Prelom októbra a novembra patrí spomienke na mŕtvych už od dávnych čias. Hoci počas storočí prešlo slávenie týchto dní rozličnými premenami, zachovalo sa v našej tradícii až dodnes.
Kelti vítali knieža zimy a smrti
Polovicu času medzi jesennou rovnodennosťou a zimným slnovratom považoval národ Keltov za magický.
V tomto čase slávili Samahain, nazývaný tiež Sviatok mŕtvych či Keltský deň. Počas neho sa lúčili s bohyňou života, ktorej bolo zasvätené leto a vítali na tróne knieža smrti Samahaina, ktorý vládol zime - temnejšej časti roka.
O tom, že tomuto času prikladali špeciálny význam svedčí aj fakt, že sa k prelomu súčasného októbra a novembra viaže viacero udalostí v írskej mytológii. Sú o ňom tiež zmienky v prvých literárnych dielach starých Írov.
Okrem vítania zimy mal Samahain aj duchovný rozmer. Kelti verili, že v tento deň sa svet mŕtvych približuje svetu živých a je omnoho jednoduchšie prekročiť hranice medzi nimi. Do materiálneho sveta vtedy vstupovali nielen rozliční duchovia či víly, ale aj duše mŕtvych, navštevujúce svoje domovy.
Preto bolo tiež zvykom nechať na večeru prestreté aj pre zosnulých členov rodiny. Súčasťou osláv boli tiež ľudové divadelné predstavenia či hry, počas ktorých sa prezliekalo do masiek a kostýmov.
Tradične prebiehal podľa súčasného kalendára od západu slnka 31. októbra do západu slnka 1. novembra. Niektoré súčasné novopohanské náboženstvá, ako keltské či Wicca, ho slávia dodnes.
Postupné budovanie tradícií
Keď ranostredovekou Európou prebehla vlna christianizácie a polyteistický Rím sa stal sídlom hlavy západnej cirkvi, pápež Bonifác IV. v roku 609 premenil pohanský Panteón na kresťanský chrám.
Zasvätil ho úcte k Panne Márii a všetkým svätým mučeníkom. Vzniknutý Sviatok všetkých svätých sa však pôvodne slávil 13. mája, prípadne prvú nedeľu po Turíciach. V súčasnom gréckom kalendári sa dá stále nájsť tento deň pod názvom Nedeľa svätých.
O niečo neskôr, keď sa kresťanstvo dostalo aj medzi Keltov, zakomponovávalo do svojho učenia čiastočne aj niektoré pôvodné predstavy.
Pápež Gregor IV. preto vyhlásil v roku 837 pohanský Samahain za sviatok, ktorý bude v kresťanskej cirkvi venovaný mŕtvym. Deň Všetkých svätých sa tak z 13. mája presunul na 1. novembra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.