PREŠOV. Voľby do Európskeho parlamentu (EP) a výsledky na východnom Slovensku zhodnotil politológ Gabriel Székely.
Politológ: V Prešovskom kraji je víťazstvo Smeru výraznejšie
„Voľby do EP radíme k tzv. voľbám druhého radu. V týchto voľbách vo všeobecnosti dochádza k situácii, že je v nich nižšia volebná účasť a vládne strany v nich strácajú podporu. Výsledky ukázali, že sme mali opäť celkovo najnižšiu účasť voličov z pohľadu národnej úrovne. Ak sa pozrieme na celoplošné výsledky do EP v Košickom kraji, percentuálne zisky strán ukazujú, že strana PS/Spolu nezískala výraznejšie víťazstvo v porovnaní so stranou Smer-SD. V Prešovskom kraji je víťazstvo Smeru-SD výraznejšie oproti PS/Spolu,“ hodnotí Székely.

Podľa neho je potrebné sa na výsledky v Prešovskom a Košickom kraji pozrieť aj po jednotlivých okresoch.
„Ukazuje sa, že Smer-SD naďalej stráca podporu v okresoch Prešovského kraja (Prešov, Poprad), v okrese Kežmarok vyhrala PS/Spolu iba s minimálnym rozdielom o 39 hlasov,“ vysvetľuje Székely.
Pozitívny výsledok Smer-SD v Prešovskom kraji podľa neho možno pripísať všetkým ostatným okresom. Najväčšiu podporu mala strana v okresoch Stará Ľubovňa, Humenné a Vranov nad Topľou.
„Pri analýze výsledkov a porovnávaní volebnej mapy v konkrétnych typoch volieb je preto potrebné pozerať aj na parciálne výsledky v jednotlivých mestách a obciach. Je zrejmé, že práve v obciach a mestách na severovýchode Slovenska, ako aj v obciach okresu Stará Ľubovňa, strana drží stabilnú pozíciu vďaka disciplinovanému elektorátu, mobilizácii voličov, ale aj mnohým ďalším faktorom, či už ideologickým alebo pragmatickým,“ myslí si Székely.
Eurofondy mohli dotiahnuť voličov
Na východe Slovenska sa k volebným urnám voliči nehrnú. Košický kraj zaznamenal najnižšiu volebnú účasť spomedzi krajov, dosiahla 19,26 percenta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.