„Láska je vodopád, spúšťam sa po ňom rád...“, spieva sa v známej pesničke od skupiny Zenit a určite s tým súhlasia všetci zaľúbenci.
Tieto prírodné výtvory sú naozaj často symbolom lásky a keďže vytvárajú krásnu scenériu pre zamilované páriky a láskyplné okamihy, veľmi radi to využívajú filmári v romantických filmoch.
Ak sa chcete so svojou láskou vybrať do takýchto romantických zákutí a vyznávať si lásku pod vodopádom, vôbec nemusíte merať ďalekú cestu.
Na Slovensku máme vyše dvesto vodopádov, ktoré vás dozaista očaria.
Brankovský vodopád
Najvyšší vodopád Národného parku Nízke Tatry je dlhý 55 metrov, čím sa radí k najvyšším vodopádom na celom Slovensku.
Ak si ho chcete obzrieť zblízka, musíte vyraziť do Revúckej doliny v západnej časti Nízkych Tatier, z oblasti Podsuchá, medzi Ružomberkom a Donovalmi.
Terén nie je náročný a výstup k samotnému vodopádu trvá približne polhodinu. Ideálne je zájsť si tam po daždi, keď je jeho sila, pochopiteľne, väčšia ako v čase dlhšieho sucha.
Kľacký vodopád
Má výšku 30 metrov a od roku 1996 patrí spolu s ďalšími štyrmi k slovenským národným pamiatkam.
Nachádza sa pod vrcholom Kľaku a je veľmi pekný aj v suchších obdobiach. Dostanete sa k nemu po značkovaných turistických chodníkoch v pohorí Malej Fatry, v lúčanskej časti, priamo pod vrchom Kľak.
Môžete sa k nemu vybrať tak z obce Vrícko, nad ktorou vo výške takmer tisíc metrov leží, ako aj z obce Fačkov či z Fačkovského sedla.
A ak patríte k milovníkom prírody, okrem výhľadov si môžete všimnúť aj viacero ohrozených živočíšnych druhov.
Lúčanský vodopád
Keď sa vyberiete do obce Lúčky v okrese Ružomberok, budete mať pocit, že ste sa skutočne ocitli uprostred romantického filmu.
Tamojší Lúčanský vodopád je naozaj malebný. Vo forme kaskád meria 12 metrov a jeho voda steká po travertínovom povrchu do jazierka. Teplé minerálne pramene, ktoré vodopádom pretekajú z kúpeľov, sa postarali o ďalší unikát - Lúčanský vodopád vďaka tomu nikdy nezamŕza.
Lásku si pri ňom môžete vyznať, aj keď nie ste zdatní turisti, nachádza sa totiž uprostred kúpeľnej obce Lúčky, neďaleko vrcholu.
A keď tam už budete, zájdite si pozrieť aj ďalšiu národnú prírodnú pamiatku, Lúčanské či vzdialenejšie Bešeňovské travertíny.
Kmeťov vodopád
Ak máte pocit, že vaša láska siaha až do nebies, tak si to nasmerujte rovno k najvyššiemu vodopádu Slovenskej republiky.
Tým je 80 metrov vysoký Kmeťov vodopád, ktorý preteká Kôprovou dolinou vo Vysokých Tatrách. Toto pôsobivé prírodné dielo má ľadovcový a tektonický pôvod.
Dostanete sa k nemu po tom, čo absolvujete túru z Troch studničiek alebo z Podbanského.
Bezprostredný prístup ku Kmeťovmu vodopádu je však zakázaný, dostatočne si ho však môžete užiť z vyhliadkovej plošiny.
Hájske vodopády
Stačí zájsť len kúsok od Košíc a môžete si užiť ďalšie krásne slovenské vodopády.
Medzi obcami Háj a Hačava, v krasovej tiesňave sa nachádza skupinka Hájskych vodopádov.
Túto sústavu tvorí deväť vodopádov, známy je hlavne Stredný Hájsky vodopád, Hájsky vodopád nad mostom a Veľký Hájsky vodopád.
Merajú v priemere 5 metrov a nielenže pôsobia magickým dojmom, ale patria aj k najkrajším pokladom Slovenského krasu.
Vodopád Bystré
Miestni ho volajú Bystrô, oficiálny názov je vodopád Bystré, no v každom prípade tento prírodný skvost patrí vďaka svojej mohutnosti k najväčším slovenským vodopádom.
Jeho výška presahuje 20 metrov a nájdete ho v krásnom prostredí na južnom úpätí vrchu Poľana, ktorú vo svojej básni opísal aj Andrej Sládkovič.
K vodopádu sa dostanete po značených turistických chodníkoch z Hriňovej či od hotela Poľana a prechod okolo vodopádu zaisťujú pravidelne udržiavané rebríky a lano.
Obrovský vodopád
Pri potulkách po Vysokých Tatrách by ste nemali obísť Obrovský vodopád.
V jeho bezprostrednej blízkosti vedie frekventovaná Tatranská magistrála smerom k Téryho chate či Priečnemu sedlu, preto je jedným z našich najfotografovanejších.
Tento vodopád pôsobí impozantne predovšetkým na jar počas topenia snehu.
Nachádza sa v rokline Malého Studeného potoka v ústí Malej Studenej doliny v nadmorskej výške 1 330 metrov.
Dobiela spenená voda padá úžľabinou medzi dvomi skalami do hĺbky 20 metrov.
Závojový vodopád
Nádherný päťkaskádový Závojový vodopád v Sokolej doline v Slovenskom raji je druhým najvyšším vodopádom na našom území.
Dosahuje výšku 75 metrov a svojou vodou ho napája Sokolský potok.
Dostanete sa k nemu zo smeru od Spišských Tomášoviec po trase doplnenej rebríkmi a stupačkami zo Sokolej doliny, ktorá je však jednou z náročnejších túr v parku.
Ak dávate prednosť jednoduchšej túre, vyberte sa na cestu z Kláštoriska.
Vodopády kapitána Nálepku
Jediná z klasických sprístupnených rajských tiesňav ústi na južnú stranu pohoria, do povodia rieky Hnilec.
Jej vody sa objavujú na povrchu na juhovýchodnom okraji planiny Geravy v podobe mohutnej vyvieračky - Zejmarskej studne v nadmorskej výške 1 000 metrov.
Na pomerne krátkom, približne kilometrovom úseku po osadu Biele Vody, kde je ústie Zejmarskej rokliny, prekonáva voda v tiesňave vyše dvestometrový výškový rozdiel.
Vodopády Zejmarskej rokliny vytvárajú mohutnú, hlboko zarezanú členitú kaskádu. Tá bola pomenovaná po hrdinovi z čias II. svetovej vojny, kpt. Jánovi Nálepkovi.
Do Zejmarskej rokliny vedie modrá turistická značka od jej ústia v osade Biele Vody v Mlynkách, ktorá o niekoľko minút privedie turistov pod kaskádu Vodopádov kpt. Jána Nálepku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.