VÝCHODNÉ SLOVENSKO. V najbližších dňoch očakávajú meteorológovia teplo, dusno, ale aj intenzívne búrky.
Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.
Po zadnej strane tlakovej výše, ktorá sa presunula nad Balkán, začal na Slovensko od juhozápadu prúdiť teplý vzduch.
"Nebude však len teplý, ale aj vlhký, v dôsledku čoho bude pri teplote 25 až 33 stupňov Celzia dusno," vysvetľujú meteorológovia.
Môžu prísť intenzívne búrky
Okrem toho budú podľa nich vo vlhkom vzduchu aj vhodné podmienky na vznik búrok, ktoré môžu byť aj intenzívne, pretože bude silné výškové prúdenie.
"Búrky sa tak môžu zoskupovať do väčších systémov, prípadne môžu vznikať supercely," upozorňuje SHMÚ.
Na utorok od 14. do 20. hodiny vydal ústav výstrahu 1. stupňa pred búrkami s krúpami pre Banskobystrický, Košický a Prešovský kraj (s výnimkou okresov Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa).
Menej stabilné počasie
Počasie na začiatku augusta má na Slovensku menej stabilný charakter.
Kratšie obdobia horúčav sa striedajú s prechodnými ochladeniami. Informuje o tom SHMÚ.
V týždni na rozhraní júla a augusta dosiahla teplota vzduchu v jeho júlovej časti na najteplejších miestach Slovenska viac ako 33 stupňov Celzia - Slovenská Kajňa (okres Vranov nad Topľou) 33,5 stupňa Celzia, Gbelce (okres Nové Zámky) a Rimavská Sobota 33,2 stupňa Celzia.
"V priebehu prvého augustového víkendu bola prestávka v horúčavách, v sobotu (3. 8.) bolo najteplejšie v Dudinciach (27,5 stupňa Celzia) a v nedeľu (4. 8.) v Podhájskej (28,4 stupňa Celzia)," spresnil SHMÚ.
Na najchladnejších miestach nedosiahla maximálna denná teplota vzduchu ani 20 stupňov Celzia, v sobotu bolo v Telgárte 17,7 stupňa Celzia a v nedeľu, 19,7 stupňa Celzia.
Relatívne chladné bolo pondelkové ráno, keď v kotlinách a v údoliach klesla minimálna prízemná teplota vzduchu na niektorých miestach pod päť stupňov Celzia a aj v dvoch metroch nad zemským povrchom bolo napríklad v Nitre iba 10,8 stupňa Celzia.
Miestami poriadne napršalo, ale nie všade
"Atmosférické zrážky, ktoré boli zaznamenané v minulom týždni, prispeli k zmierneniu sucha. Nie všade však pršalo výdatnejšie ako napríklad v Kuchyni na letisku, kde v tomto týždni spadlo 36 milimetrov zrážok, podobne to bolo aj v Stropkove-Tisinci, 47 milimetrov a v Turčianskych Tepliciach 61 milimetrov," priblížili meteorológovia.
Pár milimetrov zrážok zaregistrovali za celý týždeň na niektorých miestach na krajnom východe Slovenska, ale napríklad aj v Bratislave na Kolibe, kde to boli iba tri milimetre.
Aktuálne prevažujú podľa meteorológov na Slovensku normálne až mierne suché podmienky. Veľmi sucho je v Trenčíne.
Veľmi vlhké podmienky pozorujú na meteorologickej stanici Tisinec.
"Situácia sa tak znova zlepšila v porovnaní s minulým týždňom. Index CMI je najnižší v Čaklove, Kamenici nad Cirochou a v Trenčíne, a to na hranici mínus dva. Deficit zrážok je za posledných 90 dní najvyšší v Kamenici nad Cirochou, až -135 milimetrov, deficit zrážok takmer -100 milimetrov je aj v Podolínci a Švedlári," priblížil SHMÚ.
Stav pôdnej vlahy a pôdneho sucha sa, ako tvrdí, v porovnaní s prechádzajúcim týždňom opäť čiastočne zlepšil.
Výrazné, až výnimočné sucho je lokálne aj na západnom a východnom Slovensku.
"Relatívne nasýtenie sa zvýšilo najmä v povrchovej vrstve. Deficit pôdnej vlahy je lokálne až do -100 mm na Orave a krajnom východe," podotkli meteorológovia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.