Korzár logo Korzár
Sobota, 22. február, 2020 | Meniny má Etela

Viete, odkiaľ sa vzali zemiakové čipsy, lepiace papieriky či podprsenky?

K objavu mnohých vecí viedli náhody, omyly či túžba po pohodlí.

Kuchyňu bez mikrovlnnej rúry si dnes ťažko predstaviť. Jej vynález však vďačí vynálezu radarov.Kuchyňu bez mikrovlnnej rúry si dnes ťažko predstaviť. Jej vynález však vďačí vynálezu radarov.(Zdroj: WIKIMEDIA CC)

Žijeme vo svete vecí. Obklopujú nás z každej strany a bez mnohých z nich by sme si svoju dennú rutinu nedokázali ani len predstaviť. Ráno vypijeme filtrovanú kávu, zohrejeme si raňajky v mikrovlnke, vhodíme laptop do tašky so suchým zipsom a odídeme do kancelárie obloženej lepiacimi papierikmi.

Začiatkom minulého storočia tieto veci neexistovali. Na to, aby sme si dnes mohli užívať pohodlnosť, ktorú nám dávajú, ich musel najprv niekto vymyslieť. Neraz v tom však nebol zámer, len zhoda náhod či omylov. Pozrite sa na príbehy obyčajných vecí, ktorých objav menil životy.

Článok pokračuje pod video reklamou

Suchý zips

Švajčiar George de Mestral bol veľkým milovníkom hôr a rád chodieval na turistiku. Po jednej z takýchto prechádzok v roku 1948 sa vrátil domov s bodliakom na svojom oblečení. Zamyslel sa nad tým, ako sa môže rastlinka udržať na šatách či srsti zvierat len tak bez ničoho a či by sa takáto vlastnosť nedala využiť pre komerčné účely. Začal ju teda skúmať pod mikroskopom a objavil, že je pokrytá miniatúrnymi háčikmi. Samotné poznanie však na výrobu niečoho prospešného nestačilo. Trvalo dlhých osem rokov experimentov a výskumov, aby sa mu podarilo vytvoriť to, čo je dnes známe ako suchý zips. Dva pásy látky, z ktorého je jeden pokrytý miniatúrnymi háčikmi a ten druhý zasa miniatúrnymi slučkami, o ktoré sa háčiky uchytia, si našiel široké využitie.

Napriek tomu, že sa objav suchého zipsu neraz pripisuje NASA, nie je to celkom pravda, spoločnosť ho len v 60. rokoch minulého storočia spopularizovala. Astronauti v Apolle ho používali na prichytenie vecí v rakete, aby im neplávali voľne v priestore.

Podprsenka

Milovaná i nenávidená, no dnes už neodmysliteľná súčasť každého ženského šatníka. Podprsenka, alebo aspoň jej prvotná predchodkyňa, sa síce začali objavovať už v druhej polovici 19. storočia, no populárnou sa stala až o 50 rokov neskôr.

S jej objavom sa spájajú hneď dve mená. Francúzka Herminie Cadolle v prvých rokoch 20. storočia prišla s nápadom rozdeliť korzet na dva diely, a Američanka Caresse Crosby, narodená ako Mary Phelps Jacob je považovaná za majiteľku prvého patentu na podprsenku z roku 1914. Predchádzala tomu udalosť, ktorá donútila Mary povedať korzetom rázne nie. V roku 1910 sa vtedy len 19-ročná slečna pripravovala na svoj debutantský ples. Ako bolo zvykom, obliekla si nepohodlný korzet vystužený kosticami. Keďže mala mať na sebe večerné šaty s hlbokým výstrihom, korzet jej z nich vytŕčal a navyše jej hrudník nepekne sploštil. Mary sa nahnevala, zavolala svoju slúžku a kázala jej doniesť dve vreckovky, zopár ružových stužiek, ihlu, niť a zopár špendlíkov. Z toho si potom vlastnoručne ušila veľmi jednoduchú podprsenku. Po plese sa jej vynález stretol z ohlasom pre svoju ľahkosť, pohodlnosť a adaptabilnosť na prakticky každé ženské telo.

Lepiace papieriky

Malé farebné lepiace papieriky sú povinnou výbavou snáď každej domácnosti či kancelárie. K ich vzniku viedla kuriózna cesta plná náhod. V roku 1968 pracoval chemik Spencer Silver pre istú americkú konglomeráciu. Dostal za úlohu vyvinúť veľmi silné lepidlo. Silverovi sa však miesto toho podarilo vytvoriť hmotu, ktorá dokázala udržať len kúsok papiera. Na druhej strane nestrácala lepivosť ani po opakovanom použití. Svoj nový objav prezentoval v práci neformálne aj na seminároch niekoľko rokov, no nestretol sa s nadšením. Vynález slabého lepidla ležal ladom až do roku 1974, keď Art Fry, jeden z jeho kolegov, použil lepivý papierik na označenie svojho spevníka v cirkevnom zbore. Rovnako aj ich ikonická svetložlá farba vznikla len ako zhoda okolností, pretože vedľajšie laboratórium nemalo papier inej farby. Spoločnosť najprv lepiace papieriky skúšobne rozposlala do obchodov v štyroch mestách, no výsledky neboli ani zďaleka dobré. Zákazníci sa presvedčili o ich výhodách až po tom, čo si mali možnosť vyskúšať vzorku zadarmo.

Papierový filter na kávu

Nápoj bohov, horkú a voňavú kávu pestujú Afričania už po stáročia. K objavu jeho energizujúcich vlastností sa viaže viacero legiend. Podľa jednej z nich si etiópsky pastier kôz Kaldi všimol, aké veselé sa jeho stádo stalo po tom, čo požulo zopár bobúľ kávovníka. Spôsob prípravy tmavého nápoja sa zasa pripisuje Sheikhovi Omarovi, ktorý bol vyhnaný z mesta Mocha v Jemene na púšť. Aby neumrel hladom, jedol bobule z blízkeho krovia. Zdali sa mu však prihorké, tak semiačka z nich upražil na ohni v nádeji, že sa im chuť zlepší, no stali sa na druhú stranu pritvrdé. Aby ich zmäkčil, skúšal ich uvariť vo vode. Tá po krátkom čase stmavla a aby nevyšla navnivoč, Omar ju vypil. Všimol si, že sa mu sily navrátili a vydržali dlho. Keď sa príbeh o jeho zázračnej droge dostal do Mochy, prijali ho späť a spravili svätým.

Dnes sa káva pripravuje rozličnými spôsobmi. Medzi obľúbený druh patrí práve filtrovaná, pri ktorej sa často používajú papierové filtre. Svet by ich nepoznal nebyť drážďanskej domácej Melitty Benz. Začiatkom 20. storočia sa káva pripravovala zaliatím pomletých zŕn horúcou vodou. Melitte sa však nepáčila ani jej chuť, ani kúsky zŕn škrípajúce medzi zubami. Ľanové vrecúška sa však čistili len ťažko, použila preto kúsok pijavého papiera zo školskej výbavy syna a mosadznú pokrievku, do ktorej urobila klincom diery. Menej horká káva bez zrniečok bola taká populárna, až si z toho Melitta urobila dobrý biznis.

Mikrovlnná rúra

Počas druhej svetovej vojny sa mikrovlny používali najmä na lokalizáciu. Inžinier-samouk Percy Spencer sa vďaka svojej šikovnosti stal vedúcim expertom na radary a podieľal sa na výskume a výrobe magnetronov, zariadení, ktoré vytvárali mikrovlnné rádiové signály. Stojac jedného dňa pred fungujúcim magnetronom si všimol, že čokoláda, ktorú mal vo vrecku nohavíc, sa roztopila. Nebol síce prvý na svete, kto tento úkaz spozoroval, ale ako prvý sa rozhodol ho bližšie preskúmať. Experimentoval najmä s jedlom. Na testovanie si najprv vybral kukuričné zrná a vytvoril tak prvé pukance z mikrovlnky. Druhý pokus bol zábavnejší. Spencer sa rozhodol použitím magnetrona uvariť vajíčko, položené v čajovej šálke. Zariadenie umiestnil presne nad šálku. Vajíčko však vybuchlo do tváre jedného z jeho spolupracovníkov. Krátko na to umiestnil generátor elektromagnetického poľa do zatváracej kovovej škatule, pričom magnetron zabraňoval lúčom dostať sa mimo určený priestor boxu. Vznikla tak prvá mikrovlnná rúra bezpečná na experimentovanie a neskôr aj na každodenné použitie v domácnostiach.

