Korzár logo Korzár
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Povodeň zasiahla obce pri Prešove, padli nezvyčajné úhrny dažďa (minúta po minúte)

Napršalo až vyše 100 mm za deň.

Boj s veľkou vodou v Kapušanoch.Boj s veľkou vodou v Kapušanoch. (Zdroj: TASR/Milan Kapusta)

18.35 - Spravodajstvo minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za priazeň.

18.24 - O 18.15 hodine už boli podľa SHMÚ na druhom stupni povodňovej aktivity dve rieky - okrem Torysy v Košických Oľšanoch (329 cm) aj Hornád v Ždani (351 cm), obe pri stúpajúcej hladine.

Na 1. stupni PA sú Hornád v Kysaku (236 cm), Sekčov v Prešove (203 cm), Olšava v Bohdanovciach (192 cm) a Radomka v Giraltovciach (142 cm).

Predpokladá sa, že do rána by sa mala situácia na tokoch upokojiť a postupne normalizovať.

18.06 - Na štvrtok ani na nasledujúce dni zatiaľ nevydal SHMÚ pre východné Slovensko žiadne meteorologické, ani hydrologické výstrahy. Počasie sa má zlepšiť.

Skryť Vypnúť reklamu

Podvečer konečne prestalo pršať

18.02 - Zrážky na území oboch východoslovenských krajov sa vyskytujú už len výnimočne.

Po prechode studeného frontu s výdatnými zrážkami sa aj citeľne ochladilo, v Košiciach bolo o 18. hodine 15 ºC, v Prešove len 14,3 ºC.

Súvisiaci článok Hasiči vyťahovali pokazené auto, ktoré uviazlo na zaplavenej ceste Čítajte 

17.50 - Nie všetci vodiči zákaz vjazdu na zatopenú cestu pri Finticiach rešpektovali. Pri jednom z nich museli zasahovať aj hasiči.

Ignoroval dopravné značenie, vošiel do zaplavenej časti cesty, kde sa mu pokazilo auto a ostalo stáť.

Hladina vody v tejto časti cesty bola vo výške niekoľkých desiatok centimetrov.

17.37 - V obci pod známym Kapušianskym hradom v stredu vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity.

Súvisiaci článok V Kapušanoch ratovali domy od rána. Dobrovoľní hasiči si brali dovolenky Čítajte 

Miestni boli na nohách od skorých ranných hodín, aby ochránili svoj majetok.

17.09 - K výpadkom distribúcie elektriny došlo po nočnej búrke vo viacerých lokalitách Prešovského a Košického kraja.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako uviedla hovorkyňa spoločnosti Východoslovenská distribučná (VSD) Andrea Danihelová, v stredu približne o 15.30 h bolo v dôsledku toho bez elektriny spolu ešte 634 odberných miest. Spresnila, že išlo o 122 odberných miest v lokalite Vyšná Kamenica v okrese Košice-okolie a 512 odberných miest v lokalite Jabloň v okrese Humenné.

Podľa Danihelovej došlo k prvým výpadkom distribúcie elektriny vplyvom silnej búrky v utorok okolo 18.00 h, pričom hlavnými príčinami boli stromy spadnuté na vedení, potrhané vodiče a poškodené izolátory. "Nadránom sme na distribučnom území VSD zaznamenali 2 315 odberných miest s prerušenou distribúciou elektriny, hlavne v lokalitách Bzenov, Janov, Radatice, Veľká Šebastová, Podhradík, Ľubotice, Lesné, Suché, Bankov, Ťahanovce," spresnila.

Skryť Vypnúť reklamu

Zamestnanci VSD podľa jej slov pracovali na odstraňovaní porúch postupne od rána, aj počas dňa.

16.43 - O 16.30 hodine bola na 2. stupni povodňovej aktivity (PA) rieka Torysa v Košických Oľšanoch (313 cm).

Na 1. stupni PA sú Hornád v Kysaku (235 cm), v Košiciach (200 cm) a v Ždani (314 cm), ďalej Olšava v Bohdanovciach (177 cm) a Radomka v Giraltovciach (151 cm).

