Sú miesta, ktoré majú v rôznych ročných obdobiach svoje špecifické čaro. Sú také, ktoré sú krásne počas celého roka, ale aj také, ktoré sú jednoducho zvlášť čarovné v zimnom období, a to z rôznych dôvodov. A potom sú také, ktoré špeciálne existujú len v zime.
Vybrali sme pre vás desať krásnych miest východného Slovenska, ktoré si vychutnáte v zime úplne inak, než počas iných období roka.
Berte ich ako námety na túry a vychádzky počas obdobia, ktoré je už pred dverami.
1. Ľadopád Šikľavá skala
V lete vcelku nenápadný vodopád, v zime jeden z najkrajších ľadopádov na Slovensku.
Taká je Šikľavá skala medzi obcami Matejovce nad Hornádom a Chrasť nad Hornádom v okrese Spišská Nová Ves.
Voda steká po skalnej stene a zlepencovom previse, pričom pramení kúsok vyššie v strmom svahu, ktorý spadá z planiny Galmus do údolia rieky Hornád.
Ak je dostatok vody a príde viacero mrazivých dní po sebe, voda mrzne a postupne sa ukladajúce vrstvy vytvárajú fascinujúci ľadopád, dlhý až 30 a vysoký okolo 14 metrov.
Napríklad, počas posledných dvoch zím bol vskutku skvostný a denne k nemu chodili stovky návštevníkov.
Nenáročný turistický chodník mimo oficiálnych značiek, ale dobre zreteľný a označený tabuľkami, vedie popri Hornáde a priamo k Šikľavej skale z oboch spomínaných obcí.
Na vychádzku z jednej či druhej strany aj s prehliadkou ľadopádu si vydeľte dve hodiny. Dávajte pozor pri pohybe na zľadovatenom teréne.
2. Prielom Hornádu po ľade
Jedným z najpozoruhodnejších prírodných fenoménov, ktorý sa nachádza na území Národného parku Slovenský raj, je prielomová dolina Hornádu, ktorá sa začína ústím Veľkej Bielej vody do Hornádu za Podleskom a končí sa pri Smižanoch.
Na úseku približne 16 km dlhom vytvoril Hornád tiesňavové údolie, ktoré zvierajú skalné steny, vysoké miestami až 200 metrov.
Prielom Hornádu je sprístupnený značeným Chodníkom Horskej služby. V náročnom teréne sprístupňuje krásy prírody okrem iného aj 7 kovových lávok a mostíkov, približne 320 metrov reťazí, 140 stúpačiek a niekoľko drevených lávok.
Letná túra prielomom je nádherná, zima však ponúka nevšednú alternatívu, ktorá býva zážitkom na celý život.
Pri dlhšie trvajúcich mrazoch sa hladina Hornádu pokryje takou silnou vrstvou ľadu, že to umožní peší prechod po jeho hladine, prípadne na korčuliach po ľade. Ak je zasnežený, alternatívou sú aj bežky alebo skialpové lyže.
Samozrejme, na mieste je veľká ostražitosť a overenie stavu ľadu na hladine, najlepšie u Horskej záchrannej služby Slovenský raj. Dbajte aj na dobrý výstroj, vhodné sú stúpacie železá a paličky.
Vyznávačov zimných športov poteší aj liberalizácia pravidiel pre zimné lezenie v ľadoch, ktoré obsahuje novelizovaný návštevný poriadok Národného parku Slovenský raj.
3. Ľadové tiesňavy Slovenského raja

Okrem Prielomu Hornádu sú fascinujúce v zime aj všetky tiesňavy Slovenského raja.
Prechod nimi je náročnejší a tak nie sú také zúfalo prepchaté ako v letnom období. O to sú čarovnejšie, zimné tiesňavy plné ľadu a snehu sú krajinne úplne iné než to, čo turisti poznajú z iných ročných období.
Oficiálne sú aj v zime sprístupnené všetky značené rokliny, teda Suchá Belá, Veľký Sokol, Piecky, Kláštorská roklina, Tomášovská Belá, Sokolia dolina a Zejmarská roklina, ak nie je vydané rozhodnutie o ich dočasnej neschodnosti. Ferrata Kyseľ je v zime uzavretá.
Na zimné rajské rokliny treba adekvátny výstroj, bezpodmienečne stúpacie železá, turistický čakan, alebo aspoň paličky.
Túry môžu trvať podstatne dlhšie ako v lete, v teréne môžete naraziť na umelé pomôcky, rebríky a stúpačky zatečené do ľadu.
Aj tu platí odporúčanie overiť si schodnosť trás u Horskej záchrannej služby a v prípade zlých podmienok sa radšej vrátiť.
Tiesňavy sú aj vyhľadávaným cieľom ľadolezcov zo širokého okolia.
4. Výhľadový Sninský kameň
Výrazné skalné masívy sú na viacerých miestach Vihorlatských vrchov, najznámejším a najnavštevovanejším je však Sninský kameň (1 006 m n. m.), týčiaci sa ako krajinná dominanta nad ďalšou atrakciou pohoria - jazerom Morské oko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.