Keď do rodiny pribudne dieťa, zmenia sa aj pomery v domácnosti a najmä v kuchyni. Je jasné, že každý rodič chce dať svojmu potomkovi to najlepšie, no vo svete zahltenom informáciami o dobrom a zdravom jedle si často láme hlavu nad tým, ako sa k celej problematike postaviť. ALEXANDRA PATAY, zakladateľka projektu Čo jedia zdravé deti a lektorka vzdelávacieho projektu pre škôlky, v tom má jasno. Tvrdí, že prirodzený kolobeh v prírode má byť viditeľný aj na tanieri a domáca strava je vždy lepšia ako kupované polotovary. Ako vášnivá cestovateľka v rozhovore tiež prezradila, čo dáva jesť svojim deťom v cudzine a ktorá krajina je podľa nej v stravovaní tá najinšpiratívnejšia.
Mnohí ľudia, a to nielen rodičia, nakupujú v potravinách bez dlhého uvažovania. Istotne by sa v ich nákupných zoznamoch našlo viacero vecí, ktoré nie je nutné kupovať, pretože si ich vedia poľahky urobiť aj doma. Ktoré produkty si teda dokáže v zdravšej a kvalitnejšej verzii vlastnoručne urobiť napríklad aj vyťažená mamička tak, aby ju to nestálo veľa času ani peňazí?
- V prvom rade by som začala dôrazom na jednoduchosť. V nakupovaní i varení, v uprednostnení základných potravín a nie výrobkov či produktov a k tomu by som rada inšpirovala i dnešné rodiny. Čiže kúpim si kvalitné mlieko a z neho si urobím v jogurtovači jogurt, alebo si kúpim biely jogurt a ochutím si ho doma bez zbytočností, nekúpim si nátierku ale čistý tvaroh a použijem zeleninu, nekúpim polotovary ako párky, ale natriem na chlieb maslo a pridám zeleninu alebo urobím praženicu z dobrých vajec na dobrom tuku.
Nájde sa medzi potravinami aj niečo, čo by malo byť v jedálničku detí úplné tabu, a to bez ohľadu na ich vek?
- Čím viac je niečo tabu, tým viac to chcú, ale jesť by som svojmu dieťaťu nedala napríklad párky, balenú šunku, termixy či veselé dezertíky a medveďové procesované sladkosti. To nik k životu nepotrebuje.
V súčasnosti nie je nič neobvyklé kúpiť si napríklad čerstvé čučoriedky či paradajky počas celého roka. Do jedálnička detí to zavádza značnú slobodu a pojem sezónna strava už mnohým nič nehovorí. Napriek tomu má tento spôsob stravovania veľké opodstatnenie. Prečo je však dôležité jesť plodiny podľa toho, kedy je sezóna ich zretia?
- Kvôli kvalite jedla, ktoré jeme. Treba si uvedomiť, že to, čo jeme, ovplyvňuje veľa vecí v nás a ešte viac naše deti, ktoré sú vo vývoji a budujeme im základ na celý život. Dnes sú k dispozícii štúdie o inteligencii detí s priamou úmerou k ich výžive, je dokázané, že správna výživa môže uľahčiť priebeh mnohých chorôb atď. Sezónne a lokálne nakupovanie a stravovanie nemusí byť ortodoxné, ale je naozaj potrebné jesť kvalitné veci a ani nemíňať na marketingové podvrhy. Čiže jesť zeleninu a ovocie, čo dozreje na slnku a ako má, nie v igelitke cez kontinentálny transport či z pofidérneho importu od okolitých krajín. Mäso, vajcia a mlieko zo zvierat, ktoré sa hýbali vonku a jedli aj niečo iné ako sójový granulát. Deti dnes nepoznajú plody sezón, keďže je v supermarketoch všetko po celý rok a nevedia, čo sa rodí u nás a čo ďaleko, čo na strome a čo v zemi. Aj táto edukácia je dôležitá! Dieťa totiž neje, čo nepozná a rodič je jeho najdôležitejší vzor a učiteľ.
V prípade, že rodičia chcú svoje deti kŕmiť sezónne, čo je teda vhodné dávať im, povedzme, počas zimy alebo skorej jari, keď sa nič nerodí?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.