Poľsko síce nepatrí medzi typické dovolenkové destinácie, ale každopádne je to zaujímavá krajina, ktorú sa určite oplatí spoznať. Ak nechcete merať ďalekú cestu až na sever, pokojne zostaňte len tu, neďaleko od hraníc. Aj tu je stále čo objavovať.
Južné Poľsko totiž nie sú len mestá s trhoviskami, ale aj zaujímavé prírodné úkazy, príbehy pohnutej histórie, vzácne umenie a skvelé pochúťky poľskej gastronómie.
Hrad ako z rozprávky
Centrom južného Poľska je mesto Krakov, kultúrny a architektonický skvost strednej Európy. Počas druhej svetovej vojny zostal neporušený, a preto sa v ňom dodnes zachovalo mnoho kostolov, katedrál, synagóg, historických budov a pamiatok.
Srdcom mesta je však jednoznačne kráľovský hrad Wawel, ktorý sa týči nad riekou Visla a ktorý bol od 11. až do začiatku 17. storočia hlavným sídlom poľských kráľov.
V súčasnosti je tam zriadené múzeum s množstvom historických pokladov.
Tými najslávnejšími sú, pochopiteľne, poľské korunovačné klenoty, no obdivuhodné sú aj dobové maľby či starodávny nábytok.
K hradu sa viaže aj legenda o drakovi, ktorý sa tam kedysi dávno usadil a ničil mesto aj ľudí v ňom žijúcich. Našiel sa však odvážny princ Krak, ktorý sa rozhodol ustráchaných Krakovčanov zachrániť. Vlčiu kožu naplnil sírou a podhodil ju drakovi. Ten ju zožral, no keď sa napil vody z rieky, síra s ňou zareagovala a drak vybuchol.
Pod hradbami však stojí dodnes, no ide už len o sochu, ktorá v pravidelných intervaloch chrlí oheň a je atrakciou pre malých i veľkých.
Príjemná a zaujímavá je nielen prehliadka hradných komnát, ale aj celého areálu, keďže popod hradby okolo rieky Visly vedie príjemná cesta s množstvom stánkov a suvenírov.
Dáma s hranostajom býva v Krakove
Zatiaľ čo za slávnou Monou Lisou treba cestovať až do parížskeho Louvru, ďalší klenot z dielne majstra Leonarda da Vinci máme doslova za rohom. Jeden z jeho najvzácnejších obrazov - Dáma s hranostajom má „trvalé bydlisko“ v Krakove, v Múzeu Czartoryskich.
Súkromnú zbierku, ktorú tento poľský šľachtický rod zhromaždil, pred pár rokmi kúpila poľská vláda. Kolekciu 86 000 umeleckých diel a tisícov ďalších predmetov im po zložitých rokovaniach s ministerstvom kultúry predal člen rodu Adam Karol Czartoryski za sto miliónov eur. Poľská vláda tak chcela zabezpečiť, aby vzácne diela v nej obsiahnuté boli zachované aj pre ďalšie generácie Poliakov.
Dáma s hranostajom sa v zbierke kniežat Czartoryských objavila v roku 1798, keď ju člen rodu a neskorší cársky minister zahraničia Adam Jerzy Czartoryski kúpil pre svoju matku Isabelu. Portrét na orechovom dreve podľa všetkého zobrazuje Ceciliu Galleraniovú, šestnásťročnú milenku milánskeho vojvodu Lodovica Sforzu, na ktorého dvore da Vinci pôsobil.
Po poľských nepokojoch v roku 1830 visel portrét ďalších 46 rokov v parížskom hoteli, kde sa usadila poľská emigrácia. Potom sa vrátil domov a druhýkrát Krakov opustil po okupácii Poľska. Vo vojnových časoch chvíľu pobudol v berlínskom múzeu cisára Fridricha a na konci vojny aj v bavorskom dome Hansa Franka, vládcu Generálneho gouvernementu. Do Krakova sa vrátil v roku 1946.
Miesto, kde sa to všetko začalo
Pápež Ján Pavol II. bol svetovo uznávanou osobnosťou nielen pre veriacich, a tak nečudo, že k obľúbeným turistickým cieľom v južnom Poľsku patrí aj jeho rodné mesto Wadowice, ktoré leží od Krakova len päťdesiat kilometrov.
Návštevníkov víta nápis: „Wadowice - miesto, kde sa to všetko začalo“ a postupne si môžu prejsť niekoľko miest, kde tento blahoslavený cirkevný predstaviteľ žil a dospieval ešte ako mladík s civilným menom Karol Wojtyla.
V jeho rodnom dome neďaleko baziliky zriadili už 18. mája 1984, v deň jeho 64. narodenín, múzeum.
Vystavené sú v ňom bežné veci, ktoré rodina používala, ako kuchynský riad, nábytok či lyže a iné športové vybavenie, ktoré rád používal. Jedna izba je venovaná výlučne jeho detstvu a steny múzea zdobí aj množstvo fotografií zobrazujúce jeho 26-ročný pápežský pontifikát.
V kostole na hlavnom námestí, kde Karola Wojtylu krstili aj birmovali, je vytvorená kaplnka venovaná jeho blahorečeniu. Mnohí veriaci sa pri nej modlia.
Existuje aj gymnázium, ktoré navštevoval a najslávnejšieho absolventa pripomína pamätná tabuľa. V múzeu sú vystavené niektoré jeho vysvedčenia, väčšinou mal samé jednotky - bardzo dobry. Iba v tretej triede v školskom roku 1928/1929 mal jednu dobrú – z kreslenia.
„Po maturite sme chodili na krémeše. Ej, a že sme ich všetky zvládli,“ povedal Ján Pavol II. pri svojej poslednej návšteve rodiska v roku 1999 a čo nasledovalo? Samozrejme, boom wadowických krémešov. Pápežské krémeše, ako ich nazvali, návštevník nájde vari v každej reštaurácii a cukrárni v meste, v okolí pápežovho rodného domu ich ponúkajú najviac.
Poľská Afrika
V blízkom aj širšom okolí Krakova je síce viacero prírodných pozoruhodností, ako napríklad soľná baňa Wieliczka, no hádam najväčšou kuriozitou je Bledowská púšť, ktorá sa oficiálne považuje za najväčšiu v strednej Európe.
Nazývajú ju poľská Sahara, je dlhá asi osem kilometrov a široká necelé štyri kilometre. Piesok je hlboký 70 metrov a nájsť ju môžete neďaleko mesta Olkusz v Malopoľskom vojvodstve.
Vznikla pred mnohými rokmi pieskovými nánosmi, ktoré sem priniesli vody z roztápajúceho sa ľadovca. Neskôr pôda zarástla rôznymi druhmi rastlín, ale v dôsledku budovania baní a vyrubovania lesov sa z územia stala mesačná krajina.
O tom, že sa Bledowská púšť nápadne podobá africkej, hovorí aj fakt, že počas druhej svetovej vojny na nej trénovali nemecké jednotky Afrika Korps, a tiež poslúžila na nakrúcanie exteriérov filmu Faraón v roku 1966. V súčasnosti sa však na púšti opäť začína rozmáhať vegetácia. Keďže ide o európsku raritu, ochranári odporúčajú odstrániť rastliny a tak dosiahnuť pôvodný stav púšte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.