Jozef Adamovič
Je to už 5 rokov, čo vo veku 74 rokov odišiel do hereckého neba Jozef Adamovič.
Charizmatický muž, ktorý hneď po ukončení štúdia herectva skočil rovnými nohami do svojich prvých úloh.
A fanúšikov mal nielen u nás. Keď ho obsadili do agitačného filmu Valčík za milión, zožal veľký úspech aj na Kube.
V Kubáncoch vyvolal film nadšenie a socializmus si začali predstavovať tak, ako bol v snímke zobrazený, a tak sa Jozef Adamovič nepriamo zaradil k budovateľom tohto režimu na Kube.
Začiatkom 70. rokov však herec utrpel ťažké zranenia pri autonehode, po ktorej mu zostala charakteristická jazva na tvári a jednu nohu mal o niečo kratšiu, než druhú. Napriek tomu získal v tom čase hlavnú rolu v jednom z navýpravneších počinov tej doby – 13-dielnom seriáli Vivat Beňovský.
Niektoré scény sa dokonca natáčali aj na Madagaskare. Počas života stvárnil stovky filmových i divadelných postáv. Keď mu v 90. rokoch diagnostikovali rakovinu, stiahol sa do úzadia.
S jeho menom sa tiež spája založenie banskobystrickej Akadémie umení. Pri jeho boku stála počas celého jeho života herečka Božidara Turzonovová.
Jiřina Jirásková
V úctyhodnom veku 81 rokov naveky opustila svet aj česká herečka Jiřina Jirásková.
V mladosti o hereckej kariére vôbec neuvažovala. Dva týždne pred prijímačkami sa však rozhodla nastúpiť na konzervatórium a nakoniec vyštudovala aj Divadelnú fakultu Akadémie múzických umení (DAMU) v Prahe.
Môžeme si ju pamätať z hereckých úloh vo filmových snímkach, ako Jak svět přichádzí o básniky, Motýlí čas, Fany, Rafťáci, Anděl Páně či v notoricky známej trilógii Zdeňka Trošky Slunce, seno.
Preslávila ju však úloha v komédii Světáci z roku 1969. Často stvárňovala humorné postavy, takže sa do filmových dejín zapísala ako komička.
Na 13 rokov si musela vziať vynútenú pauzu od hrania, pretože mala „nevhodné politické postoje“.
Začiatkom 50. rokov sa vydala za herca a režiséra Jiřího Pleskota, no manželkou mu bola len 2 roky.
Neskôr tvorila pár s filmovým a televíznym režisérom Zdeňkom Podskalským, s ktorým zotrvala až do konca.
Smrť si ju vzala začiatkom januára 2013 po boji s vážnou chorobou a dlhodobých problémoch so zdravím. Je pochovaná vedľa oboch mužov jej života.
Michal Dočolomanský
Čo sa Miško Dočolomanský počas svojho života po horách nachodil!
Nezabudnuteľnému predstaviteľovi zbojníka Jánošíka z legendárnej inscenácie Na skle maľované učarovali pódiové dosky už v trinástich rokoch.
Začínal v ochotníckom divadle s úlohou Kaia v inscenácii Snehová kráľovná.
Vyučil sa za automechanika, aby pomohol mame so zárobkom, no neskôr vyštudoval aj herectvo.
Štúdium dokonca ukončil s červeným diplomom. Na lásku k autám však nikdy nezanevrel.
Do hereckej histórie sa zapísal účinkovaním v stovkách divadelných i filmových diel a zahral si po boku mnohých zvučných hereckých mien.
V pamäti utkvel najmä ako Valent v Tisícročnej včele, detektív Nick Carter vo filme Adéla ješte nevečeřela či Eugen Onegin v rovnomennom filme, natočenom podľa Puškinovho románu.
Okrem hrania tiež často a rád spieval, a to nielen v muzikáloch. Jedna z jeho najznámejších piesní je nepochybne Ľúbim ťa. Ku koncu života bojoval so zákernou rakovinou pľúc.
Nielen svojej lipovej lyžke, ale aj celému svetu dal posledné zbohom na Klinike pneumológie a ftizeológie vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Ružinove v Bratislave v auguste 2008 vo veku 66 rokov.
Jeho popol je na jeho želanie rozsypaný v Pieninách
Peter Rašev
Rakovina vyčíňala aj v tele známeho košického herca, moderátora a zakladateľa i riaditeľa Staromestského divadla, Petra Raševa.
S chorobou statočne zápasil dva roky a boje sa mu istý čas darilo úspešne vyhrávať, hoci spočiatku mu lekári tipovali len pár týždňov života.
Nakoniec však vojnu s rakovinou pľúc prehral. V pamäti Slovenska zostane zapísaný v podobe množstva hereckých úloh, ktoré stvárnil najmä na javisku v Štátnom divadle Košice (ŠKD), kam so svojou manželkou Ľubicou nastúpil po úspešnom ukončení štúdia herectva na červený diplom.
S výnimkou jednej pauzy, keď založil vlastné divadlo, ktoré istý čas aj riadil, zostal košickému divadlu verný až do konca života.
Účinkoval však aj vo viacerých filmových snímkach, ako napríklad v Ežovi Vlkolínskom, v Johanke či v diele Henrich VIII. Hereckí kolegovia si na neho dodnes spomínajú ako sa dobrosrdečného, úprimného a spoľahlivého človeka, ktorý si vždy našiel čas, aby druhého vypočul.
Ani po diagnostikovaní zákernej choroby sa od neho manželka nepohla a vzorne sa o neho starala, až kým posledný raz nevydýchol.
Dušan Pašek
Mal len 38 rokov, keď ho našli v jeho kancelárii na hokejovom zväze v prestrelenou hlavou. Oficiálne vyšetrovanie uzavrelo jeho prípad ako samovraždu.
Jeho manželka Ľubica je však presvedčená, že si život sám nevzal.
Tak či onak po sebe zanechal z prvého manželstva dve deti, Dušana a Sašu, s druhou manželkou Ľubou mal syna Dominika. Ten navždy stratil svojho otca, keď mal len 1,5 roka.
Nielen jeho blízka rodina cíti v srdci veľké prázdno, smutno za ním je aj mnohým jeho fanúšikom.
Pašek sa zaraďuje medzi osobité talenty slovenského a československého hokeja.
Počas svojej kariéry odohral takmer 200 zápasov a strelil takmer 70 gólov.
V roku 1975 bol členom tímu, ktorý si na Majstrovstvách sveta vydobyl zlatú medailu.
Neskôr zinkasoval striebornú medailu na zimných olympijských hrách v roku 1984 a zúčastnil sa ich aj o 4 roky neskôr.
Deväť rokov po smrti bol uvedený do Siene slávy slovenského hokeja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.