Korzár logo Korzár

Masopust či karneval, užite si čarovnú fašiangovú atmosféru

Kam vyraziť za slávnosťami mimo Slovenska.

Niekde karneval, inde fašiangy, voľakde aj masopust - viacero názvov, ktoré však označujú to isté februárové obdobie, plné hudby, tancovania, zábavy a množstva dobrého jedla. Miestne zvyklosti však každý dobre pozná.

Preto sa tentoraz vyberte zažiť jedinečnú karnevalovú atmosféru za hranice. Je už len na vás, či si vyberiete blízku Moravu, alebo ďaleké Benátky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Česko

Pokiaľ sa vám nechce merať dlhú cestu za netradičnou exotikou, aj susedné Česko toho počas februárového karnevalového obdobia ponúka dosť. Naši severozápadní susedia sú známi svojimi masopustovými oslavami. Nech nikoho slovo masopust nevyľaká, rozhodne sa tu nepodávajú len vegetariánske či pôstne pokrmy.

SkryťVypnúť reklamu

Pravé české fašiangy môžete zažiť napríklad v regiónoch, ako Chodsko, Doudlebsko či Hlinecko, ale ak sa zastavíte bližšie pri slovenských hraniciach, neurobíte chybu.

Masopust je v tomto kraji známy svojimi obradnými sprievodmi masiek, ktoré za tónov živej hudby obchádzajú dedinu a do košíkov zbierajú vajíčka, slaninu či šišky. Nesmie chýbať ani pálenka. Vyzbierané dary sa potom zneškodňujú v miestnych podnikoch počas večernej zábavy.

Vo Valašskom regióne sú fašiangy hlavne dobou páračiek peria, spoločných priadok a susedských besiedok. Nechýbajú ani tradície ako pochovávanie basy či tancovanie s medveďom.

Maska tohto zvieraťa je hlavne v tomto regióne považovaná za tú najdôležitejšiu, pretože sa považuje za symbol plodnosti a prisudzuje sa mu aj moc prinášať blahobyt. Tancovanie by teda malo priniesť do dediny dobrú úrodu a ženám plodnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Tradičný masopust sa napríklad na Veselom Kopci u Hlinska začína už 2. februára. Fašiangové tradície v tejto oblasti sú dokonca súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Obyvatelia z Vortova pri obchôdzke slávnostne predstavia svoje masky už o 10.00, no pre tých, čo pochod nestihnú, je pripravené aj repete o 13.00.

Ak sa tu plánujete v sobotu zastaviť, pripravte sa aj na žartíky, medzi ktoré patrí napríklad aj natretie tváre zvláštnym mazadlom.

Najvýznamnejšou maskou v tomto kraji je kobyla. Ako nositeľka hriechov, ktoré sa verejne čítajú z masopustného testamentu, je na konci obradne zabitá.

Akcia sa tradične končí veselým tancom masiek.

Taliansko

Taliani vedia, ako sa zabávať dlho a dobre. Jeden z najslávnejších karnevalov v krajine je nepochybne ten benátsky. Karneval sa tu konal už v 11. storočí a jeho tradícia nevymrela dodnes.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je to však len niekoľkohodinová udalosť v jeden deň, šnúra podujatí plných masiek, svetla, farieb, tanca hudby a obrovskej šou trvá dohromady tri týždne.

Štart benátskeho karnevalu La Festa Veneziana je v tomto toku naplánovaný na víkendové dni 16. a 17. februára. Už tradične sa začne vodným sprievodom, tzv. La Festa Veneziana sull´Acqua, ktorý sa skladá z dvoch častí. Prvá sa koná v sobotu na Rio di Cannaregio za tmy a je známa svetlom a farbami.

Otvárací ceremoniál pokračuje aj v nedeľu pred obedom, tento roku na Veľkom kanáli, po ktorom sa sprievod splavuje až k mostu Ponte dei Tre Arche, kde svoju púť ukončí.

Hlavné oslavy sa konajú na Námestí sv. Marka v nedeľu 24. februára. Mužské pokolenie si tam príde na svoje, pretože zo zvonice sa už tradične spustí Mária, najkrajšie dievča karnevalu s krídlami, upevnenými na kostýme. Udalosť nesie príznačný názov Let anjela, alebo v domácom jazyku Il Vo dell´Angelo.

Tradícia tejto udalosti sa tiahne do 16. storočia. V tom čase však svoj život neriskovala spanilá deva, ale mladý turecký akrobat, ktorý vystupoval na Zvonicu sv. Marka po lane z lode. Po inom lane sa potom spustil na galériu Dóžovho paláca, kde podal dóžovi dar.

Prítomným sa tento akt tak zapáčil, že sa z toho stala dlhotrvajúca tradícia, ktorá časom prešla mnohými úpravami.

Nadšenie však o pár rokov vystriedal smútok. V polovici 16. storočia došlo k tragédii, počas ktorej anjel padol na prizerajúci sa dav. Po tomto incidente vystriedala akrobata drevená holubica.

Anjel znova ožil ľudskou podobou až v roku 2001 a o desať rokov neskôr prebehla posledná zmena, keď sa tejto úlohy zhostilo najkrajšie dievča minuloročného karnevalu.

Obdoba tejto udalosti je tzv. Let orla, ktorý sa bude konať 3. marca. Miesto dievčiny však zo zvonice poletí osobnosť talianskeho šoubiznisu.

Celú slávnosť ukončí posledná akcia, počas ktorej sa z rúk dvanástich Márií, teda najkrajších dievčat, vznesie do vzduchu benátska vlajka so symbolom leva v jej strede. Koná sa vždy v utorok presne o sedemnástej hodine.

V momente, keď sa vlajka dotkne vrchnej časti zvonice, je celý karneval oficiálne ukončený.

Nemecko

Ak vás za hranice Slovenska tiahne túžba po germánskej kultúre, nezabudnite zájsť aj do Nemecka. Rôzne regióny oslavujú fašiangy v rôznu dobu, ale keď chcete vidieť to naj, čo táto krajina ponúka, zájdite do Kolína nad Rýnom.

Tam sa od 28. februára do 5. marca koná ten najväčší a najznámejší karneval v Nemecku.

Ten, kto mal tú česť vidieť Kolín nad Rýnom mimo fašiangového času, ho pravdepodobne počas bujarých osláv ani nespozná. Každá cesta, ulička či podnik je zaplnený žiarivými a nápadnými maskami od výmyslu sveta.

Počas tohto päťdňového festivalu v podnikoch záverečná prakticky neexistuje, takže sa oslavuje nepretržite od štvrtka až do utorka.

Oslavy oficiálne otvára na Starom trhu tradičný triumvirát – princ, roľník a panna. Odtiaľ sa pokračuje sprievodom, tvoreným najmä nežným pohlavím, oblečeným v rozličných uveriteľných aj neuveriteľných kostýmoch.

Vyvrcholenie osláv nastáva v Ružový pondelok 4. marca v centre mesta. Šesť kilometrov dlhá cesta je lemovaná viac ako 70 zdobenými plavidlami, z ktorých sú do davu vhadzované kvetiny, sladkosti či iné drobné dary.

Šťastlivcom sa môže podariť uchmatnúť si napríklad aj flakón slávneho parfumu mesta, Eau de Cologne. Posledným karnevalovým aktom je tradičná rybia večera, ktorou sa končí fašiangové obdobie a nastáva pôst.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 749
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 883
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 970
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 862
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 785
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 4 286
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 2 614
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu