Kolienko na pive
Potrebujeme: 1 bravčové koleno, 1 cibuľu, 2 strúčiky cesnaku, 2 mrkvy, 1 zeler, 0,3 dl tmavého piva, 0,5 l svetlého piva, 150 ml medu, 100 g plnotučnej horčice, 3 bobkové listy, čierne korenie celé, masť
Postup: Kolienko dobre umyjeme pod tečúcou vodou a dáme ho variť do hrnca plného vody aspoň na hodinu hodiny.
Medzitým si zeleninu nakrájame na drobné kocky a opražíme ju na. Zeleninu opražíme na masti a potom ju spolu s vareným kolienkom dáme do väčšej nádoby, ktorá sa hodí do rúry, a prilejeme pivo.
Dodáme ešte trochu vody tak, aby tretina kolena bola v náleve. Pridáme všetky koreniny, nádobu prikryjeme napríklad alobalom a pečieme v rúre asi 2 hodiny.
Potom mäso odkryjeme, natrieme ho medom a dopečieme, kým nebude kôrka chrumkavá.
Tradičné šišky
Potrebujem: 500 g polohrubej múky, 200 ml mlieka, 50 g masla, 40 g práškového cukru, 20 g droždia, 2 žĺtky, 2 PL rumu, 1 PL kryštálového cukru, štipka soli, nastrúhaná citrónová kôra, džem, bravčová masť na vyprážanie
Postup: Do vlažného mlieka namrvte droždie, kryštálový cukor, štipku soli a nechajte nakysnúť kvások na teplom mieste aspoň pol hodiny.
Do múky nastrúhajte kôru z citróna, vlejte kvások, rozpustené maslo, rum a práškový cukor. Vypracujte cesto a nechajte na teplom mieste kysnúť minimálne 1 hodinu.
Vykysnuté cesto zľahka vyvaľkajte na pomúčenej doske a vykrajujte podľa formičky alebo pohára kruhy. Tie nechajte na doske podkysnúť.
Prstom spravte v strede šišky dierku a vypražte v horúcej masti z obidvoch strán. Servírujte s marhuľovým alebo jahodovým džemom uprostred.
To, že sa šišky pražili v bravčovej masti nebolo v minulosti ničím výnimočné. Bravčový tuk im dodával červenkastú kôrku, akú slnečnicový olej nevyčarí. A trochu alkoholu v ceste ich zase odľahčuje.
České „masopustové“ koláče
Potrebujeme: 500 ml mlieka, kocku droždia, 100 g kr. cukru, 250 g masla, 750 g hladkej múky, štipku soli, 5 žĺtkov, 1 celé vajíčko na potieranie, štamperlík rumu, lúpané mandle, hrozienka, marmeládu, tvaroh alebo mak, podľa chuti
Postup: Do trošky vlažného mlieka rozdrobíme droždie, pridáme lyžičku cukru, zamiešame a necháme na teplom mieste vzísť kvások.
Zatiaľ do misy dáme múku, pridáme štipku soli, zvyšok cukru, žĺtky, rozpustené maslo a rum. Premiešame, pridáme kvások, miešame a podľa potreby prilievame mlieko. Urobíme vláčne a nadýchané cesto. Hotové je vtedy, keď sa nelepí na ruky.
Prikryjeme ho čistou utierkou a necháme na teplom mieste vykysnúť.
Potom cesto vyberieme na pracovnú dosku, rozvaľkáme ho a vykrajujeme koláče, veľkosť podľa vlastných predstáv – podľa toho si vyberieme z kuchynského riadu okrúhlu formu – napríklad rôzne veľké misky.
Kolieska poukladáme na plech vystlaný papierom a ešte necháme trochu kysnúť.
Potom prostriedok cesta zatlačíme napríklad dnom menšej misky, okraje potrieme rozšľahaným vajíčkom a prostriedok naplníme ako nám chutí – marmeládou, makom zmiešaným z horúcim mliekom a cukrom, či tvarohom zmiešaným so žĺtkom a cukrom.
Posypeme napríklad hrozienkami a mandľami a hrozienkami a upečieme pri teplote 180 stupňov.
Nenechajte si ujsť
V piatok 1. februára nájdete v denníku Korzár prílohu plnú chutných fašiangových receptov na sladké i slané, typické fašiangové dobroty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.