Nový rok je už zopár dní tu. Jeho začiatok sa zvyčajne nesie v duchu novoročných predsavzatí, ktorými plánujeme napraviť všetko, čo vo svojich životoch vnímame negatívne. Hovoríme najmä o ukončení závislostí či zlozvykov, napríklad fajčenie alebo konzumácia sladkostí. Často však naše odhodlanie skončí rovnako rýchlo ako sa začne. Po svete však kráčajú aj takí, ktorí to zo svojimi odhodlaniami dotiahnu až do konca. Čím sa tieto dve skupiny od seba líšia a čo sa skrýva za mnohými neúspešnými predsavzatiami nám porozprávala psychologička LUCIA KLASOVÁ z Centra pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie v Košiciach.
Hoci sa mnohí z nás začiatkom roka odhodlávajú k zmene životného štýlu, málokedy sa to aj reálne podarí. Myseľ by aj chcela, len tá vôľa je niekedy dosť slabá. Prečo si podľa vás toľko ľudí nedokáže udržať motiváciu dlhšie, než zopár dní či týždňov?

- Jedným z vysvetlení je, že si dávame ciele, ktoré sú ťažko splniteľné až nereálne a teda s tým súvisiace zlyhanie v nás vyvoláva negatívne pocity. Prirodzene, nikto z nás pocity zlyhania nemá rád, a tak sa vyhýbame aj aktivitám, ktoré v nás tieto pocity dlhodobo vyvolávajú. Motivácia a prvotné nadšenie vedúce k zmene tým pádom tiež upadajú. Dôležité je si uvedomiť, že predsavzatia sú výsledkom našej nespokojnosti s niečím a treba k nim pristupovať ako ku začiatku na ceste k zmene, ktorá bude istú dobu trvať.
Čo podľa vás stojí za úspechom tých, ktorí dotiahnú svoje predsavzatie do úspešného konca? Spočíva to v pevnej vôli či sile osobnosti, alebo na to idú len múdrejšie ako ostatní?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.