Korzár logo Korzár
Sobota, 30. september, 2023 | Meniny má Jarolím

Očistite štát od mafie, žiadali tisíce ľudí v mestách východu (minúta po minúte)

Na uliciach spomínali na zavraždených Jána a Martinu

(Zdroj: Michal Ivan)

Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Ľudia sú po roku opäť na námestiach Čítajte 

20.00 Spravodajstvo minútu po minúte zo spomienkových zhromaždení na zavraždených Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú v mestách východného Slovenska sme ukončili. Ďakujeme čitateľom za priazeň.

19.55 Košice - Večer je v priestoroch Kulturfabrik Tabačka naplánovaný aj 24 hodinový verejný maratón čítania novinárskych textov zavraždeného Jána Kuciaka. Podujatie symbolicky o 20:20, teda v čase určenom ako čas vraždy Jána a Martiny, otvorí prezident Andrej Kiska.

19.50 Košice - Organizátori a novinári odhadli účasť na približne 7 000 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

19.45 Poprad - Aj posledné spomienkové zhromaždenie v mestách na východnom Slovensku sa končí. V Poprade sprevádzal záver štrngot kľúčov.

19.44 Poprad - Mladí ľudia si robia srandu z rozruchu, ktorý v minulosti bol kvôli odznakom All for Jan. Priamo na námestie priniesli papieriky a stroj na ich výrobu. Ukazujú, ako ich vyrábajú. Zatiaľ vystupuje Ladislav Vaľko, recituje báseň pre Jána a Martinu. Jana Tomaľová čítala list Zlatici Kušnírovej. Námestie ovládlo hrobové ticho. Spomienky mamky na dcéru vyvolávali zimomriavky.

Prečítajte si tiež: Tí zlí majú stále páky, pripomenula v Košiciach Zlatica Kušnírová Čítajte 

19.37 Košice - "Pravda a láska zvíťazia nad lžou a nenávisťou," ukončil príhovory kazateľ Daniel Pastirčák.

Zhromaždenie sa končí slovenskou hymnou v sprievode sláčikovej sekcie a mohutným potleskom.

19.27 Poprad - Na spomienke v Poprade dostali slovo už len Popradčania. Hovorí učiteľka. "Je to frustrujúce, v takýchto podmienkach vychovávať mládež."

SkryťVypnúť reklamu

Popradčan Ján Rušin situáciu s množstvom ľudí na popradskom námestí pesimisticky nevidí. "Bude nás len pribúdať a práve toho sa tí vrchní boja."

Pod Tatrami prší, no ľudia neodchádzajú, zišlo sa ich nakoniec asi dvesto. Vyjadrujú svoje názory a pália sviečky. Veta: Slovensko musíme vrátiť čerstvým ľuďom, roztlieskala námestie.

Prečítajte si tiež: Ľudia si pripomínali pamiatku zavraždených aj v Prešove. Prišli ich tisíce Čítajte 

19.21 Košice - Dav spoločne spieva Hoffmanovu pieseň a hymnu Nežnej revolúcie Sľúbili sme si lásku. Spolu so štrganím kľúčov a svietiaci telefónmi vzniká magická atmosféra.

19.18 Košice - "Kapitán Danko,dumaj o sebe,nie o nás v Dume" uvádza jeden z množstva transparentov.

Pripomínajú sa divoké 90. roky, Arpád Soltész vidí aj nádej. "My, novinári, píšeme o tom, čo zaujíma vás. Umlčať médiá je vždy prvým krokom k diktatúre. To, že chodíte na námestia, je dôležité aj pre policajtov a prokurátorov. Prichádzajte vždy, keď na to bude dôvod."

SkryťVypnúť reklamu

19.14 Poprad - Brodanský chodí medzi ľuďmi a pýta sa ich na názor na aktuálnu situáciu. "Toto nie je normálne, toto sa musí skončiť," reagoval Popradčan.

"Ide o naše deti. Kde sú ostatní Popradčania," reagoval na netradične nižšiu účasť ďalší človek z davu. Ako poznamenal, v jednote je sila ale musí nás byť viac.

Ďalší Popradčan sa priznal, že keď, sledoval tlačovku Fica, musel si rupnúť poldeci.

19.10 Poprad - Ako povedal Adam Brodanský, organizátor kežmarského protestu, nechceli, aby Poprad ostal bez spomienky na toto smutné výročie, keďže organizátori popradských protestov mali pracovné povinnosti v Bratislave. Príhovor má Ján Vojtašák, mladý človek, ktorý sa venuje boju proti neofašizmu v Spišskej Belej. Jeho rozhodnutie vystúpiť podčiarkla tlačovka Roberta Fica, vraví. "Čo je to za drzosť nazývať novinárov zločincami?" Vyzýva ľudí voliť.

19.04 Košice - Pedagogička a poetka Juliana Sokolová poukázala na kauzy posledných mesiacov okolo špeciálneho prokurátora Kováčika, Ficových ambícií na Ústavnom súde a obvineniu zbitých osadníkov v Moldave. Ľudia vyjadrujú podporu farmárom, odvolať Matečnú nestačí, kričia protestujúci.

18.54 Poprad - Námestie zatiaľ zíva prázdnotou. Pri minulých spomienkach či protestoch už 10 minút pred začatím bolo plné. Teraz pri Bonkovom pamätníku horí len pár sviečok. Zatiaľ je na námestí asi 20 ľudí. Mladí ľudia, ktorí pomáhajú organizátorom, prišli práve z protestu v Kežmarku. Ako povedali, tam sa protestu zúčastnilo do 200 ľudí.

18.51 Košice - Podľa prvých odhadov sa na proteste zišlo viac ako 2 000 Košičanov. Hovorí sa o kríze na Ústavnom súde. "Fico do basy!" kričia ľudia.

18.46 Bardejov - V závere bardejovského mítingu zaspieval herec Martin Juríček spolu so zhromaždením slovenskú hymnu.

18:40 Košice - Zlatica Kušnírova je na pódiu s prezidentom Kiskom. Obaja si vyslúžili aplauz. Po zapálení sviečky za Jána a Martinu nasleduje minúta ticha.

Kušnírova sa všetkým zúčastneným poďakovala, že prišli. Spomínala na posledné stretnutie s dcérou.

"Ani v najhoršom sne by mi nenapadlo, že ich mohol niekto zabiť. Boli to naše nevinné deti. My už viac nežijeme, len prežívame. Treba očistiť tento mafiánsky štát."

18.34 Bardejov - Rečníci ostro kritizovali vládu, aj miestnu samosprávu za kauzy aj udalosti z posledných dní a pripomenuli zhromaždeným, že od vraždy pred rokom sa toho ani v Bardejove, ani na Slovensku veľa nezmenilo.

"Sme tridsať rokov od nežnej revolúcie a dovolili sme zavraždiť Jána a Martinu aby mohla vládnuť politická mafia," povedal aktivista Pavol Hudák.

"Dosť bolo Smeru," skandoval dav Bardejovčanov.

18.27 Bardejov - Po hudobnom vstupe vystúpil za mladých študent Vojtech Exner, po ňom občiansky aktivista Pavol Hudák.

18.25 Košice - S prvým prejavom vystúpil novinár Konštantín Čikovský.

"Je tu s nami prezident,ale tiež nie je dokonalý. Skúmal som, čo robil s daňami, musel si užiť štipku vlastnej hanby, dane doplatil. No niekto nám chce nahovoriť, že je ako Bašternák. Neuverme, že všetci sú zlí, lebo inak nás naozaj dostanú."

18.20 Prešov - Námestie spieva na záver zhromaždenia hymnu. Míting sa končí, niekoľkotisícové zhromaždenie sa rozchádza. Sviečky ukladajú ľudia na námestí do symbolických tvarov.

18.18 Spišská Nová Ves - Námestím zaznieva slovenska hymna. Organizátori ďakujú všetkým, ktorí prišli.

Zhromaždenie Za slušné Slovensko sa končí. Niektorí účastníci ešte zapaľuju sviečky pri fotografii Ján a Martiny.

18.18 Bardejov - V Bardejove prišlo na Radničné námestie asi dvesto ľudí. Po uvedení organizátora, vystúpil novinár Mario Hudák a prečítal prehlásenie slovenských novinárov Nezabúdame, potom prehovoril kňaz Cirkvi bratskej Martin Uhriňák.

18.16 Košice - Prezident Andrej Kiska si rok po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej nemyslí, že situácia sa výrazne zlepšila. Vyjadril sa tak vo štvrtok popoludní v Košiciach.

"Chcem pochváliť vyšetrovateľov a políciu, že s najväčšou pravdepodobnosťou máme chytených vrahov, že pravdepodobne vieme, kto tým vrahom bol, a asi aj niečo tušíme o minimálne jednom z objednávateľov, ktorý za tou celou vraždou stál. Pravdaže si všetci želáme, aby sa všetky tieto prepojenia, ktoré za touto vraždou stáli, odhalili, povedal s tým, že rozumie aj vyšetrovateľom a všetkým orgánom činným v trestnom konaní, že potrebujú čas. Aj my všetci na tej druhej strane očakávame všetky odpovede čím skôr, pretože tých otázok je stále veľa," doplnil.

18.14 Prešov - Na pódiu je Katka Koščová. "My tú krajinu meníme. My sme tí, na ktorých sme čakali. Za rok sa odkrylo veľa špiny. Teraz o tomto nebudem hovoriť, ale chcem, aby sme spomínali na dvoch mladých ľudí."

18.11 Prešov - "Stretla som rodičov zavraždených dvoch mladých ľudí. Chceme stáť za nimi a budeme bojovať spolu s nimi. "Stojíme za nimi," hovorí novinárka Kvetka Mudríková, ktorá vyjadrila svoju podporu rodičom zavraždených.

"Nevidím veľkú zmenu. Fico aj teraz po roku od udalostí si kopol do novinárov, keď zistil, že ho nezvolia za ústavného sudcu."

18.10 Spišská Nová Ves - "Budme sviečkou a pochodňou, aby obeť Jána a Martiny nebola zbytočná," zdôraznili učitelia z učiteľskej iniciatívy.

18.10 Košice - Námestie pri Dolnej bráne v Košiciach je plné. Medzi prítomnými je prezident Kiska, primátor aj župan. Ľudia zapaľujú sviečky a čaká sa na začiatok zhromaždenia.

18.08 Spišská Nová Ves - "Robím novinára 25 rokov a nedokázal som toľko, koľko dokázal Janko Kuciak. Koľko špinavosti sa dialo. Všetci, čo ich robili, ušli a našli si niekde teplé miestečko. Loď najvyššieho generála sa potápa. Protesty, ktoré sa dejú, sú jednou z možností, ako povedať nie tomuto znásilňovaniu demokracie. Je našou morálnou povinnosťou toto svinstvo dostať odtiaľ preč," zaznela kritika z úst dlhoročného skúseného novinára Mareka Baláža, ktorému zhromaždení nadšene tlieskali.

18.08 Prešov - Na pódium ide prešovská novinárska legenda Kvetka Mudríková.

18.05 Prešov - Hovorí Michal Hudák: "Jeden za všetkých,všetci za jedného, je mušketierske. Ján za všetkých dal to naj - seba. Teraz sme na rade my všetci, musíme bojovať za Jána."

18.03 - Trebišov - Na spomienkové zhromaždenie prišlo v Trebišove niekooľko desiatok ľudí.

"Sviečky zapálime aj za tých, ktorí sú ticho, za tých, ktorí sa smejú tým, ktorí sa pokúšajú o zmenu aj v zime a mraze. Za tých, ktorí sa nevedia postaviť za pravdu a spravodlivosť a tak sa postarať o lepšiu budúcnosť ich detí! Za tých, ktorí všetko spochybňujú, ešte aj dym zo sviečky... Aj za tých to bude... Nie z hnevu, nie z nenávisti, ale z lásky! Nezabudneme," ukončila svoj príhovor organizátorka Michaela Mikulová pred budovou mestského kultúrneho strediska.

17.58 Prešov - Na pódiu je vedec Pavol Čekan. "Rovnako ako komunisti mali svojho Palacha, Mečiar Remiáša, Fico má Kuciaka." Hovorí o tom, čo zažil za rok. "Všetci bojujeme s korupciou, ale toto je politická vražda, to je za čiarou. Je to niečo, čo už nikdy nesmieme dopustiť, prídu voľby a my, slušní ľudia, si vezmeme krajinu do vlastných rúk. Slušnosť nemôže byť slabosť, ale smer, ktorým sa máme uberať."

17.55 Rožňava - Protest v Rožňave uzavrela slovenská hymna. Na námestí sa zišlo do troch stoviek Rožňavčanov.

17.52 Prešov - Hoci je zhromaždenie už v plnom prúde, na námestie stále prichádzajú ďalší a ďalší ľudia. Počas piesne Eda Klenu skladajú srdce zo sviečok.

17.51 Spišská Nová Ves - " Som veľmi rád, že ľudia bojujú spolu. A bojujeme za lepšiu budúcnosť. Česť ich pamiatke," uviedol herec Peter Čižmár, ktorý vystúpil na pódiu.

17.51 Rožňava - Miro Pástor prečítal list českého kňaza Tomáša Halíka.

17.50 Prešov - Na pódium prichádza muzikant Edo Klena. "Rád by som zahral niečo veselé, ale dnes nie je čas na to"

17.47 Prešov - "Na začiatku oživenia našej spoločnosti musela byť vražda dvoch ľudí. Martina bola archeologička, venovala sa minulosti. Ján novinár, ktorý písal o prítomnosti. Nezabúdajme na ich odkaz," pripomína Lavrík.

17.40 Prešov - Moderátor Frank hovorí: "Je nás tu už asi štyritísíc." Prichádza Silvester Lavrík. Pripomína telefonát na linke Vadala - Fico. Ľudia skandujú: "Do basy!"

17.46 Spišská Nová Ves - "Počúvame svoje srdcia, lebo tie nám neklamú," uviedol Martin Pižem, ktorý zaspieval na protestnom zhromaždení.

17.39 Michalovce - Zhromaždenie sa končí, ľudia sa pomaly rozchádzajú.

17.38 Rožňava - Na pódiu vystúpil aj Robo Šimko a Massriot.

17.37 Prešov - "Toto nie je o nich dvoch, ale o vás, vašich deťoch. Prosím, stojte pri nás, aby sa vražda objasnila a vyšetrili všetky kauzy, o ktorých Janko písal. V jednote je sila," hovorí Zlatica Kušnírová.

17.35 Spišská Nová Ves - "Nesmieme stratiť dar, ktorý nám Janko a Martinka dali," znie odkaz z listu rodičov Kuciakovcov, ktorý odznel na spišskonovoveskom námestí.

17.34 Prešov - K mikrofónu ide Zlatica Kušnírová. "Vydržala, neprestala, každý deň ukazuje, v akej krajine žijeme," hovorí moderátor.

Mamu zavraždenej Martiny víta neutíchajúci potlesk. "Ďakujem, že ste si prišli uctiť pamiatku mojich detí," začína Kušnírová.

"Ochránila by som ich vlastným telom. Prečo to urobili práve im?" Matka spomína, aké boli posledné stretnutia s Martinou a Jánom, opisuje dni, keď sa s nimi nemohla spojiť. Tečú jej slzy.

