Naše deti jedávajú málo zeleniny a ovocia. Mnohé skôr spoznajú exotické druhy, ako plodiny typické pre naše končiny. Pravidelnou súčasťou jedálnička mnohých drobcov sú konzervované príkrmy najrôznejších kombinácií, no chuť praobyčajnej mrkvovej kašičky nepoznajú. Takto to vyzerá v mnohých rodinách. No nikdy nie je neskoro na zmenu. A tá sa môže začať už v tehotenstve.
SILVIA KUZMOVÁ sa venuje práci s tehotnými ženami už viac ako šesť rokov. Je autorkou komplexného konceptu pre budúce mamičky s názvom Pokojný pôrod, prostredníctvom ktorého pripravuje ženy na pôrod a materstvo z pohľadu fyzického tela, výživy, pohybu, psychickej prípravy až po dojčenie a život s bábätkom po pôrode. V rámci projektu Čo jedia zdravé deti sa zameriava na osvetu v oblasti výživy tehotných a dojčiacich žien, prvých príkrmov či detskej imunity a pôsobí aj ako dula a laktačná poradkyňa.
Tehotné ženy sa možno viac ako inokedy zamýšľajú nad tým, čo by mali jesť a čo naopak nemôžu, a to nielen pre ranné nevoľnosti. Čo teda môže mamička vo svojej strave zmeniť tak, aby bábätku nielen neublížila, ale aby mu zabezpečila prísun čo najlepších živín?
- Základom stravovania tehotných žien je pestrá a vyvážená strava s hlavným dôrazom na kvalitu a minimálnu úroveň spracovania potravín. Mám na mysli varenie z overených a skutočných potravín, akými sú naše obilniny, strukoviny, oriešky, semiačka, farmárske živočíšne výrobky, lokálne ovocie a zelenina a vhodne zvolené tuky, ktoré sú dôležité na správnu produkciu tehotenských hormónov.
V dobre vyskladanom jedálničku je možné pokryť veľkú časť potrebných živín pre správny vývoj bábätka, ako aj pre fyziologický a nekomplikovaný priebeh tehotenstva a z toho vyplývajúci ľahký a prirodzený pôrod. V prípade reštauračnej stravy sa odporúčam vyhnúť vyprážaným a živočíšnym produktom a zamerať sa skôr na rastlinné alternatívy.
Je o vás známe, že presadzujete najmä doma robenú stravu z primárnych a sezónnych potravín a polotovary by si u vás miesto nenašli. Čo by ste teda odporúčali mamičkám, ktoré neraz dajú prednosť spracovaným potravinám alebo predpripraveným jedlám?
- Všetky spracované potraviny a polotovary vplývajú negatívne na črevnú mikroflóru budúcej mamičky a tým aj na zdravie bábätka. Rovnako tak umelé látky, dochucovadlá, konzervanty, xenobiotiká a iné nevhodné látky, ktoré prijíma budúca mamička, môžu negatívne vplývať na vývoj bábätka počas celého tehotenstva. Stretávam sa s týmto fenoménom rýchleho stravovania pomerne často.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.