Biela múka či biely cukor rozdeľujú ľudí na tri tábory: na tradicionalistov, ktorým ich prítomnosť v jedlách neprekáža, na alternatívnych konzumentov, vyznávajúcich zdravý životný štýl a na ľudí trpiacich alergiou alebo intoleranciou na niektorú zo zložiek týchto surovín.
Bez ohľadu na to, kam patríte práve vy, nikdy nie je na škodu zaexperimentovať a použiť namiesto nich zdravšie suroviny.
Alternatíva bielej múky
Ak ste sa rozhodli experimentovať a vyskúšať v tradičných receptoch nahradiť bielu pšeničnú múku niečím iným, máte hneď niekoľko možností. Každá alternatíva má však iné vlastnosti a aj pri pečení sa správa inak, preto je dobré si pomer múky v recepte prepočítať.
Celozrnná pšeničná múka sa od klasickej odlišuje najmä tým, že obsahuje aj pomleté klíčky a otruby, teda je obohatená o vitamíny a minerály. Rýchlejšie dodá pocit sýtosti a vďaka komplexným sacharidom, ktoré obsahujú všetky celozrnné múky, sa trávi pomalšie, čím udržuje v krvi stálu hladinu cukru. Je vhodná na zahusťovanie aj na pečenie chleba, koláčov, palaciniek či lievancov.
Celozrnná špaldová múka vzniká mletím nešľachtenej špaldovej pšenice. Trávi sa ľahšie ako ostatné druhy obilnín. Oproti celozrnnej pšeničnej múke má nižší glykemický index a lepšie viaže vodu, preto je dobré pridať z nej do receptu o pár lyžíc naviac. Má jemne orieškovú chuť. Je vhodná pre ľudí trpiacich migrénou, cukrovkou, arterosklerózou či vysokým krvným tlakom.
Ovsená múka sa dá poľahky vyrobiť aj doma. Stačí najemno rozomlieť ovsené vločky. Môžete k nim prisypať aj ovsené klíčky či otruby. Obsahuje stopy lepku, no kúpiť sa dá aj bezlepkový variant. Ovos má podporné účinky pre metabolizmus a je vhodné ho konzumovať pri ochoreniach pečene. Dokáže tiež stabilizovať hladinu cukru v krvi, preto je skvelou alternatívou aj u cukrovkárov. Obsahuje aj psychoaktívne látky, ktoré potláčajú chuť na nikotín a pôsobia antidepresívne. Vysoké dávky ovsa však môžu spôsobiť nafukovanie a bolesti brucha.
Ražná múka sa v minulosti často využívala na pečenie chleba, ktorý bol preto tmavší a mal aj dlhšiu trvanlivosť. Cestu dodáva horkú chuť, preto je vhodné zmiešať ju s iným druhom múky. Jej konzumácia je vhodná najmä pre ľudí s osteoporózou a problémami s trávením.
Kokosová múka je prirodzene bezlepková, preto je veľmi obľúbená najmä u celiatikov. Vzniká z dužiny kokosového orecha, z ktorej sa odstráni väčšina tuku a vody a následne sa pomelie najemno. Má nízky glykemický index, pretože obsahuje málo sacharidov. Na druhej strane obsahuje veľa vlákniny, je ľahko stráviteľná a rýchlo dodáva pocit sýtosti. V receptoch platí pomer, že jeden hrnček klasickej múky sa dá nahradiť štvrtinou hrnčeka kokosovej múky. Pomer tekutých surovín je dobré zachovať, prípadne ešte zvýšiť, pretože kokosová múka dokáže pohltiť veľa vlhkosti.
Alternatívy bieleho cukru
Cukor sám osebe nie je nebezpečný, práve naopak. Pre správne fungovanie organizmu je nevyhnutný. Problém však nastáva pri jeho nadmernej konzumácii. Nie každý má však dosť silnú vôľu, aby vo svojom jedálničku cukrovinky a sladké jedlá obmedzil na minimum. Preto potravinársky trh ponúka viacero možností, ako si život osladiť a pritom sa nebáť o svoje zdravie.
Med sa používal ako sladidlo dávno predtým, ako bol po prvý raz vyrobený rafinovaný cukor a je jednou z jeho najpoužívanejších alternatív. Stále však ide o druh jednoduchého cukru, ktorý má vysoký glykemický index, preto sa odporúča používať ho s mierou. Posilňuje však imunitný systém, má antibakteriálne účinky a obsahuje veľa vitamínov, minerálov a stopových prvkov.
Trstinový cukor je najjednoduchšou a zrejme najdostupnejšou náhradou bieleho cukru, pretože sa používa v rovnakom pomere a má aj rovnaké vlastnosti. Má vysoký glykemický index, no obsahuje viac živín ako klasický cukor.
Kokosový cukor sa vyrába z kokosových kvetov. Ide o nerafinovaný prírodný produkt, ktorý je pri výrobe šetrný aj k životnému prostrediu. Má nízky glykemický index, teda je vhodný aj pre diabetikov a oproti iným sladidlám obsahuje väčšie množstvo minerálov a vitamínov. Jeho chuť je mierne karamelová a jedlám dodáva hnedé sfarbenie.
Javorový sirup je prírodný produkt vyrobený z miazgy javora. Predáva sa vo viacerých kvalitách. Ten najlepší druh je svetlý a riedky a obsahuje aj najviac prospešných látok. Nezaťažuje tráviaci trakt a má protizápalové a antioxidačné účinky. Taktiež obsahuje veľa zinku, mangánu či vápnika a má aj protirakovinové účinky. Nahrádza sa v pomere tri diely sirupu na štyri diely cukru.
Melasa vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe cukru z cukrovej trstiny. Obsahuje len málo cukru, no na druhej strane v ňom nájdeme veľa vitamínov skupiny B, horčík, mangán či draslík. Pôsobí priaznivo pri kožných ochoreniach, vysokom krvnom tlaku a pri ochoreniach kostí a kĺbov. Výskumy dokazujú aj jej pozitívne účinky pri liečbe rakoviny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.