16.20 - Najvyššie úhrny zrážok za 24 hodín na východnom Slovensku – situácia v stredu o 16.00 hodine (Zdroj: SHMÚ)

MiestoÚhrn zrážok za 24 hodín (mm)
Turany nad Ondavou (SP)104,4
Medzilaborce (ML)103,9
Oľka (ML)99,8
Hanušovce nad Topľou (VV)89,7
Švedlár (GL)83,8
Kojšovská hoľa (KS)79,9
Prešov (PO)78,6
Starina (SV)76,6
Stropkov – Tisinec (SP)75,1
Okrúhle (SK)73,6
Zemplínske Hámre (SV)73,3
Výrava (ML)72,1
Kuková (SK)71,8
Zlatá Baňa (PO)71,2

16.01 - V dvoch obciach okresu Vranov nad Topľou je vyhlásená povodňová aktivita. V obci Babie je to druhý stupeň, v Pavlovciach tretí stupeň povodňovej aktivity.

Informoval vedúci odboru krízového riadenia vranovského okresného úradu Pavol Molčan.

Prívalové dažde napáchali v obci Pavlovce podľa jeho slov hneď niekoľko škôd. Došlo tu k zaplaveniu rodinných domov, zničeniu 200 metrov miestnej komunikácie. Podmylo a poškodilo tu i cestu III. triedy, bola narušená statika mosta cez Medziansky potok. Miestne komunikácie sú pokryté nánosmi bahna.

V obci Babie sa pasujú s podmytou a poškodenou cestou III. triedy, poškodenou krajnicou na miestnej komunikácii i s nánosmi bahna na nej a upchatými priepustmi. Dažde tiež poškodili reguláciu miestneho potoka a zaplavili studňu pri materskej škole.

15.50 - V Košickom kraji je povodňová situácia pokojnejšia. Povodňovú aktivitu od utorkového večera vyhlásila jedna obec, a to Kobeliarovo v okrese Rožňava.

Kým v noci na stredu išlo o tretí stupeň povodňovej aktivity, dopoludnia ho znížili. "Majú poškodené nejaké mosty a reguláciu miestneho Kobeliarskeho potoka. Museli tiež odstrániť nánosy bahna z komunikácií," povedala Ingrid Lucová z odboru krízového riadenia Okresného úradu Rožňava.

Torysa je na druhom povodňovom stupni

15.46 - Povodňová vlna sa postupne posúva na nižšie časti tokov riek. O 15.30 hodine dosiahla 2. stupeň povodňovej aktivity (PA) rieka Torysa v Košických Oľšanoch (304 cm).

Na 1. stupni PA sú Hornád v Kysaku (238 cm), Olšava v Bohdanovciach (164 cm), Hornád v Ždani (289 cm) a Radomka v Giraltovciach (153 cm). Všetky majú stúpajúcu, posledne menovaná ustálenú tendenciu.

15.38 - Situácia v obci Kapušany, v ktorej ráno vyhlásili 3. stupeň povodňovej aktivity, sa popoludní stabilizovala a hladina riek a potokov mierne klesla. V obci však stále prebiehajú záchranné práce.

Starostka zriadila krízový štáb, ktorý situáciu rieši v teréne. Dobrovoľným hasičom z Kapušian prišli na pomoc aj kolegovia z dobrovoľných hasičských staníc z Demjaty, Tulčíka a Veľkého Šariša, aby pomáhali ťahať vodu z pivníc domov nachádzajúcich sa v záplavovej oblasti.

Najviac postihnutá je pritom podľa starostky ulica Nová štvrť. Odhadom sa voda dostala do 10 až 12 domov.

15.28 - Komplikovaná situácia bola po utorkovej nočnej búrke aj v obci Lada (okres Prešov).

Obyvatelia nafotili, ako vyzeral začiatok búrky na ulici k novým domom, na strane odbočky cesty na Trnkov, ako aj stredajší stav predpoludním.

