Jeho pracovné funkcie a pozície, ktoré vo svojom živote zastával, o ňom hovoria aj ako o filozofovi, sociológovi, pedagógovi, politikovi, novinárovi, štátnikovi. Bežný ľud ho často nazýval „tatíček Masaryček“.
Jozef Maszárik, Slovák zo západoslovenskej obce Kopčany, ležiacej blízko hraníc s dnešnou Českou republikou, sa živil ako kočiš na statku Nathana Redlicha v juhomoravskom meste Hodonín.
Po čase sa spoznal s Češkou Tereziou Kropáčkovou, ktorá pracovala ako panská kuchárka v neďalekom meste Hustopeče, a zaľúbili sa do seba.
Začiatkom marca 1850 sa im v Hodoníne narodil syn Tomáš, po ňom neskôr nasledovali ďalšie 4 deti. Vyrastali v chudobných pomeroch a dospelosti sa okrem Tomáša dožili len dvaja ďalší bratia.
Masaryk neskôr sám tvrdil, že v tom čase by mu ani nenapadlo, že sa stane aj niečím iným, než len chudobným robotníkom.
Z kováča zišlo
V detstve navštevoval niekoľko miestnych dedinských škôl, neskôr študoval na reálnej škole v Hustopečiach.
V roku 1864 odišiel do Viedne, kde sa začal učiť za zámočníka. Dlho tam však nevydržal a po krátkom čase sa začal učiť za kováča v Čejči.
Učitelia ho však motivovali k ďalšiemu štúdiu na klasickom gymnáziu v Brne. Neskôr odišiel do Viedne, kde na gymnáziu v roku 1872 zmaturoval.
V rakúskom hlavnom meste sa mu zapáčilo a po úspešnom ukončení strednej školy si zvolil za svoju alma mater Viedenskú univerzitu. Ako študijný odbor si vybral filozofiu, ktorú ukončil v roku 1876 doktorátom.
Popri tom sa od stredoškolských čias živil ako súkromný učiteľ a vychovávateľ.
Lásku našiel v Lipsku
S jedným zo svojich chovancov z rodiny Rudolfa Schlessingera odišiel po ukončení doktorandského štúdia do Lipska, aby sa ďalej vzdelával na miestnej univerzite vo filozofii.
A tu nastalo osudové stretnutie. Zoznámil sa s americkou študentkou Charlotte (Charlie) Garrigue, dcérou newyorského podnikateľa, ktorá sa stala jeho životnou láskou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.