V našom pravidelnom receptári sme sa rozhodli vybrať trochu na potulky svetom a priniesť vám aj tradičné recepty z iných krajín, ktoré si ľahko viete pripraviť aj doma a ozvláštniť si tak svoje menu.
Začali sme u našich severných susedov a ponúkame vám štyri typické poľské recepty.
Nuž, smacznego!
Polievka - Žurek
Potrebujeme: na žurek, teda zákvas potrebujeme: starý chlieb, 2 šálky ražnej múky, 5 šálok teplej vody, 1 bobkový list, 3 strúčiky cesnaku nakrájané na plátky a veľkú sklenenú nádobu, prípadne si pri návšteve Poľska kúpime hotový zákvas, ktorý dostať kdekoľvek a príprava polievky bude jednoduchšia.
Na polievku: mrkvu, petržlen, pór, cibuľu, zeler, vodu, zemiaky, 3 šálky zákvasu, 3-4 bobkové lístky, hrsť sušených lesných húb, čierne mleté korenie, 2 strúčiky cesnaku, údené rebrá, klobása, soľ, vajíčka varené natvrdo.
Postup: Zákvas si musíme pripraviť s veľkým časovým náskokom. Do väčšej, najlepšie sklenej misky, dáme múku, zalejeme ju teplou vodou, pridáme kúsok kôrky zo starého chleba, cesnak a bobkový list. Premiešame, zakryjeme utierkou a na teplom mieste necháme kysnúť 3-5 dní. Zákvas je hotový vtedy, keď má nielen kyslastú chuť, ale aj príjemnú vôňu.
Ak sme si kúpili hotový zákvas, túto prácu máme ušetrenú a môžeme sa pustiť do prípravy polievky.
Do veľkého polievkového hrnca dáme variť rebrá a klobásu, s cesnakom a bobkovým listom.
Keď sú hotové, vyberieme ich a do polievky dáme koreňovú zeleninu, namočené huby, zákvas na žurek, dobre premiešame a varíme ešte asi dvadsať minút.
Až potom polievku dochucujeme, lebo údeniny sú slané.
Kým sa pripravuje polievka, uvaríme natvrdo vajíčka a môžeme zvlášť uvariť aj zemiaky (niekto ich do polievky vôbec nepoužíva).
Z rebier oberieme mäso, klobásu pokrájame na kolieska a môžeme servírovať.
Do hlbokého taniera dáme klobásu, mäso, zemiaky, vajíčko prerezané na polovice a všetko zalejeme polievkou.
Polievku môžeme na tanieri posypať petržlenovou vňaťou alebo kôprom a pridať aj lyžičku kyslej smotany.
Poľské zrazy podľa Žídeka
Potrebujeme: hovädzie mäso zo stehna, trochu bravčovej masti, 2 cibule, maslo, strúhanku, 2 vajcia, hovädzí vývar, slaninu, mleté čierne korenie, soľ, muškátový oriešok, petržlenovú vňať, rozmarín
Postup: Mäso nakrájame na plátky, mierne ich naklepeme, na okrajoch narežeme, osolíme a okoreníme.
Do panvice dáme trochu masti a osmažíme na nej polovicu nakrájanej cibule, pridáme strúhanku, osolíme, okoreníme mletým muškátovým orieškom a čiernym korením, zalejeme vývarom a pridáme k tomu 2 žĺtky a nasekané bylinky.
Zmes povaríme a necháme vychladnúť.
Vychladenou hmotou potrieme pripravené plátky mäsa, môžeme pridať pásiky slaniny, zavinieme ich, upevníme niťou alebo špáradlami a na povrchu osolíme.
Závitky opečieme na zvyšnej časti tuku spoločne s nadrobno nakrájanou cibuľou.
Mäkké mäso vyberieme. Cibuľu mierne podlejeme horúcou vodou, prevaríme a opäť pridáme závitky do šťavy. Dusíme pod pokrievkou asi 1,5 hodiny.
Po tejto dobe mäso opäť vyberieme a šťavu ešte zahustíme preosiatou strúhankou (alebo zvyškom plnky), rozriedime podľa potreby vodou a povaríme.
Nakoniec do šťavy vložíme mäsové závitky, pokrm dosolíme a dovaríme.
Podávame s krúpovou alebo pohánkovou kašou, zemiakmi a zeleninovým šalátom.
Poľské pirohy
Potrebujeme na cesto: 3 hrnčeky pšeničnej múky, 2 vajíčka, asi pol hrnčeka teplej vody, soľ. Na náplň: kyslú kapustu, huby, soľ, mleté čierne korenie, masť. Na ozdobu cibuľu a slaninu.
Postup: Zo surovín vypracujeme elastické cesto, rozvaľkáme ho na hrúbku asi 2 mm a vykrojíme z neho kolieska.
Huby nakrájame na malé kúsky a opečieme ich na troške masti.
Potom k nim pridáme kyslú kapustu, ak je veľmi dlhá, prekrojíme ju na menšie.
Premiešame a môžeme plniť pirohy. Zlepíme ich a asi tri minút varíme v slanej vode.
Slaninu nakrájame na malé kúsky a osmažíme ich. Pridáme nadrobno nakrájanú cibuľu a orestujeme dozlatista.
Uvarené pirohy naservírujeme do misky, posypeme slaninou s cibuľou a podávame.
Šalát surówka
Potrebujeme: kyslú kapustu, jablká, mrkvu, cibuľu, petržlenovú vňať, slnečnicový olej, trochu cukru, soľ, mleté čierne korenie
Postup: Ak je kapusta veľmi kyslá, premyjeme ju, ak nie, nemusíme.
Nakrájame ju nadrobno, dáme do misky a pridáme k nej na väčších očkách postrúhané jablká a mrkvu a na malé kúsky nakrájanú cibuľu.
Pokvapkáme octom, posypeme troškou cukru, osolíme a okoreníme, premiešame a pred servírovaním necháme chvíľu postáť, aby sa všetky chute dobre prepojili.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.