„Už sa to ustálilo. Na Okručianskom potoku klesla hladina o meter a na Ladianke o pol metra, tam je ešte stále futbalové ihrisko pod vodou, ale už to klesá,“ povedal pre Korzár starosta obce Lada Ján Katica (SNS, Smer-SD). „Ťahali sme vodu z pivníc. Zachránil nás val, ktorý je okolo obce, inak by sa voda určite preliala.“

15.21 - Zrážky na východnom Slovensku postupne ustávajú, zvyšky studeného frontu sa presúvajú smerom na sever a severovýchod.

Predpoveď je priaznivá, do večera by malo prestať pršať, štvrtok by mal byť bez dažďa, alebo len s minimálnymi zrážkami.

15.14 - O 15. hodine dosiahli 1. stupeň povodňovej aktivity podľa SHMÚ štyri rieky na východnom Slovensku – Hornád v Kysaku (241 cm), Torysa v Košických Oľšanoch (297 cm), Olšava v Bohdanovciach (153 cm) a Radomka v Giraltovciach (153 cm). Všetky majú stúpajúcu, posledne menovaná ustálenú tendenciu.

14.50 - Na problematickom úseku v obci Fintice sa už vyliala rieka Sekčov a cesta pred mostom je uzatvorená.

Na mieste sú hasiči. Tí pomohli vytiahnuť vozidlo, ktoré sa pokazilo na zaplavenej ceste a ostalo stáť na mieste.

Voda sa z rieky vylieva na okolité polia a na cestu. V niektorých miestach na ceste je hladina vody až do výšky kolien. Autá sa na mieste otáčajú a musia využiť obchádzkovú trasu cez okolité dediny.

14.26 - Pre záplavy je uzatvorený most cez rieku Sekčov pred obcou Fintice. Nepremáva tam ani prešovská MHD.

"Linka 21 premáva do Fintíc cez Tulčík a Kapušany. Neobsluhuje zastávky na Fintickej ulici. Zastávky Gribľovec a Železničné priecestie nie sú obsluhované. Zálohou sú zo zastávky Vranovská obsluhované zastávky Nová, Fintická, Išľa (presunutá na Vodnú ulicu.). Zálohové spoje môžu byť odrieknuté," informuje Dopravný podnik mesta Prešov.

14.24 - Najvyššie úhrny zrážok za 24 hodín na východnom Slovensku – situácia v stredu o 14.00 hodine (Zdroj: SHMÚ)

MiestoÚhrn zrážok za 24 hodín (mm)
Turany nad Ondavou (SP)103,2
Medzilaborce (ML)101,6
Oľka (ML)98,7
Švedlár (GL)92,6
Smolník (GL)89,7
Hanušovce nad Topľou (VV)88,9
Kojšovská hoľa (KS)86,3
Zboj (SV)81,1
Kolbasov (SV)79,4
Prešov (PO)78,7
Slanská Huta (KS)77,9
Kamenica nad Cirochou (HE)77,7
Starina (SV)74,4
Stropkov – Tisinec (SP)74,0
Gelnica (GL)73,3
Okrúhle (SK)72,6
Runina (SV)71,3
Kuková (SK)71,3
Klenov (PO)70,5

14.00 - Situácia v obci Kapušany sa pomaly stabilizovala a hladiny miestnych potokov a rieky Sekčov už mierne klesli.

"Najviac to kulminovalo okolo deviatej hodiny ráno, keď sme vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity. Momentálne síce ešte stále prší, ale hladiny riek pomaličky klesajú a verím, že situácia sa bude zlepšovať. Vyzerá, že by ešte malo pršať, ale veríme, že všetky korytá riek vodu už pojmú," povedala starostka obce Slávka Guteková (KDH).

V obci je najväčší problém v časti, kde sa zlieva Kapušiansky potok s Ladiankou a následne sa vlievajú do rieky Sekčov.

Od rána v týchto miestach pomáhajú obyvatelia obce a aj dobrovoľní hasiči. Niektorí z nich si pre záplavy zobrali aj dovolenku v práci a pomáhajú od siedmej hodiny rána ukladať vrecia s pieskom a odčerpávať vodu zo zaplavených pivníc.

Okrem nich miestnym pomohli aj pracovníci, ktorí v týchto dňoch opravujú v obci most.