17.32 Prešov - Moderátor a novinár Michal Frank spomína aroganciu ministerky Matečnej, 204-tisíc v banke od Kováčika "Začínajú si myslieť, že sú nedotknuteľní. Nie sú."

Hovorí aj o Dušanovi Kováčikovi, ktorý našiel vo vrecku vyše 200-tisíc eur. "Stále aj po roku je špeciálny prokurátor, takýchto Kováčikov je stále veľa." Vyzýva aj novinárov, aby pokračovali vo svojej práci. "Šírme ďalej ich odkaz. All for Jan."

17.27 Michalovce - K Srdcu Zemplína kladú účastníci sviečky. Zhromaždenie sa modlí Otčenás. Pri srdci sú asi dve stovky ľudí.

17.27 Spišská Nová Ves - Protest Za slušné Slovensko odštartoval krátko po 17. hodine aj v Spišskej Novej Vsi. Pred Redutou sa zhromaždilo asi 500 Novovešťanov.

17.26 Prešov - Teraz sa prihovára ešte Michal Frank ako zástupca novinárov. "Neboli sme apatickí, vyšli sme do ulíc. A ja som bol vtedy hrdý na nás, Slovákov." Hovorí o mafii, o tom, čo sa stalo počas uplynulého roka.

"Verím,že bude udžiavať vzťahy s Kočnerom, v ústave, nie v Bonaparte, ale ani nie na ústavnom súde, kam chce ísť," hovorí na margo Fica. Jeho správanie prirovnáva k zdochýňajúcemu koňovi. Dav píska.

17.25 Michalovce - Príhovory sa skončili, zhromaždení sa ticho so sviečkami presúvajú k Srdcu Zemplína. Ľudia ticho kráčajú mestom. Rozsvecuje sa pouličné osvetlenie. Ostávajú ešte posledné metre.

17.24 Prešov - "Vidím, že už teraz je nás okolo tritisíc a ďalší stále prichádzajú. O chvíľku vystúpi najdôležitejší hosť, Zlatica Kušnírová," hovorí moderátor Michal Frank,

17.23 Rožňava - V Rožňave sa na Námestí baníkov zišlo niekoľko desiatok ľudí. Minútou ticha si uctili pamiatku Kuciaka a Kušnírovej.

17.21 Michalovce - Filip Kalavský vyzýva, aby sme neboli ľahostajný k našej krajine. "Rozprávajte sa medzi sebou o tom, čo je správne. Máme nádej na spravodlivé a slušné Slovensko.

17.20 Prešov - "Verím, že sa nám to podarí zmeniť a tieto piesne už nebudú aktuálne. Tým,že tu stojíte, dávate najavo, že sa nebojíte. Vytrvajte!", vyzýva z pódia Olejárová.

17.18 Michalovce - Peter Králik a Milan Potocký odhalili pamätnú tabuľu.

Králik: „Viem, že Janko ani Martina nepochádzali odtiaľto, ale myslím si, že si ich smrť musíme pripomínať. Nevyjadrujem sa na tribúnach, vyjadril som sa ako výtvarný umelec,“ hovorí. Spomienková tabuľa má pripomínať a ukazovať ľuďom, že za pravdu a dôležité veci sa oplatí nebáť sa postaviť.

Králik: „Celé Slovensko sa potrebuje zamyslieť nad tým, čo sa stalo, aby sme sa nebáli povedať svoj názor,“ hovorí všestranný umelec. Podľa jeho slov ide o jednoduché minimalistické dielko. „Je až popisné a symbolické. Vyjadril som ním posledné sekundy života Janka a Martiny. Urobil som čiaru srdca EKG, dve najdôležitejšie čiary bijúceho srdca, rovná čiara sa končí zabodnutým perom,“ opisuje.

Symboliku treba hľadať aj v použitom materiáli. Žula nesie názov Galaxia. Zámerom autora i organizátorov je umiestniť tabuľu v budove Zemplínskeho osvetového strediska. Králik urobil tabuľu bez nároku na honorár.

17.17 Michalovce - Mestský a krajský poslanec Milan Potocký: "Aj v Michalovciach žijú ľudia, pre ktorých je láska, pravda a spravodlivosť viac ako moc peňazí."

17.16 Prešov - Na pódiu je Viki Olejárová. "Zahrám vám pár piesní od Karla Kryla, ktoré sú, žiaľ, ešte stále aktuálne.

17.14 Michalovce - Ľudí pribudlo, je ich vyše stovky.

17.13 Prešov - Michal Frank privítal ľudí na zhromaždení. " Stáli sme tu pre rokom a stále sme tu. Náš hlas je počuť. Nezabudneme, pokračujeme."

17.13 Michalovce - Aktivistka a držiteľka ocenenia Dobrovoľník roka Lenka Juročková číta list Zlatice Kušnírovej.

17.12 Michalovce - Aktivista a organizátor zhromaždenia Marek Boka číta list, ktorý sa číta po celom Slovensku."Nepoznáme objednávateľa, zlo sa nám smeje do tváre. Bez verejného tlaku by sme nič nezmohli. Prosíme Vás, ostaňte pri nás. Tlaky sú obrovské."

17.12 Prešov - Začínajú sa príhovory z pódia. Novinár Michal Frank a cele námestie si pripomínajú obete brutálnej vraždy minútou ticha.

17.11 Trebišov - Na spomienkové zhromaždenie prišlo približne 55 ľudí.

17:09 Michalovce - Milan Kaplan: "Obete Ján a Martin nie sú len obeťami skazeného systému, sú odkazom, že sa treba postaviť zlu. Ak tak neurobí, zlo zvíťazí. Ľudia bez morálky nám hovoria, že schádzať dnes sa je zbytočné. Pre mňa je veľkým morálnym vzorom Kuciak. Či ich smrť nebola zbytočná, závisí od nás."

Prečítajte si tiež: Skladba Milión eur vznikla z hnevu po vražde Jána a Martiny Čítajte 

17.08 Prešov - Námestím znie skladba od Eda Klenu Milión eur, ktorá vznikla po minuloročných tragických udalostiach. Ľudia stoja v radoch na sviečky.

17.06 Prešov - Z reproduktorov znie Grigorov a jeho Pocta Majakovskému.

17.04 Prešov - Ľudí stále pribúda, niektorí majú symbolicky zapálené sviečky.

17.02 Michalovce - Spomienkové zhromaždenie sa začalo. K prítomným sa prihovoril mestský a krajský poslanec Milan Kaplan. Nasledovala minúta ticha.

17.01 Michalovce - Na námestí je asi 50 ľudí.

16.59 Prešov - Je krátko pred piatou, ľudí na námestí pribúda

16.56 Rožňava - V Rožňave sa protest začne o 17. hod. Organizátori pripravili okrem prejavov a hudobné vystúpenia Roba Šimka so skupinou Massriot, Vanesa Lalikovej a Romana Jakobeja.

16.55 Prešov - Námestie sa pomaly zapĺňa, niektorí priniesli aj transparenty.

16.53 Michalovce - Autor pamätnej tabule výtvarník, sochár a multimediálny umelec Peter Králik inštaluje tabuľu pri portréte zavraždenej dvojice. Horia pri nej sviečky.

16.49 Michalovce - V Michalovciach sa pred okresným úradom na pešej zóne začínajú okrem organizátorov schádzať aj prví ľudia, medzi nimi aj Humenčania.

16.48 Prešov - Prví ľudia prichádzajú na prešovské námestie pri kostole.

16.46 Košice - Na zhromaždení v Košiciach vystúpia na pódiu na Dolnej bráne Zlatica Kušnírová, Konštantín Čikovský, Juliana Sokolová, Jana Mojžišová, Zuzana Psotková, Katarína Komenská, Jakub Ivančo a Tino Kantor, Arpád Soltész a Daniel Pastirčák. Míting so začiatkom o 18. hodine moderujú Ján Gálik a Hana Skljarszka. O hudobné vložky sa postará Matúš Kolesár a sláčikové kvarteto. Zhromaždenie navštívi aj prezident SR Andrej Kiska, zapáli sviečku na pamiatku Jána a Martiny.

16.42 Prešov - Na zhromaždení v Prešov na Hlavnej ulici by od 17. hodiny mali vystúpiť Michal Frank, Zlatica Kušnírová, Viki Olejárová (hudba), Silvester Lavrík, Edo Klena (hudba), Pavol Čekan, Michal Hudák a Katka Koščová (príhovor + hudba). Na záver účastníci zapália na pamiatku zavraždenej dvojice sviečky.

16.37 Trebišov - V Trebišove pietnu spomienku organizuje Michaela Mikulová, členka Slovenskej komory učiteľov a Iniciatívy slovenských učiteľov. Koná sa tak, ako pred rokom, pred budovou mestského kultúrneho strediska, kde ľudia na počesť dvoch mladých ľudí zapália pod ich obrazom sviečky. Prítomným prečítajú odkaz rodičov Janka Kuciaka a mamy Martiny Kušnírovej.

16.30 - Na východnom Slovensku je naplánovaných vo štvrtok desať zhromaždení. O 17. hodine sa začínajú v Prešove, Michalovciach, Trebišove, Spišskej Novej Vsi, Kežmarku, Levoči a v Rožňave. Od 18. hodiny budú mítingy v Košiciach a v Bardejove, od 19. hodiny aj v Poprade.

16.30 - mítingy na východnom Slovensku mapujeme vo formáte minúta po minúte.

Prečítajte si tiež: Rok po vražde: Bojím sa, čo sa deje a čo bude nasledovať Čítajte 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rok od vraždy

Slovensko si 21. februára 2019 pripomína rok od vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

Prečítajte si tiež: Rok od vraždy: Na spomienkových akciách na východe čakajú tisícky ľudí Čítajte 

Pri tejto príležitosti iniciatíva Za slušné Slovensko vo štvrtok organizuje zhromaždenia v 36 slovenských mestách, rovnako aj na 22 miestach v zahraničí.

Výnimkou nebude asi desať miest na východnom Slovensku.

"Naše požiadavky trvajú už rok. Stále voláme po vyšetrení vraždy Jána a Martiny a rovnako po dôveryhodnej vláde," uviedli predstavitelia iniciatívy Karolína Farská a Juraj Šeliga.

"Chceme poznať mená tých, ktorí si objednali túto vraždu, rovnako budeme pozorne sledovať spôsob vyšetrovania a vytvárať verejný tlak proti politickým zásahom," doplnili.

Zhromaždenia na východe

Košické zhromaždenie sa začína o 18.00 na námestí pri Dolnej bráne.

S príhovormi vystúpi mama zavraždenej Martiny Zlatica Kušnírová, novinári Konštantín Čikovský, Arpád Soltész a Laco Ďurkovič, poetka Juliana Sokolová či kazateľ Daniel Pastirčák. O hudobnú časť sa postará pesničkár Matúš Kolesár.

Akcia by mala trvať približne hodinu, Hlavnou ulicou sa tentoraz nebude pochodovať.

„V Košiciach očakávame približne 5 000 ľudí, v Bratislave možno až 30-tisíc ľudí,“ odhaduje Gálik.

Podujatia prebehnú aj v Prešove, Bardejove, Michalovciach, Trebišove, Spišskej Novej Vsi, Levoči, Kežmarku, Poprade a v Rožňave.

Zhromaždenia budú aj v zahraničí, okrem Čiech aj vo svetových metropolách ako Barcelona, Paríž, Londýn aj New York.

24 hodín nonstop

Spomienkovú akciu zorganizovalo aj nezávislé kultúrne centrum Tabačka v Košiciach.

Prečítajte si tiež: Kiska si v Košiciach zaspomína na Jána a Martinu, v nemocnici pozdraví Schustera Čítajte 

Podľa policajného vyšetrovania zavraždili Kuciaka a jeho snúbenicu 21. februára 2018 o 20.20 h.

„V Tabačke Kulturfabrik si ich od tohto momentu uctíme tým, čo bolo motívom chladnokrvnej úkladnej vraždy – Jánovými investigatívnymi textami. Košičania, známe osobnosti verejného života, novinári, politici, aktivisti, umelci, študenti a kultúrni pracovníci ich budú čítať nepretržite 24 hodín, až do 20.20 h nasledujúceho dňa,“ hovorí dramaturg Tabačky Marko Popović.

Čítať texty o korupcii, prepojení biznisu a politiky na Slovensku, či väzbách talianskej mafie na ľudí z Úradu vlády SR prídu čítať prezident SR Andrej Kiska, primátor Košíc Jaroslav Polaček, výtvarník Peter Kalmus, Zlatica Kušnírová či riaditeľka Východoslovenskej galérie v Košiciach Dora Kenderová a mnohí ďalší.

Prečítajte si tiež: Nezabúdame Čítajte 

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 2. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 3. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 4. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 5. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 6. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 7. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 8. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 20 337
 2. Všetkým lepí pred voľbami 12 094
 3. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 11 438
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 285
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 906
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 5 488
 7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 973
 8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 605

Blogy SME

 1. Dušan Koniar: Spotrebná daň predražuje polliter asi o dva centy
 2. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
 3. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
 4. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
 5. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
 6. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
 7. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
 8. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 662
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 448
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 209
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 681
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 28 477
 6. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 28 114
 7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 325
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 554
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dom s garážou, hospodárskou budovou aj s rozľahlým pozemkom v Revišskom Podzámčí kúpila Enter AD Michala Gučíka v roku 2020

Gučík tvrdí, že sa ku kauze tunelovania Vojenského spravodajstva nemôže vyjadriť.


12 h
Sledujeme výsledky parlamentných volieb 2023 minútu po minúte

Otvorili sa volebné miestnosti, predčasné parlamentné voľby 2023 sledujeme minútu po minúte.


a 7 ďalší 2 h
Oficiálne kompletné výsledky volieb bývajú dostupné v nedeľu okolo poludnia.

Prvé výsledky nabehnú v sobotu po desiatej večer. Podrobné výsledky zvyknú zverejniť v nedeľu okolo poludnia.


2 h
Parlamentné voľby 2023

Špeciálne vydanie newslettra Kontext Jakuba Fila.


2 h

Blogy SME

 1. Dušan Koniar: Spotrebná daň predražuje polliter asi o dva centy
 2. Anton Kovalčík: Murder Inc. na ruský spôsob 5. Koniec zvláštneho agenta FSB. Prvá časť.
 3. Rado Surovka: Niečo tu smrdí.
 4. Soňa Fröhlichová: Vinári pri Ženevskom jazere finišujú so zberom hrozna
 5. Pavel Ciesar: 325 mesiacov fiktívneho života v Matra Anke, a.s.
 6. Jano Richter: Oligarchovia sa radujú z každej jednej vraždy gayov
 7. Dada Vozáriková: Kúp mi knihu. V Edinburghu.
 8. Martin Škopec Antal: Na vlnách Slobodnej Európy
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 82 662
 2. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 448
 3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 40 209
 4. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 681
 5. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 28 477
 6. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 28 114
 7. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 325
 8. Pavel Macko: Fico je naničhodník, ktorý sa môže hanbiť! 15 554
 1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
 8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

Parlamentné voľby 2023
SkryťZatvoriť reklamu