K nakladaniu s odpadom sa musí stavať zodpovedne každý z nás.
Slovensko je však v európskom meradle na chvoste rebríčka v jeho separovaní.
V porovnaní s priemerom Európskej únie z neho zrecyklujeme takmer o polovicu menej, pričom na skládkach u nás skončí trištvrtina všetkých vecí určených na vyhodenie.
Prvým krokom k úspechu je zníženie jeho produkcie.
Tým druhým je naučiť sa správne nakladať so všetkým, čo putuje do koša.
V domácnostiach sa stretávame hlavne s delením na papier, sklo, plasty, kovy, biologicky rozložiteľný odpad a komunálny odpad.
Obyčajne sú ľudia s takýmto triedením oboznámení a snažia sa podľa toho aj postupovať.
Problémom však je, že často v špecializovaných košoch či vreciach končia aj veci, ktoré tam nemajú čo hľadať, a tak nesprávne očistený či zaradený odpadok skončí na skládke nezrecyklovaný, nevyužitý a potenciálne aj ohrozujúci prostredie.
Snaha o separovanie sa teda síce cení, ale na to, aby dosiahlo želaný efekt, je nutné k nemu pristupovať aj maximálne uvedomelo a zodpovedne.
Papier
Papier vynašli Číňania v 14. storočí. Odvtedy sa rozšíril do celého sveta a v súčasnosti tvorí jednu pätinu celkového odpadu.
Kontajnery či vrecia určené na tento druh odpadu sú označené modrou farbou.
Patria do nich okrem klasického kancelárskeho papiera a novín aj časopisy, reklamné letáky, papierové vrecúška a obaly, kartón, papierová lepenka a škatule, ktoré nie sú kombinované s iným materiálom, ako napríklad kov či plast.
Hoci škatule od mlieka či džúsu vyzerajú ako vhodný papierový objekt, v skutočnosti ide o kombinovaný materiál, ktorý do modrého kontajnera nepatrí.
Rovnako doň netreba vyhadzovať celofán, alobal, ba ani väzbové obaly kníh.
Ani mokrý, zamastený alebo veľmi znečistený papier tam nepatrí.
Pokiaľ si nie ste istý zložením obalu, hľadajte na ňom trojuholník z troch šípok so skratkou PAP, prípadne číslami 20 až 22, označujúcimi hladkú, prípadne vlnitú lepenku alebo papier.
Viete že:
Kartónový obal na vajíčka a rolky od toaletného papiera či kuchynských utierok patria do komunálneho odpadu? Je to preto, lebo materiál, z ktorého sú vyrobené, bol už viackrát recyklovaný a nie je možné, aby prešiel týmto procesom znova. Pokiaľ ich nechcete vyhodiť do koša, dajú sa aj skompostovať.
Použité papierové vreckovky, utierky a servítky patria do komunálu? Podobne ako pri obaloch na vajíčka je takisto možné ich skompostovať.
Pokladničné bločky z termopapiera obsahujú plnidlá, ktoré bráni ich rozkladaniu? Rovnako sú ich súčasťou nebezpečné látky, preto sa nedajú ani kompostovať ani recyklovať a patria do komunálu. Termopapier spoznáte tak, že do neho viete urobiť nechtom viditeľnú čiaru, či už z jednej, alebo z oboch strán.
Plasty
Vo svete sa ročne vyprodukuje 100 miliónov ton odpadov, z toho je desať percent vytvorených európskymi domácnosťami.
Hoci tvorí len sedem percent celkového odpadu, ide o jeden z najpoužívanejších materiálov.
Do žltých vriec, prípadne kontajnerov patria najmä čisté plasty, takže pred vyhodením je nutné ich dobre umyť.
PET fľaše z nápojov je ideálne vyhadzovať v čo najmenšom objeme, teda stlačené alebo zošliapnuté.
K nim môžete pridať aj plastové a mikroténové vrecká, tašky, rozličné baliace fólie (číre aj farebné), dobre umyté tégliky od jogurtov, vedrá, fľaše od rastlinných olejov, obaly od sladkostí či plastové poháriky z automatov.
Pripojiť k nim môžete aj obaly z kozmetických, pracích aj čistiacich prostriedkov, no aj vodoinštalačné a elektroinštalačné rúrky.
Vyhnite sa hrubej špine, napríklad jedlu, zemine alebo farbám, no aj silnému znečisteniu olejmi či chemikáliami.