13.43 - Pre všetky okresy Prešovského kraja stále trvá výstraha 1. stupňa
pred povodňou z trvalého dažďa,
ktorú vydal Slovenský hydrometeorologický ústav.

Výstraha platí do 22:00. SHMÚ varuje, že vzhľadom na očakávaný pretrvávajúci dážď a nasýtenosť povodí je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity.

13.38 - V súvislosti so stúpajúcou hladinou riek vyhlásili k 13. hodine mimoriadnu situáciu v šiestich obciach Prešovského kraja. Ide o obce z okresov Prešov a Svidník.

Ako informoval operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Prešove, 3. stupeň povodňovej aktivity vyhlásili starostovia v obciach Kapušany, Fintice (obe okres Prešov) a Rakovčík (okres Svidník). Druhý stupeň je vyhlásený v troch obciach Prešovského okresu - Lipníky, Haniska a Lada.

13.36 - Od 7. hodiny ráno evidujú hasiči v Prešovskom kraji desať výjazdov v súvislosti s počasím.

"Nemáme veľa zásahov na konkrétnom mieste. Vždy z nejakej dediny sa nájde niekto, kto potrebuje odčerpať vodu, alebo evidujeme spadnuté stromy cez cestu," uviedol operačný dôstojník.

Konkretizoval, že spadnuté stromy odstraňovali v obciach Šandal (okres Stropkov), Mičakovce (okres Svidník), Detrík (okres Vranov n/Topľou), ale aj v Bardejove. Vodu odčerpávali v obci Železník (okres Svidník), na Palárikovej ulici v Snine a zasahovali aj vo Vojtovciach (okres Stropkov) a Holčíkovciach (Vranov n/Topľou).

13.10 - O 13. hodine boli podľa SHMÚ na prvom stupni povodňovej aktivity rieky Hornád v Kysaku (228 cm), Torysa v Košických Oľšanoch (265 cm) a Radomka v Giraltovciach (154 cm). Hladiny Hnilca a Tople, ktorá boli v stredu tiež na úrovni 1. stupňa PA, už klesli po neho.

12.50 - Hoci intenzita zrážok na východnom Slovensku postupne slabne, dážď neustáva. Premočená pôda už má čoraz väčší problém absorbovať aj malé množstvá vody, navyše výrazne stúpla aj podzemná voda

Napršalo vyše 100 mm za 24 hodín

12.28 - Najvyššie úhrny zrážok za 24 hodín na východnom Slovensku – situácia v stredu o 12.00 hodine (Zdroj: SHMÚ)

MiestoÚhrn zrážok za 24 hodín (mm)
Turany nad Ondavou100,8
Medzilaborce98,6
Kojšovská hoľa96,2
Oľka95,0
Švedlár92,3
Smolník89,7
Hanušovce nad Topľou87,2
Kolbasov78,2
Prešov78,1
Gelnica77,6
Slanská Huta76,7
Zboj76,3
Kamenica nad Cirochou73,9
Starina73,3
Klenov71,9
Okrúhle71,1
Stropkov - Tisinec70,9
Kuková70,4

12.00 - V súvislosti s počasím v obci Fintice v okrese Prešov v stredu ráno vyhlásili mimoriadnu situáciu.

"Voda zaplavila prístupovú cestu do obce. Ráno bola vyhlásená mimoriadna situácia. Momentálne prestalo pršať, situácia je stabilizovaná," uviedla starostka obce Fintice Terézia Gmitrová.

11.41 - Situácia v súvislosti s počasím je v Prešove stabilizovaná. Radnica ju podľa tlačovej referentky Mestského úradu v Prešove Lenky Šitárovej monitoruje.

"Ráno o 7.15 h bol hlásený zosuv pôdy na Horárskej ulici v Prešove. Na mieste boli príslušníci mestskej polície aj hasiči Dobrovoľného hasičského zboru (DHZ) mesta Prešov. Situácia je v tejto chvíli stabilizovaná a momentálne nemáme žiadne nové hlásenia," uviedla Šitárová.

Utorňajšia večerná búrka však spôsobila škodu na majetku, keď do drevenej stodoly na ulici K Surdoku udrel blesk. "Na mieste zasahovali hasiči. Našťastie sa požiar nerozšíril na blízke domy," dodala Šitárová.

11.13 - Podľa aktualizovaných informácií SHMÚ dosiahli o 11. hodine prvý stupeň povodňovej aktivity rieky Hornád v Kysaku (214 cm), Torysa v Košických Oľšanoch (207 cm), Radomka v Giraltovciach (147 cm) a Topľa v Hanušovciach nad Topľou (155 cm), všetky majú stúpajúcu tendenciu. Rovnaký stupeň PA onedlho zrejme dosiahne aj Sekčov v Prešove.

10.45 - "V rámci preventívnych opatrení vykonávame manipuláciu na vodných stavbách, ktoré sú určené na zachytávanie povodňových vĺn, a teda práve dokazujú svoj účel. V prípade vodnej stavby Ružín a Palcmanská Maša sme pristúpili k zvýšenému odtoku pod vodnou stavbou, aby sme tak dokázali prijať zvýšené hladiny riek nad vodnou stavbou," vysvetlil hovorca SVP Marián Bocák.

V prípade priehrady Veľká Domaša dali vodohospodári návrh na zníženie odtoku z vodnej stavby, pretože sa vplyvom zrážok bude hladina rieky pod priehradou dotovať v tomto prípade sama.

10.43 - Hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) Marián Bocák uviedol, že niekoľko obcí vyhlásilo povodňovú aktivitu.

Okrem Kapušian a Rakovčíka druhý stupeň povodňovej aktivity v stredu ráno vyhlásila aj obec Haniska v okrese Prešov. "Po intenzívnej zrážkovej činnosti došlo k stekaniu vôd z lesa do obce, upchatiu rigolov a kanálov, zaplaveniu miestneho parkoviska. K vybreženiu vodného toku na území obce nedošlo," spresnil Bocák.

Okrem uvedených prípadov vodohospodári v najbližšom čase očakávajú vyhlásenie druhého stupňa povodňovej aktivity v obci Lipníky v okrese Prešov.

10.31 - Najvyššie úhrny zrážok za 24 hodín na východnom Slovensku – situácia v stredu o 10.00 hodine (Zdroj: SHMÚ)

Miesto

Úhrn zrážok za 24 hodín (mm)

Turany nad Ondavou99,3
Medzilaborce93,7
Kojšovská hoľa91,4
Švedlár90,7
Oľka90,7
Smolník87,3
Hanušovce nad Topľou85,4
Prešov76,8
Gelnica75,1
Kolbasov73,9
Zboj70,5

Na Šariši obce vyhlasujú povodňové stupne

10.11 - V obci Kapušany (okres Prešov) vyhlásili tretí stupeň povodňovej aktivity.

Starostka obce Slávka Guteková tak urobila v súvislosti so stúpajúcou hladinou riek a nepriaznivou meteorologickou prognózou. Ako informovala starostka, Ladianka, prítok rieky Sekčov, sa vyliala na polia a začína zasahovať aj rodinné domy.

"Momentálne stojím nad mostom nad riekou Sekčov, kde je voda ešte v koryte, ale k vyliatiu chýba zhruba 20-30 centimetrov. Pripravujeme vrecia s pieskom. Pomáhame našim občanom a tam, kde je najkritickejší stav, tam dávame vrecia," uviedla starostka.

Dodala, že k dispozícii má aktuálne vyše 20 ľudí, ktorí pomáhajú pri prácach. "Pomáhajú aj ľudia z obce, poslanci zastupiteľstva a pripojili sa tiež zamestnanci zo stavby rekonštruovaného mosta prechádzajúceho obcou, ktorý v týchto podmienkach museli prerušiť prácu," uviedla Guteková.

Druhý prítok rieky Sekčov - Kapanoš, je podľa starostky zregulovaný a pripravený na storočnú vodu. "Zatiaľ sa drží v koryte," dodala starostka.

