Korzár logo Korzár

Pečieme s Korzárom: Veľkonočné koláče naše i z cudziny

Inšpirácie na dobroty do vašej kuchyne.

(Zdroj: Fotolia)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Východné Slovensko - paska

Na kysnuté cesto potrebujeme: 500 g polohrubej múky, 250 ml vlažného mlieka, 60 g kryštálového cukru, 1 zarovnaná čajová lyžička soli, 20 g čerstvého droždia, 1 žĺtok (môže byť aj celé vajíčko), 80 g oleja/masla.

Plnka: hrudkový tvaroh, vajíčko, cukor, citrónová kôra, sušené hrozienka, soľ

Postup: Z vlažného mlieka, droždia a cukru si pripravíme kvások. Do misky si dáme všetky suroviny a nakoniec nakysnutý kvások. Cesto poriadne vymiesime a necháme na teplom mieste vykysnúť. Do cesta môžeme pridať pri miesení aj hrsť hrozienok.

SkryťVypnúť reklamu

Pripravíme si tvarohovú plnku. Z vykysnutého cesta vyvaľkáme kruh, v strede ho kúsok narežeme na kríž. Na cesto do kruhu dáme plnku a zavinieme - najprv od stredu a potom vonkajšiu časť cesta. Vznikne kruh v celku. Preložíme na plech, popicháme vidličkou, necháme podkysnúť, kým sa nám vyhreje rúra. Potom potrieme vajíčkom a pečieme pri 180 °C asi 10 minút. Znížime teplotu na 160 °C a dopečieme ďalších 10–15 minút.

Poľsko - mazurek

Na cesto potrebujeme: 2,5 š hrubej múky, 3/4 š práškového cukru , 250 g Hery alebo podobného margarínu, 4 žĺtky, 4 PL mlieka, prášok do pečiva, trochu mandľovej arómy alebo Amaretta

Na náplň: 1 kondenzované sladené mlieko v konzerve, pikantnú ríbezľovú marmeládu alebo slivkový lekvár, 100 g jadier vlašských orechov, plátky mandlí na ozdobu

SkryťVypnúť reklamu

Príprava: Z tohoto množstva nám vyjdu dva mazurky, ktoré budeme piecť na guľatom koláčovom plechu.

Najprv dáme varit kondenzované mlieko. Plechovku s mliekom dáme do hrnca tak, aby bola úplne zakrytá vodou. Varíme na veľmi pomalom ohni cca 3 hodiny. Potom ju necháme úpkne vychladnúť a následne ju otvoríme.

Múku premiešame s práškom do pečiva, pridáme pokrájaný tuk, mlieko, žĺtky a arómu a vypracujeme cesto. Dáme na polhodiny odpočinúť do chladničky.

Formu na koláče vymastíme a vyformujeme cesto s nízkým okrajom. Pečieme na 200°C asi polhodiny.

Upečený koláč potrieme lekvárom, posypeme orechami a navrch potrieme kondenzovaným mliekom. Posypeme mandľovými lupienkami.

Česko - Mazanec

Potrebujeme: 500 g hladkej múky, 500 g polohrubej múky, 250 g krupicového cukru, štipka soli, 1 vanilkový cukor, hrsť hrozienok namočených v rume, jemne nastrúhaná citrónová kôra, nahrubo nasekané olúpané mandle, 1,5 bal. sušeného droždia (50 g čerstvého), 250 g masla, 4 žĺtky, 500 ml mlieka (podľa obsahu lepku v múke môže byť aj viac)

SkryťVypnúť reklamu

Povrchová úprava: 1 vajce rozšľahané v troške mlieka, mandle sekané na plátky

Postup: Múku a ďalšie sypké ingrediencie zmiešajte so sušeným droždím. Pridajte žĺtky, vlažné mlieko, rozohriaté maslo a hrozienka namočené v rume. V robotovi poriadne vymieste cesto tak, aby sa do neho dostalo čo najviac vzduchu, dobre potom kysne. V mise ho pod fóliou či utierkou uložte do tepla. Musí svoj objem zdvojnásobiť.

Cesto po nakysnutí v teple pod utierkou či fóliou najprv stlačte a zrazte dlaňou dole. Stále nadýchané cesto vyklopte z misy na pomúčenú kuchynskú dosku. Dlaňami ho rýchlo premieste a vytlačte z neho väčšinu vzduchu.

Teraz cesto rozdeľte ostrým nožom na tri diely a pomocou váhy každý upravte tak, aby mali všetky rovnakú hmotnosť. Odvážené diely znovu na pomúčenej kuchynskej doske vymieste dlaňou dohladka. Nemusíte se báť, v ďalšej fáze ešte nakysnú.

Každý kúsok potom vytvarujte v dlaniach do podoby bochníkov. Priebežne ich otáčajte a zároveň cesto podhrňte dole. Guľaté bochníky uložte na plech vyložený papierom a nechajte ich dokysnúť. Ich povrch potrite vajcom rozšľahaným v troške mlieka.

V strede potrených bochníkov vytvorte ostrým nožom zárezy v tvare krížikov, ktoré zamedzia potrhaniu ich povrchu pri pečení. Nakoniec vrch každého kúsku posypte sekanými mandľami a vložte mazance do rúry vyhriatej na 200 °C. Po 15 minútach teplotu znížte a mazance dopečte dozlata. Pokiaľ rýchlo tmavnú, zatieňte ich kusom papiera či alobalu. Či sú upečené, prezradí test špáradlom.

Taliansko - Colomba di Pasqua

Potrebujeme na prvé cesto: 140 g hladkej múky 00, 40 ml vlažného mlieka, 40 ml vlažnej vody, 5 g sušeného droždia

Na druhé cesto: 100 g hladkej múky 00, 20 g cukru, 20 g zmäknutého masla

Na tretie cesto: 210 g hladkej múky 00, 120 g cukru, 2 vajcia, 80 g zmäknutého masla, 1 ČL soli, 50 g kandizovanej pomarančovej kôry alebo kôra z 1 chemicky neošetreného pomaranča, 100 g hrozienok, pár kvapiek vanilkovej esencie alebo zrniečka z polovice vanilkového lusku, 1 PL vody z pomarančových kvetov (voliteľné)

Na glazúru: 40 g mandlí, 40 g lieskových orieškov, 1 bielok, 8 g maizeny, 15 g hladkej múky, 50 g trstinového cukru

Na posypanie: dekoračný perlový cukor, celé mandle

Postup pri príprave prvého cesta: Vo veľkej miske, najlepšie umelohmotnej, zmiešame múku, droždie a prilejeme zmes vody a mlieka. Premiešame, prikryjeme fóliou a necháme kysnúť 2 hodiny v rúre alebo mikrovlnke, kde necháme len rozsvietené svetlo. Žiarovka vyhreje priestor asi na 30°C, čo je tak akurát na správne kysnutie cesta.

Príprava druhého cesta: Vezmeme vykysnutý kvások, dáme hodo misy robota, pridáme cukor a začneme prepracovávať. Keď je cukor absorbovaný, prisypávame múku a miešame ďalej. Nakoniec do cesta zapracujeme zmäknuté maslo. Keď je cesto perfektne vypracované a nechytá sa steny robota, premiestnime ho do misy, potrieme trochou oleja a zase necháme v rúre so zapnutým svetlom kysnúť hodinu a pol.

Medzitým namočíme hrozienka do rumu alebo čaju a z pomaranča ostrúhame kôru, ku ktorej primiešame lyžičku cukru. Pokiaľ budeme používať kandizovanú pomarančovú kôru, nakrájame ja na malé kúsky.

Príprava tretieho cesta: Vykysnuté cesto premiestnime zase do robota, prisypeme cukor a necháme prepracovať. Keď je cukor v ceste absorbovaný, prisypávame múku, soľ a po jednom vajce. Nakoniec necháme zapracovať zmäknuté maslo.

Pridáme scedené hrozienka a pomarančovú kôru, lyžicu pomarančovej vody a necháme robot bežať na mierne otáčky ešte asi 15 minút. Cesto dáme zase do naolejovanej misy a necháme kysnúť v rúre zo zapnutým svetlom ďalšie 2-3 hodiny.

Medzitým si pripravíme papierovú formu na colombu a vyrobíme glazúru. Rozmixujeme všetky prísady na hladké cestíčko a odložíme na bok.

Konečná úprava: Vykysnuté cesto si dáme na pomúčenú dosku a rozdelíme ho na 2 polovice, pričom jednu polovicu rozdelíme ešte na polovicu. Každou časť cesta roztiahneme rukami naplocho, zrolujeme, dve menšie časti vložíme do formy do priestoru pre krídelká a väčšiu časť dáme do sttredu ako telo holubice. Necháme zase kysnúť asi hodinu a pol.

Rúru zahrejeme na 170°C. Povrch vykysnutej holubice potrieme glazúrou, posypeme dekoračným perlovým cukrom a vyložíme celými mandľami. Pečieme 55 minút. Pokiaľ sa povrch príliš zafarbuje, prikryjeme alobalom. Upečenie cesta vyskúšame špáradlom (zapichneme do cesta špáradlo. Pokiaľ je po vytiahnutí suché, cesto je hotové. Ak je olepená, pečieme ešte niekoľko minút). Nakoniec necháme holubicu úplne vychladnúť.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. dm podporila sumou 6 475 eur realizáciu projektu Základnej školy
  2. Na zdraví záleží
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  6. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  7. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  8. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 177
  2. Každý piaty zomrie 9 040
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 778
  4. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 7 022
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 806
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 733
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 509
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 774
  1. Anna Miľanová: Potrebuje jednotlivec, kolektív sponzora?...
  2. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  3. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  4. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  5. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  6. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  7. Tupou Ceruzou: RTVS
  8. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 231
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 491
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 725
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 677
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 781
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 162
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 452
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 862
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marketér Pavol Minár.

Pavol Minár hovorí o kampaniach.


Ilustračné foto.

Za deti a rodičov bojujú petíciami.


Americké systémy protivzdušnej obrany Patriot (vľavo) a NASAMS.

Odchod talianskeho systému reálne neznamená veľkú zmenu.


Jaroslav Haščák.

Finančníka prvýkrát obvinili v novembri 2022.


TASR a 1 ďalší
  1. Anna Miľanová: Potrebuje jednotlivec, kolektív sponzora?...
  2. Peter Kysela: Kam zmizli MODRÍ?
  3. Juraj Paškuliak: Zmysluplný život
  4. Marcel Rebro: Paradoxom demokracie je, keď môžeš slobodne snívať o diktatúre
  5. Zdenek Ručka: Ako zdravotne postihnutého klienta Domova sociálnych služieb pripraviť o finančné prostriedky. Časť ôsma „Oslík potras sa!“ tretie pokračovanie.
  6. Milan Srnka: Prezidentské voľby: Pellegrini môže dopadnúť ako Fico
  7. Tupou Ceruzou: RTVS
  8. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 231
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 21 491
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 725
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 677
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 781
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 162
  7. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 9 452
  8. Ľuboš Dobrota: Spolupracujú s cudzími tajnými službami? 8 862
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu