Vyjsť von, na ulicu, pre mnohých znamená každodennú rutinu, počas ktorej vybavia nákup, obehnú úrady, stihnú stráviť čas s rodinou, posedieť s kamarátmi alebo ísť na prechádzku.
To, čo je pre bežného človeka samozrejmosťou, je pre mnohých seniorov nenaplnenou potrebou.
Mnohých držia zdravotné potreby odrezaných od vonkajšieho sveta, ich rodina žije priďaleko a nemá čas. Samota sa tak neraz stane ich jediným spoločníkom.

Fitnestrénerka Jana Danišová sa rozhodla to zmeniť. Práve preto rozbehla projekt Vnučka, vďaka čomu zdarma pomáha starším ľuďom.
Inšpirovala ju k tomu vlastná osobná skúsenosť.
Svoju 70-ročnú babku Annu spoznala až ako 27-ročná, keď si jej mama našla k tej svojej opäť cestu. Dlhé odlúčenie od starkej spôsobilo, že si spoločne strávený čas obe užívali o to viac.
„Každý okamih s ňou od roku 2014 je pre mňa veľká inšpirácia. Vždy mi takáto babka chýbala. Spoznala som vďaka nej svet seniorov, ktorý je často smutný a opustený,” priznala Jana.
Prvým bol dedko Tibor
Samotná myšlienka pomáhať seniorom aj profesionálne sa v Janinej hlave zrodila počas rodinného guláša v auguste 2016. Sedel tam aj starý pán Tibor.
Bol osamelý, no veľmi rád tvoril a bavilo ho aj záhradkárčenie. S Janou sa v tom čase poznali dva roky.
Krátko po rodinnom varení guláša odišiel z tohto sveta navždy.
„Môj prvý ,adoptovaný’ dedko Tibor mi bol priam ako vlastný dedko celé dva roky, rada som sa s ním rozprávala o živote,” zaspomínala si Jana Danišová, pre ktorú bol Tiborov odchod povestnou poslednou kvapkou.
Po tomto okamihu začala intenzívne uvažovať, ako by dokázala pomáhať najmä tým opusteným seniorom trvalo.
Niekedy stačí len prítomnosť
K projektu profesionálnej vnučky prispela osobným príkladom aj samotná babka Anka.
Aj napriek vyššiemu veku rada pomáhala svojim rovesníčkam, ktoré mali problémy s pohybom a trpeli nedostatkom kontaktu s okolitým svetom. Svoju vnučku neraz brávala so sebou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.