10.05 - V noci mali hasiči v Prešovskom kraji spolu šesť výjazdov súvisiacich s počasím, a to v okresoch Prešov, Stropkov a v okolí Giraltoviec v okrese Svidník. Prevažne išlo o odčerpávanie vody z domov alebo spadnuté stromy.

Ako uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Košiciach, hasiči v tomto kraji evidovali od utorkového večera minimum výjazdov pre počasie. Išlo napríklad o spadnutý strom v Trebišove. "Aktuálne riešime upchatú dažďovú vpusť na jednej zo striech predajne na ulici M.R. Štefánika," dodal.

10.03 - Pre neutíchajúci dážď vyhlásili v obci Rakovčík v okrese Svidník tretí stupeň povodňovej aktivity. Povedala to starostka Iveta Horvátová.

"Máme problém s melioráciou, je chybná, a preto nám tu vyplavuje rodinné domy. V minulosti totiž poľnohospodársku pôdu odvodňovali drenážami. Tie boli stiahnuté do betónových skruží - niekto ich 'potreboval'. Keďže už nie sú na svojom miesta, na určitých miestach vyviera voda. Niekde máme aj povymývanú cestu a vodu v pivniciach majú aktuálne dva rodinné domy, no stále prší," spresnila Horvátová.

Podľa jej slov pomoc hasičov zatiaľ nebola nutná, keďže obyvatelia vlastnia čerpadlá a obec má k dispozícii aj protipovodňový vozík. "Potok sa zatiaľ nevylieva, ale hranica storočnej vody je desať centimetrov," dodala.

9.57 - Silná búrková situácia zasiahla večer a v noci aj Prešov približne od deviatej do štvrtej hodiny rána.

Nad mestom bola aj výrazná blesková aktivita, ktorú sa podarilo zachytiť Dávidovi Pošivákovi zo strešnej terasy podniku na Čapajevovej ulici približne o 22. hodine večer.

9.51 - Na cestách pribúdajú úseky, ktoré sú lokálne zaplavené. Týka sa to najmä okresu Prešov, ale napríklad aj Hanisky pri Košiciach a ďalších miest. Polícia vyzýva vodičov k opatrnej jazde a prisposôbeniu sa aktuálnym podmienkam.

9.48 - SHMÚ vydal na stredu pre oblasť východného Slovenska aj výstrahy pred dažďom a povodňami.

Výstraha 2. stupňa pred dažďom platí až do 20. hodiny pre okresy Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Gelnica, Levoča a Rožňava. Tu sa dajú očakávať búrky a intenzívny dážď s úhrnmi od 55 až do 80 mm.

Prvý stupeň výstrahy pred dažďom platí v rovnakom čase pre okresy Bardejov, Svidník, Stropkov, Sabinov, Prešov, Košice, Košice-okolie a Vranov nad Topľou. Tu môžu zrážky dosiahnuť podľa predpovedí 35 až 55 mm.

Povodňová výstraha 1. stupňa platí až do stredy večera takmer pre celé východné Slovensko s výnimkou okresov Dolného Zemplína.

Silný vietor môže podľa meteorológov vyčíňať v okresoch Rožňava, Košice-okolie, Košice mesto, Trebišov a Sobrance. Platí tam výstraha prvého stupňa.

9.45 - V okrese Prešov vyhlásili mimoriadnu situáciu. Ako informuje stránka iMeteo.sk , vyliala sa potok v obci Kapušany. Zaplavené sú polia a záhrady obyvateľov. Stúpajúca hladina v korytách riek tlačí podpovrchovú vodu hore.

9.44 - Najvyššie úhrny zrážok za 24 hodín na východnom Slovensku – situácia v stredu o 8.00 hodine (Zdroj: SHMÚ)

MiestoÚhrn zrážok za 24 hodín (mm)
Turany nad Ondavou91,4
Švedlár88,0
Smolník85,1
Medzilaborce85,0
Kojšovská hoľa83,8
Oľka80,8
Hanušovce nad Topľou78,2
Kolbasov72,2
Gelnica71,4
Prešov - planetárium69,9
Zboj68,0
Starina66,9
Kunova Teplica65,4
Kamenica nad Cirochou65,4
Klenov64,5
Stropkov - Tisinec62,7
Zlatá Baňa61,2
Kuková61,2
Zemplínske Hámre60,8
Okrúhle60,6
Štós Kúpele60,1

9.35 - Problémy sú v obci Kapušany v okrese Prešov, kde sa rozvodnený Sekčov dostal mimo koryta a vylial sa do polí.

9.33 - Na väčšine územia Košického a Prešovského kraja vytrvalo prší s malými prestávkami od stredajšieho večera.

9.31 - o 9.30 hodine bola na prvom stupni povodňovej aktivity rieka Radomka v Giraltovciach. Hnilec vo Švedlári a Topľa v Hnaušovciach klesli pod úroveň 1. stupňa PA. V najbližších hodinách zrejme stúpnu aj ďalšie toky, najmä v povodiach Hornádu, Ondavy, Laborca a na severovýchode Slovenska.

9.30 - Situáciu na východnom Slovensku v súvislosti s počasím a hroziacimi povodňami začíname sledovať minútu po minúte.

Nočné búrky priniesli miestami extrémne zrážky

VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Po utorkových popoludňajších a večerných silných búrkach pokračovala výrazná búrková činnosť pri prechode studeného frontu na východnom Slovensku aj v noci a v stredu ráno.

Súvisiaci článok Východ Slovenska zasiahla supercela, padali aj krúpy (utorok) Čítajte 

Silné búrky s výdatnými, miestami extrémnymi zrážkami zasiahli prakticky celé územie Košického a Prešovského kraja.

Najvýraznejšie sa prejavili v postupe v páse od Gemera na severovýchod, teda cez Abov, Šariš a Horný Zemplín, pričom zasiahli aj obe krajské mestá.

Napríklad, v Prešove bola prakticky nepretržite od deviatej večera do štvrtej rána búrková situácia, výdatne pršalo a veľmi výrazná bola aj blesková aktivita. Podobné počasie bolo aj v Košiciach.

Predpovede meteorológov nie sú v tomto smere priaznivé, na väčšine východného Slovenska by malo pršať až do stredy večera, s čím súvisia aj aktualizované výstrahy pred dažďom a povodňami.

Polícia upozorňuje vodičov na cestách na opatrnosť, viaceré úseky sú zaliate vodou a bahnom a sú ťažšie prejazdné.

Miestami napršalo vyše 50 mm za pol dňa

Na viacerých miestach východného Slovenska zaznamenali podľa údajov Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) za uplynulých 12 hodín (situácia v stredu o 7. hodine ráno) nezvyčajne vysoké úhrny zrážok nad 50 milimetrov.

Až 73,5 milimetra napršalo v Turanoch nad Ondavou v okrese Stropkov, 71,6 mm vo Švedlári, v Medzilaborciach 71,2 milimetra, čo boli najvyššie hodnoty za dané obdobie v rámci celého Slovenska.

Ďalšie stanice s úhrnmi nad 50 mm za 12 hodín sú na východe Kunova Teplica (64,2 mm), Medzilaborce – Vydranka (64,2 mm), Oľka (63,1 mm), Prešov (58,7 mm), Stropkov – Tisinec (55,4 mm), Hanušovce nad Topľou (54,7 mm), Kuková (52,8 mm), Gelnica (52 mm), Okrúhle (52 mm), Košice – letisko (50,1 mm)

Všeobecne sa takmer celom východnom Slovensku pohybovali za 12 hodín úhrny medzi 20 a 50 mm dažďa.

Najmenej za spomínané obdobie pršalo v oblasti Dolného Zemplína.

Najvyššie úhrny zrážok za 24 hodín na východnom Slovensku – situácia v stredu o 8.00 hodine (Zdroj: SHMÚ)

MiestoÚhrn zrážok za 24 hodín (mm)
Turany nad Ondavou91,4
Švedlár88,0
Smolník85,1
Medzilaborce85,0
Kojšovská hoľa83,8
Oľka80,8
Hanušovce nad Topľou78,2
Medzilaborce - Vydranka75,0
Kolbasov72,2
Gelnica71,4
Prešov - planetárium69,9
Zboj68,0
Starina66,9
Kunova Teplica65,4
Kamenica nad Cirochou65,4
Klenov64,5
Stropkov - Tisinec62,7
Zlatá Baňa61,2
Kuková61,2
Zemplínske Hámre60,8
Okrúhle60,6
Štós Kúpele60,1

Rieky stúpajú na stupne povodňovej aktivity

Podľa predpovedných hydrologických modelov SHMÚ sa dajú v priebehu stredy čakať výrazné vzostupy vodných hladín na mnohých tokoch východného Slovenska.

Podľa aktualizovanej situácie sa na 1. stupeň povodňovej aktivity dostali o 8.30 hodine ráno rieky Radomka v Giraltovciach, Hnilec vo Švedlári a Topľa v Hanušovciach nad Topľou.

V najbližších hodinách ju zrejme budú nasledovať aj ďalšie toky, najmä v povodiach Hornádu, Ondavy, Laborca a na severovýchode Slovenska.

Problémy sú v obci Kapušany v okrese Prešov, kde sa rozvodnený Sekčov dostal mimo koryta a vylial sa do polí.

Výstrahy pred dažďom a povodňami

SHMÚ vydal na stredu pre oblasť východného Slovenska aj výstrahy pred dažďom a povodňami.

Výstraha 2. stupňa pred dažďom platí až do 20. hodiny pre okresy Poprad, Kežmarok, Stará Ľubovňa, Spišská Nová Ves, Gelnica, Levoča a Rožňava. Tu sa dajú očakávať búrky a intenzívny dážď s úhrnmi od 55 až do 80 mm.

Prvý stupeň výstrahy pred dažďom platí v rovnakom čase pre okresy Bardejov, Svidník, Stropkov, Sabinov, Prešov, Košice, Košice-okolie a Vranov nad Topľou. Tu môžu zrážky dosiahnuť podľa predpovedí 35 až 55 mm.

Povodňová výstraha 1. stupňa platí až do stredy večera takmer pre celé východné Slovensko s výnimkou okresov Dolného Zemplína.

Silný vietor môže podľa meteorológov vyčíňať v okresoch Rožňava, Košice-okolie, Košice mesto, Trebišov a Sobrance. Platí tam výstraha prvého stupňa.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 2. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 3. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 5. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 6. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 9. Pomáhajte čítaním
 10. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 1. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 2. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 3. Budúcnosť M&A v Európe
 4. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 5. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 6. Toto si zapamätajte! Takto určite nakúpite bezpečne
 7. O bezpečnejších nákupoch pred Vianocami so šéfom Tesca
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 10. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 31 536
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 11 283
 3. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 581
 4. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 9 214
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 9 064
 6. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 782
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 567
 8. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 537
 9. Učiteľka roka 2018: Koľko času by malo dieťa tráviť za počítačom 8 473
 10. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 333
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Počasie

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Meteorológovia varujú pred hmlou i poľadovicou

SHMÚ vydal výstrahy prvého stupňa, trvajú rôzne.

Ilustračné.

Do Humenného chce prísť investor. Poslanci majú obavy

Firma plánuje preinvestovať vyše 12,5 milióna eur a zamestnať do 160 ľudí.

Priemyselný park Guttmanovo v Humennom.

Pri bitke odrezal súperovi časť nosa. Hrozí mu 15-ročné väzenie

Ku konfliktu medzi dvoma mužmi došlo vo Veľkom Šariši.

Ilustračné foto.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Autorská strana Samuela Marca

Privítajte Petra Pellegriniho, náhradného človeka (píše Samo Marec)

Môžete Pellegriniho vyhnať zo Smeru, ale nemôžete Smer vyhnať z Pellegriniho.

Peter Pellegrini.
Ján Mikas.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Opatrne s tou demisiou

Matovič zasa siahol po atómovom kufríku.

Peter Tkačenko
Cynická obluda

Matovičova paradigma

Keby žil v ére Edisona, tak sa hádže o zem a vyhráža až kým by sme nemali ústavný zákon o svietení petrolejkami.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop