Organizmus a imunitný systém športovca zabojuje a dokáže sa s infekciou sám celkom slušne popasovať, poukazuje na jedno z dôležitých pozitív športu všeobecná lekárka pre dospelých MUDr. DIANA GANAJOVÁ.
Blíži sa zima, čas, keď sa organizmus zásobuje. Je prirodzené, ak pred týmto ročným obdobím priberieme?
- Problém zimného priberania je rozšírený, dalo by sa povedať, že je celosvetovým fenoménom, no v našich zemepisných šírkach sa týka určite mnohých z nás, bez rozdielu veku a pohlavia. V chladnejšom počasí obvykle radšej siahame po ťažších jedlách, ktoré sú kaloricky výdatnejšie, telu sa tiež častejšie žiada „niečo ostré na zahriatie“.
Na druhej strane - energetický výdaj klesá. So skracujúcimi sa dňami sú popri práci a každodenných povinnostiach obmedzené možnosti outdoorových aktivít a zároveň chladné sychravé počasie ľudí skôr motivuje oddýchnuť si po práci doma v teple, ako ísť si zašportovať do zimy a nečasu. Neraz si tiež ľudia doprajú počas chladných dní viac sladkostí či iných menej zdravých dobrôt - práve z nudy, melanchólie, je to istý spôsob ako zahnať depresiu, ktorá je pre jeseň často typická...
Kedy je takéto priberanie v norme a kedy je to už „cez čiaru“?
- Veľakrát si ani neuvedomujeme, že sme sa zaguľatili, respektíve zatvárame pred tým oči, veď voľnejšie oblečenie, širšie svetre, kabáty dokážu bez problémov skryť pár kíl navyše.

Je to však často začarovaný kruh, pretože s každým kilogramom tuku navyše obvykle klesá chuť hýbať sa - a človek ani nevie ako - mení sa na „pohodlného a lenivého tuleňa“.
Obezita je celosvetový problém a prináša so sebou množstvo zdravotných komplikácií, preto by sme sa mali snažiť aj počas zimného obdobia udržať si svoju hmotnosť pod kontrolou. Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, je to úplne jednoduché - je to možné jedine pri vyváženej energetickej bilancii - to znamená, pokiaľ nebude príjem energie vyšší ako jej výdaj.
Mali by sme si okrem iného uvedomiť, že práve počas chladnejších dní a zimného obdobia je náš organizmus náchylnejší na rôzne infekcie, preto by mal imunitný systém dostať podporu -„vzpruhu“ vo forme rôznorodých a pestrých vitamínov na tanieri - čerstvého ovocia a zeleniny, ktorých chrumkanie určite nespôsobí výčitky svedomia, problémy s tlakom či cievami, bolesti kĺbov z nadváhy alebo zahmlievanie sa pred očami a závraty pri postavení sa na váhu.
Na jeseň a v zime ľudia od športovania upúšťajú. Prečo je šport v každom ročnom období prospešný?
- Denne sa stretávam s množstvom pacientov v ambulancii a musím povedať, že tí, ktorí cvičia a hýbu sa, ma pravidelne navštevujú naozaj zriedka. Aj ja osobne sa stotožňujem s vetou: „V zdravom tele - zdravý duch“. Pohyb a celkove šport v každom ročnom období je prospešný a dôležitý pre naše telo, stav našej celkovej fyzickej kondície, ale aj pre našu vnútornú rovnováhu, harmóniu. Pravidelný pohyb minimálne 2 - 3-krát týždenne zlepšuje a skvalitňuje náš spánok, ktorý následne pozitívne vplýva na regeneračné procesy v našom organizme, pohyb na čerstvom vzduchu posilňuje imunitný systém, pomáha preventívne v boji proti civilizačným chorobám, akými sú vysoký krvný tlak, cukrovka, porucha metabolizmu tukov, celkove srdcovo-cievne ochorenia, obezita. Ľudia, ktorí pravidelne športujú „okysličujú si mozog“ a takýmto spôsobom vlastne odbúravajú stres, majú lepšiu pamäť, koncentráciu, vyplavené endorfíny zabezpečujú pocity šťastia, vyrovnanosti a dobrej nálady a mávajú jednoducho častejšie úsmev na tvári.
Ako sa k chorobám stavia telo aktívneho človeka a ako človeka, ktorý „sedí za pecou“?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.