Alžbety bude slúžiť slávnostná svätá omša. Za patrónku mesta bude uhorská princezná vyhlásená počas omše o 10.30 hod. s hlavným celebrantom Mons. Bernardom Boberom, košickým arcibiskupom - metropolitom. Hudobný sprievod zabezpečí Zbor svätej Cecílie a Komorný orchester pri Dóme svätej Alžbety. O 14.00 hod. sa v Synagóge na Puškinovej 3 začne prednáška Tradície a židovské sviatky, ktorú bude viesť Jana Teššerová. Nedeľný program ukončí v Kunsthalle o 17.00 hod. koncert speváckych zborov Ekumenického spoločenstva v Košiciach a detského speváckeho zboru Pro Musica - Magnólia.

Celoslovenská burza zberateľov

KOŠICE. Slovenská numizmatická spoločnosť pozýva od 7.00 do 12.00 hod. na celoslovenskú burzu zberateľov, ktorá sa koná v Kultúrno-spoločenskom centre na Jedlíkovej 7.

Pocta Novembru

KOŠICE. Podujatie Pocta Novembru v sebe spája dve generácie revolucionárov: generáciu rodičov, ktorí zaplnili námestia v onen osudný novembrový dátum, a generáciu detí, ktorá sa nedala zahanbiť a po brutálnej vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ukázala mocným, že občianska spoločnosť na Slovensku ešte nezanikla. Spomienková slávnosť k 30. výročiu Nežnej revolúcie sa začína o 15.00 hod. v Historickej radnici. Spomienkový míting, ktorý bude spájať generácie o 18.00 hod. na Dolnej bráne.

Odhalenie pamätnej tabule

KOŠICE. Vznik Občianskeho fóra Košice bude nad vchodom budovy na Hlavnej 42 pripomínať pamätná tabuľa. Slávnostne odhalená bude o 17.00 hod. Podujatia sa zúčastnia viacerí ustanovujúci členovia tohto revolučného politického zoskupenia.

Matrioshka Mecheche

KOŠICE. Multižánrový festival Matrioshka vyvrcholí oslavou Medzinárodného dňa študentstva a spomienkou na Nežnú revolúciu podujatím s názvom Matrioshka Mecheche. Koncertom kapiel Korben Dallas a B-Complex bude predchádzať diskusia na tému „Deti rozdelenej Európy“, ktorej sa zúčastnia aj samotní interpreti . Počas večera bude tiež v Tabačke prebiehať neformálny trh neziskoviek, občianskych združení a nadácií spolupracujúcich so študentmi a mladými ľuďmi, na ktorom sa môžete dozvedieť niečo o ich súčasných aktivitách a plánoch do budúcna, nadviazať nové kontakty alebo sa len tak voľne porozprávať. Od 17.00 hod.

Priateľskí k autizmu

KOŠICE. V rámci projektu Otvorený Úsmev sa v kine Úsmev začne o 16.00 hod. senzorické premietanie francúzskej animovanej komédie Veľký zlý lišiak z cyklu Autism friendly (Priateľskí k autizmu). Je špeciálne určené nielen osobám trpiacim autizmom, ale aj ich rodinám, priateľom, učiteľom, neziskovým organizáciám či združeniam. Počas premietania bude možné sa po sále slobodne pohybovať či prejavovať bez obáv z napomínania.

Výročie revolúcie na PU

PREŠOV. V nedeľu 17. novembra sa rozhodli členovia študentskej časti akademických senátov PU zorganizovať symbolické stretnutie študentov s názvom Liberté? Egalité? Fraternité?, ktoré sa uskutoční o 20.00 hod. pri soche anjela v exteriéri Budovy Vysokoškolského areálu na Ul. 17. novembra. Študenti tam symbolicky zapália sviečky

30 rokov slobody

STROPKOV. Mesto Stropkov si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenie diskusiou s názvom 30 rokov slobody. Uskutoční sa 17. novembra, v deň výročia, a radnica naň pozvala hlavných aktérov a zároveň čelných predstaviteľov vtedy sa formujúcej miestnej organizácie Verejnosť proti násiliu (VPN). Pozvanie prijali prvý predseda miestneho i okresného koordinačného výboru VPN Jozef Vasilík, Peter Kuľbaga, František Vašš a Imrich Hamarčák. Večer bude moderátorsky sprevádzať novinárka Marie Stracenská, absolventka stropkovského gymnázia a aktívna účastníčka Novembra '89 z radov vtedajších stropkovských študentov. Okrem spomínania bude počas celého večera prebiehať projekcia dobových fotografií zo stropkovských podnikov, ulíc i námestia od miestneho fotografa Tomáša Manduľu. Na záver je naplánované vysielanie českého filmu Osmy s Ivanom Trojanom v hlavnej úlohe, ktorý je zasadený do začiatku 80. rokov 20. storočia. Diskusia začne o 17. hod. v divadelnej sále kultúrneho strediska.

Jak to bulo v Novejši

SPIŠSKÁ NOVÁ VES. Vernisáž fotografickej výstavy venujúcej sa udalostiam Novembra 1989, s dôrazom na Spišskú Novú Ves, bude 17. 11. o 17.00 hod. v Provinčnom dome. Výstava bude otvorená do 29. 2. 2020.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 2. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 3. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 4. Nadšenci behu darovali košickej ZOO viac ako 2000 EUR
 5. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % až do 8,25 %
 6. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií
 7. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte
 8. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu?
 9. Home (ale aj) Office
 10. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie
 1. Týchto 5 nehôd v domácnosti presvedčí, že poistenie sa oplatí
 2. Chcete mať ekologickú domácnosť? Začnite od zelenej elektriny
 3. Zvislé zdvíhacie zariadenia pre vozičkárov
 4. Nadácia COOP Jednota rozdá obciam a mestám 156 000 eur
 5. Využívajte nonstop služby právnika s poistením právnej ochrany
 6. Šport je dôležitý pre fyzické aj mentálne zdravie
 7. Foreigners will be centre stage in Bratislava for the whole week
 8. Poznanie
 9. Lákajú vás benefity poisťovní? Pri zmene si všímajte podmienky
 10. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet
 1. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 38 230
 2. Čo ste nevedeli o jedle v Bratislave? Príbehy reštaurácií 36 365
 3. Blíži sa nová kríza, ktorej následky môžu byť omnoho väčšie 19 169
 4. Sedemnásť slovenských hotelov na septembrový last minute výlet 16 180
 5. Premení klimatická kríza Liptov na Podunajskú nížinu? 12 271
 6. Unikátny zážitok na Muránskej planine. Uvíta vás tisícka sysľov 10 067
 7. Užite si čarovnú jeseň na horách: Tipy na výlety pre celú rodinu 9 972
 8. 5 digitálnych vychytávok, ktoré vám uľahčia štúdium 8 517
 9. Školský rozvrh s kalendárom prázdnin v denníku SME 8 421
 10. Fantastická pomôcka pre deti – zábavný a náučný pracovný zošit 8 007
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Vo Vysokých Tatrách zahynul Poliak. Už ôsmy tohto roku

Záchranári objavili telo pod stenou Ťažkého štítu.

Momentka zo zásahu.

Stovky ľudí v Poprade pochodovali na podporu zamestnancov nemocnice

Účastníci akcie sa z Námestia sv. Egídia presunuli do priestoru medzi kostolmi.

Pochod smeroval od nemocnice do centra Popradu, kde sa konalo zhromaždenie občanov.
Alexandra Bezeková (vpravo) na 100 m trati počas finále atletickej ligy v Košiciach.

Košická univerzitná nemocnica otvára nové odberové miesto

Na Ipeľskú ulicu sa presunie aj Drive-in.

Na Ipeľskú 1 sa presunie Drive-in aj mobilné odberové miesto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Píše Ivan Mikloš

O nevypočítateľnosti Trumpa a Matoviča (píše Ivan Mikloš)

Čo určuje nevypočítateľnosť Igora Matoviča a ako môže táto hnacia sila ovplyvniť budúcnosť krajiny?

Premiér Igor Matovič (OĽaNO).
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Ako to bolo s Havranom

Na počiatku bolo klamstvo.

Peter Tkačenko

Cigániková: Obchodovať so Záborskou o interrupciách v podstatných veciach nebudem

Rozhovory ZKH s poslankyňou za SaS Jankou Bittó Cigánikovou.

Cigániková

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop