Grog
Kedysi vraj bolo terno stať sa námorníkom. Obavu z morskej nemoci a búrok mal vyvážiť denný prídel rumu. Ale anglický admirál Vernon – asi vedel prečo – vyslovil k nemu príkaz: môže sa podávať iba zriedený horúcou vodou. Nosieval plášť z grogrenovej látky, nuž ho posádka lode familiárne prezývala generál Grog. A tak sa zrodil nápoj, ktorý dnes pije celý svet. Nesmie v ňom chýbať rum alebo iná liehovina – napríklad koňak, whisky, vodka či arak – k tomu cukor alebo med a horúca voda. Ďalšiemu dochucovaniu sa medze nekladú; do grogu naleje barman aj víno, citrónovú šťavu, čaj, škoricu či klinčeky.
Pritom ho zväzuje len jedno pravidlo – výsledkom musí byť silný alkoholický nápoj, v ktorom sa jeden diel liehoviny snúbi približne s tromi dielmi nealkoholickej tekutiny. Vyjadrenie „som groggy“ je však od grogu ďaleko; prišlo k nám z pästiarskeho športu.
Základný recept na grog
Potrebujeme: 4 cl rumu, 2 dl vriacej vody, 2 lyžičky kryštálového cukru, plátok citróna
Postup: Vo vriacej vode rozpustite cukor a prilejte rum, nalejte do pohárov a ozdobte plátkom citróna.
Slovenské hriatô
Z našich, slovenských, končín tiež pochádza špeciálny horúci „drink“. Na zohriaty med sa naleje rozohriata husacia masť, prileje pálenka a prisypú oškvarky. Tak vzniká stredoslovenské hriatô, ktoré v rôznych podobách možno nájsť aj na východnom Slovensku. V sliezskych oblastiach Moravy ho volajú vařonka. Tohto silného a ťažkého nápoja sa spravidla nedá vypiť viac než za kalíšok.
Aj slovenskí barmani sa usilujú o nové podoby zimných nápojov. Napríklad do pohárika s pálenkou vkladajú ovocie a servírujú nad čajovou sviečkou – plamienok vôňu ovocia pomaly a dobre uvoľňuje. Klasické hriatô dopĺňajú o citrónovú kôru, škoricu, klinčeky a ďalšie koreniny.
Hriatô so slaninou
Potrebujeme: 150 g údenej slaniny (málo prerastenej), 2 lyžice kryštálového cukru, 200 ml vody, 400 ml bielej pálenky (vodka, slivovica, hruškovica)
Postup: Stuhnutú slaninu pokrájajte na malé kocky. Vo vyššom hrnci ju na strednom ohni opečte do zlatista. Potom pridajte cukor a za stáleho miešania na miernom ohni nechajte skaramelizovať.
Do rozpusteného karamelu opatrne nalejte vodu (keď ju nalievate, odstavte na chvíľu hrniec z ohňa). Premiešajte, aby sa karamel rozpustil. Keď začne voda vrieť, prilejte pálenku, odstavte a hneď podávajte.
Zapražená pálenka
Potrebujeme: 300 ml vodky, 80 g kryštálového cukru, 30 g masla
Postup: Kryštálový cukor dajte skaramelizovať do hrnca, pridajte maslo, krátko premiešajte a zalejte pálenkou. Podávajte teplé.
Niečo slabšie? Tak potom punč
Punč je, čo sa alkoholu týka, slabší drink a do európskych končín sa dostal v 17. storočí. Podľa pôvodného hindustánskeho názvu „panša“ obsahuje päť zložiek – liehovinu, kyselinu, sladinu, koreninu a vodu. Tú prvú a najdôležitejšiu surovinu zastupujú tie isté liehoviny ako v grogu, teda rum, koňak, vodka, gin alebo arak. Recepty sa menia z krajiny do krajiny a takisto sa menili aj v priebehu storočí. Na rozdiel od grogu sa však punč pripravuje aj z bieleho alebo červeného vína, s ovocnými šťavami a sirupmi, ba dokonca aj s ušľahanými vajcami. Podľa jazykovedcov nemá slovíčko pančovať s punčom nič spoločné; dostalo sa k nám z nemčiny, kde panschem znamená riedenie.
Punč s brusnicami
Potrebujeme: 100 g hrozienok, 50 g sušených brusníc, 30 ml rumu alebo griotky, 1/2 litra silného čierneho čaju, 1 liter červeného vína, 1 citrón nakrájaný na plátky, 4 kúsky celej škorice, cukor podľa chuti
Postup: Sušené ovocie nasypte do misky, zalejte ich rumom alebo griotkou a nechajte namáčať najmenej dve hodiny. Čaj, víno, plátky citróna a kúsky škorice priveďte do varu. Do nahriatych pohárov potom rozdeľte sušené ovocie s rumom, zalejte punčom a podľa chuti oslaďte.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.