O tom, čo si myslíte a ako sa cítite, povie váš pohľad, stisk ruky a smerovanie nôh omnoho viac, než slová.
Preto sa niekto môže zdať nervózny či nahnevaný, alebo podvedome o ňom viete, že klame, hoci jeho ústa vyjadrujú niečo úplne iné.

Allan a Barbara Peasovci, majstri na čítanie neverbálnej komunikácie, spomínajú vo svojej knihe Veľká kniha reči tela výskum Alberta Mehrabiana.
Ten v 50. rokoch minulého storočia zistil, že pri rozhovore je len 7 percent správy prenášaných slovami, no až 55 percent prostredníctvom neverbálnej komunikácie.
Preto často nejde ani tak o to, čo poviete, ale ako sa pri tom tvárite.
Odborníci vo svojej knihe hovoria aj o tom, ako môžu správne gestá či výber oblečenia zapôsobiť na personalistu či konzultanta pri pracovnom pohovore.
Výskumy dokazujú, že ten, kto vedie pracovný pohovor, sa často necháva ovplyvniť svojimi emóciami a dojmami, ktoré pri konečnom výbere zohrávajú väčšiu úlohu, než údaje uvedené v životopise.
Využite čakanie vo svoj prospech
Pri pohovore netreba nič nechávať na šťastie a náhodu.
Prvý dojem sa utvára počas prvých štyroch minút pohovoru, pričom je na 60 až 80 percent ovplyvnený vysielanou neverbálnou komunikáciou.
Ovplyvniť ho môže už aj samotný vstup do budovy.
Ak je vonku chladno a vy máte oblečený kabát, po príchode ho nenoste so sebou v ruke, aby ste nepôsobili nemotorne a ťažkopádne.
Radšej si ho zaveste na vešiak či odložte na recepcii, ak je taká možnosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.