Nepatria sem ani podlahové krytiny, novodurové rúrky, molitan či guma.
Ak pri vyhodení váhate, hľadajte označenie čierneho trojuholníka.
Na plasty sa vzťahujú čísla 1 až 7 alebo skratky 1- PET (polyetyléntereftalát), 2 - HDPE (polyetylén s vysokou hustotou), 3 – PVC alebo V (polyvinylchlorid), 4 - LDPE (polyetylén s nízkou hustotou), 5 - PP (polypropylén), 6 - PS (polystyrén) a 7 – OTHER (ostatné).
Viete, že:
Priemerný Slovák spotrebuje zo všetkých Európanov najviac igelitových tašiek? Je to ročne 466 kusov, čo predstavuje takmer deväť za týždeň.
Z recyklovaných PET fliaš sa vyrábajú odevy? Z 30 kusov môže byť flísová bunda
Plast na spracovanie končí najčastejšie v Číne?
Kovy
Dobre recyklovateľný kovový materiál, tvoriaci asi štyri percentá odpadu, sa ešte vnútorne člení na viaceré podkategórie podľa druhu.
Patrí sem najmä železo, oceľ a najčastejšie používaný kov, hliník.
Vyhodiť sem je povolené plechovky aj konzervy, taktiež starý riad, drobný železný šrot, drôty, káble, súčiastky, kovové obaly od sprejov aj alobal.
Pred vyhodením je však nutné dobre ich očistiť.
Ak predtým slúžili ako obal na chemikálie, farbu alebo lepidlá, prípadne sú kombinované s iným materiálom (napríklad tuby z krémov a pást), najmä také, ktoré obsahujú zvyšky nebezpečných látok, do kontajnera na kov nepatria.
Takisto ani jednočlánkové batérie, ktoré sa vyhadzujú do samostatných špecializovaných nádob.
Nadrozmerný kovový odpad zasa treba odniesť na zberný dvor. Na obaloch sa obzrite po označení 40 - Fe (železo) alebo 41 - ALU (hliník).
Nádoba určená kovom má červenú farbu.
Niektoré obce ich však neseparujú samostatne, ale zaraďujú ich k plastom.
Viete, že:
Zo 670 hliníkových plechoviek sa dá vyrobiť rám na bicykel?
Na recykláciu odpadového hliníka sa spotrebuje o 95% menej energie ako na výrobu primárnej suroviny?
Pri recyklovaní jedného kilogramu železa sa ušetria dva kilogramy uhlia, štyri kilogramy železnej rudy, no aj štyri minúty a dvadsať sekúnd práce?
Sklo
Zelená nádoba na sklo by sa mala plniť 12% celkového odpadu.
Vhodné obaly sa označujú skratkou GL alebo číslami 70 pre bezfarebné sklo, 71 pre zelené sklo a 72 pre sklo hnedej farby.
Môžete do nej vhadzovať najmä čisté poháre a fľaše z jedál a nápojov.
Dajte si však záležať na tom, aby ste spolu s nimi nevhadzovali aj korkové zátky alebo kovové, gumové či plastové vrchnáky.
Môžete k nim pridať aj črepy a úlomky tabuľového skla, sklenené obaly od kozmetiky či sklá z okuliarov.
Treba si dať pozor na porcelán či keramiku.
Hoci sa môžu zdať podobné sklu, nie sú ním, preto do nádoby nepatria.
Rovnako ani zrkadlá či sklo kombinované s iným materiálom, ako napríklad drôtené sklo alebo sklobetón.
Taktiež sa vyhnite autosklu, žiarovkám a žiarivkám. Vratné fľaše je zasa lepšie vrátiť do obchodu, než vyhodiť do kontajnera.
Viete, že:
Z piatich pohárov na zaváranie môže vzniknúť nová váza na kvety?
Pri vrátení jedného milióna fliaš do sklární sa na výrobe nových kusov ušetrí 730 miliónov litrov zemného plynu, 1 000 ton sódy, 300 ton sklárskeho piesku, 60 ton vykurovacieho oleja a taktiež veľké množstvo elektriny
Viacvrstvové kombinované materiály
Vzhľadom na to, že materiál sa dá kombinovať rozlične a v rôznych pomeroch, pod túto kategóriu spadá asi najviac poddruhov odpadov.
K nim priradená farba nádob je oranžová, ale pokiaľ si obec nevyžaduje separovať ich samostatne, vhadzujú sa k plastom do žltého vreca alebo kontajnera.
Rátajú sa tu obaly, z ktorých jednotlivé materiály nie je možné od seba oddeliť ručne.
Takéto materiály sa nazývajú kompozity a označujú sa písmenom C.
Na obaloch by ste za ním mali nájsť číslo v škále od 80 do 98, prípadne skratku materiálu, ktorého je v obale najviac.
Sem patria tetrapakové škatule od vína, smotany, mlieka, džúsov a ovocných štiav, no aj obaly od avivážnych prostriedkov.
Pred zahodením ich treba prepláchnuť vodou, nechať uschnúť a minimalizovať na objeme. Kartón, lepenku či hygienické potreby sem však nevhadzujte.
Viete, že:
Proces recyklácie škatúľ od nápojov sa nazýva rozvlákňovanie?
Pevné a dlhé vlákna používané na výrobu nápojových kartónov sú veľmi hodnotné pre výrobu papiera? Ich recykláciou sa tak šetria lesy.
Ročne skončí na skládkach 5 000 ton nápojových kartónov?
Bioodpad
Jeden z najčastejších druhov odpadu a v domácnosti zrejme najjednoduchšie recyklovateľný je jednoznačne bioodpad.
Môže tvoriť až 45 percent všetkého vyhodeného.
Tvorí ho organický materiál, ktorý príroda vytvára presne tak, aby si ho vedela aj sama zužitkovať.
Do kolobehu života sa tak ako hnojivo môže vrátiť hlavne ovocie či zelenina a šupy z nich, no aj čajové vrecúška, záhradný odpad a odpad z verejnej zelene, lístie a tráva.
Mäso a popol k nim však nepatrí.
Tou najstaršou, no aj najúčinnejšou metódou na recykláciu je ich kompostovanie.
Výsledky tohto procesu ľahko využijete v zeleninovej aj okrasnej záhrade a čo je najlepšie, na prostredie nemajú žiaden negatívny dopad.
Ak však bioodpad skončí na skládke, môže spôsobiť viac škody ako úžitku.
Viete, že:
Bioodpad sa dá využiť pri nastielaní (mulčovaní) pôdy? Znamená to, že sa skyprená zem zbavená buriny pokryje nadrobno nasekanou trávou, lístím, senom alebo kôrou a ponechá sa napospas mikroorganizmom. Pri dodržaní zásad správneho mulčovania sa rastliny môžu odvďačiť napríklad lepším zdravím a hojnejšou úrodou.
Vysoká pokuta hrozí každému, kto bioodpad z údržby mestskej či súkromnej zelene, vrátane cintorínov spáli alebo vyhodí na (čiernu) skládku alebo do komunálneho odpadu?
Nebezpečný odpad
Mnohé predmety používané v domácnosti každodenne by mohli pri nesprávnom skladovaní ohroziť životné prostredie.
Preto je nutné s nimi najmä pri vyhadzovaní manipulovať obozretne a zabezpečiť, aby putovali len na špecializované miesta.
Pod nebezpečným odpadom sa však nemyslia len chemikálie, ale aj žiarivky alebo staré teplomery, obsahujúce jedovatú ortuť.
Takisto staré chladničky a mrazničky, v ktorých sa používa freón, chemická látka schopná narúšať ozónovú vrstvu Zeme, či elektronika rozličného druhu i veľkosti.
Takýto druh odpadu patrí na špecializovaný zberný dvor alebo do firmy, zaoberajúcej sa likvidáciou takého druhu produktov.
Niektoré mestá a obce organizujú zber nebezpečného odpadu. Vtedy stačí dodržať stanovený termín a postupovať podľa pokynov obce.
Pod kategóriu nebezpečného odpadu patria aj akumulátorové batérie, ktoré je možné zahodiť do špeciálnych nádob, umiestnených v niektorých inštitúciách (napríklad aj v školách) či v obchodoch s elektronikou.
Viete, že:
Už desať rokov je v krajinách Európskej únie zakázaný predaj ortuťových teplomerov? Nahrádzajú sa liehovými alebo digitálnymi.
Informáciu o tom, že sa produkt zaraďuje pod nebezpečný odpad, nájdete priamo na ňom alebo na jeho obale? Hľadajte obrázok preškrtnutého kontajnera, čo značí, že odpad nesmie skončiť v koši.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.