Sekundové lepidlo

Vo vojnách nie je ničím neobvyklým, že bojujúce strany investujú nemalé peniaze na výskumy a vynálezy, ktoré by mohli obrátiť misky váh v ich prospech. Alebo by aspoň trocha pomohli. Nie všetko však bolo vytvorené úmyselne. Keď v roku 1942 dostal Harry Coover zadanie vytvoriť čistý a priehľadný materiál na zameriavače zbraní amerických vojakov, netušil, že pre jeden z jeho neúspechov bude o niekoľko rokov neskôr uľahčovať ľudom život každý deň. V tom čase pracoval v laboratóriu jednej americkej spoločnosti, kde mal možnosť skúmať polyméry a testovať rozličné spôsoby ako rozbíjať ich štruktúry a meniť ich na niečo iné. Počas jedného experimentu sa mu podarilo vytvoriť kyanoakrylát, extrémne lepivú látku, ktorá sa držala prakticky na čomkoľvek. Svoj vynález chcel ihneď patentovať, ale neuspel. Až o deväť rokov neskôr sa spolu s kolegom Fredom Joynom pustili do štúdia novej látky. Po ďalších siedmich rokoch testovania a výskumov sa im podarilo vytvoriť produkt, ktorý poznáme ako sekundové lepidlo. Za svoj objav dostal Coover neskôr viacero ocenení a bol uvedený aj do americkej Národnej siene slávy vynálezcov.

Coca Cola

Aj populárny sladký bublinkový nápoj bol vynájdený sériou náhodných i nešťastných udalostí. V apríli 1865 bol americký doktor John Stith Pemberton ranený v bitke o mesto Columbus počas Občianskej vojny severu proti juhu. Rana v hrudníku od šable mu spôsobovala veľké bolesti, ktoré utlmoval morfínom a čoskoro bez neho nedokázal fungovať. Pre svoju bolesť začal hľadať alternatívu, pričom robil pokusy s liekmi neobsahujúcimi morfín. Experimentoval aj s kokaínovníkom alebo nápojom, v ktorom sa miešalo víno s kokaínom. Pemberton sa však snažil o inú verziu nápoja. Vytvoril recept, obsahujúci rastlinu damiana a extrakt z orechov kola. Svoj novovytvorený nápoj predával ako sirup proti bolesti, ktorý sa mal miešať s vodou. Náhodou však raz miesto vody nalial do sirupu sódu. Bublinková verzia všetkým zachutila a zakrátko sa stala populárnou.

V roku 1888, dva roky po tom, čo Pemberton nápoj vynašiel, rozpredal svoj biznis, pričom najväčšiu čiastku získal podnikateľ Asa G. Candler. Pod jeho vedením sa distribúcia Coca-Coly dostala za hranice Atlanty a postupne sa rozšírila do celého sveta.

Zemiakové lupienky

Legendy umiestňujú objav čipsov do mestečka Saratoga Springs v Amerike. V polovici 19. storočia sa mesto stalo obľúbenou turistickou destináciou vďaka minerálnym prameňom a zavedenej železnici. Prekvitali tu služby rôzneho typu, najmä reštaurácie a Moon´s Lake House patrila medzi tie najlepšie. V kuchyni za varenie zodpovedal George Crum, syn Indiánky a slobodného Afroameričana. Koncom horúceho augusta 1853 vošiel dovnútra istý zákazník, ktorý si objednal špecialitu podniku - vyprážané hranolčeky. Zdali sa mu však prihrubé a málo chrumkavé, takže ich vrátil späť. Crum sa snažil chybu napraviť a urobil mu nové, no zákazníkovi sa nepáčili ani tieto. Crum sa teda nahneval, nakrájal zemiaky na plátky tenké ako papier, vypražil ich v oleji a poriadne posolil v domnení, že takto ich zákazník istotne jesť nebude. Navyše chrumkavé zemiaky by sa nedali napichnúť na vidličku. Jesť rukou v tom čase znamenalo poriadne faux pas. Zákazník sa však nenechal odradiť a po pár kúskoch s nadšením vyhlásil, že chrumkavé zemiaky sú výborné. Crum si neskôr otvoril vlastnú reštauráciu, kde chipsy predával ako špecialitu.

V skutočnosti sa recept na čipsy objavil už v anglickej kuchárke Kuchárov veštec v roku 1817, no aj napriek tomu sa ich objav všeobecne pripisuje mužovi zo Saratoga Springs.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 2. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 3. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo
 4. Ako si prepojiť auto so smartfónom?
 5. Kto bude ďalší? Hľadajte s nami Učiteľa Slovenska
 6. Potraviny išli ľuďom v núdzi, uvarili 4,7 milióna porcií jedál
 7. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom
 8. Čo by ste mali vedieť pred tým, ako sa pustíte do investovania?
 9. Darujte od srdca pre rozum
 10. Vysoké školy: Ako poslať prihlášku a koľko za ňu zaplatíte?
 1. Tipy na darček pre krstniatko
 2. Trnavská univerzita je kvalitou v popredí
 3. Zvažujete štúdium? A prečo nie v Prahe?
 4. Viete aké je študentské mesto na Slovensku?
 5. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii
 6. Slovensko potrebuje dezinFicovať
 7. Naštartuj svoju budúcnosť na EkF TUKE
 8. Ktorá farba je tá tvoja?
 9. Maturuješ a hľadáš kam na vysokú?
 10. ... viac ako vzdelanie
 1. SME.sk môžete teraz čítať 30 dní úplne zadarmo 16 812
 2. Strávte Veľkú noc inak. Cestujte za dobrodružstvom 9 007
 3. Objavte najkrajšie zastávky na ceste po temperamentnej Andalúzii 8 055
 4. Vyrábali kozmetiku, o ktorú nebol záujem. Napriek tomu prerazili 6 338
 5. Mexiko, Maldivy či Maurícius. Kam ísť za TOP exotikou v zime? 5 359
 6. Bytová kríza. Ako na daňové priznanie? Kam investovať? 4 798
 7. SME proti extrémizmu na školách 4 788
 8. Darujte od srdca pre rozum 4 682
 9. Peniaze z poistky môžete dostať rýchlejšie. Poradíme vám ako 4 462
 10. Iná tvár Turecka: Oplatí sa navštíviť Severný Cyprus? 4 428

Téma: Coca Cola

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém:
Spodná bielizeň, Káva

Neprehliadnite tiež

Košičanom vrátia za teplo vyše milióna eur

Tepláreň sľubuje vrátiť 1,6 milióna, Tepelné hospodárstvo peniaze prerozdelí.

Ilustračné foto.

Rómsky bojový šampión: Nezažil som žiadnu diskrimináciu

Julian Makula je majstrom Európy v brazílskom ju-jitsu.

Julian Makula.

Košické Staré Mesto je zatiaľ bez rozpočtu, chce stavať ihrisko

Centrálna mestská časť čakala na mestský rozpočet.

Ľuďom sa takéto kontajneroviská, ako na Braniskovej páčia a chceli by ich viac.
Momentka z rekordných pokusov v Poprade. V popredí kyslíkové fľaše, bez ktorých by výškové rekordy neboli možné.

Hlavné správy zo Sme.sk

Píše Jakub Benko

Mazurek ma inšpiroval. Prešlo ma to v Osvienčime (odomykáme)

Videl som ho usmievať sa na kremačné pece.

Milan Mazurek.

Google stopol videá Smeru, ten sa vyhovára na technické úpravy

Strana tvrdí, že šlo len o drobné technické úpravy.

Robert Fico vystupuje so svojím prejavom na programovej konferencii Smeru.
Ilustračná snímka.
Ilustračná snímka lebky človeka vzpriameného. Nová štúdia naznačuje, že s vyhynutým druhom človeka sa mohol páriť spoločný predok moderných ľudí, neandertálcov a denisovanov.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop