Kváskový je najobľúbenejší
Medzi nadšencami je stále najobľúbenejší klasický kváskový chlieb. Pridať sa k nim nie je vôbec ťažké. Na internete si stačí zadať a vyhľadať kváskovú mapu, vďaka ktorej sa spojíte s človekom z vášho okolia, ktorý vám kvások ochotne podaruje. A keď nadobudnete skúsenosti, budete si vedieť vytvoriť vlastný kvások a starať sa oň.
Chlebík z kvásku
Na kvások na jeden chlieb potrebujeme: 20 g darovaného materského kvásku (asi 1 plná polievková lyžica), 150 g celozrnnej ražnej múky, 150 g vody
Večer zmiešajte tieto tri suroviny dokopy, prikryte a nechajte pri izbovej teplote odpočívať i pracovať približne 12 - 16 hodín. Takto získate 300 g kvásku na pečenie chleba. Z neho do čistej zaváracej fľaše odoberte 1 - 2 PL na ďalšie pečenie. Skladovať ho môžete i týždeň v chladničke.
Na samotný chlieb potrebujeme: 300 g vami vopred pripraveného kvásku (1 PL materského kvásku + 150 g vody + 150 g ražnej múky), 300 g pšeničnej hladkej múky, 170 ml vody, 1 ČL soli, 1 ČL mletej rasce, 1 ČL celej rasce, múku na pomúčenie
Postup: Kvások dajte do misy a pridajte k nemu múku zmiešanú so soľou a koreninami a vodu. Vymieste redšie cesto. Či sa už rozhodne ručne, alebo v robote s hákom, mali by ste ho miesiť asi 6 - 10 minút, aby sa vypracoval lepok.
Cesto vyklopte na pomúčenú dosku, premieste ho s múkou podľa potreby, trošku vytvarujte a nechajte ho prikryté odpočívať asi 20 - 30 minút.
Vytvarujte bochník a preložte ho do pomúčenej ošítky na chlieb alebo do hrnca či misy vystlatej pomúčenou utierkou.
Bochník nechajte kysnúť, kým nezdvojnásobí objem. Môže to trvať 3 - 5 hodín, pretože kvások sa rozvíja pomalšie ako droždie.
Rúru predhrejte na 230 - 250 stupňov. Hotový bochník preklopte do hrnca alebo jenskej misy. Na povrchu urobte ostrým nožom zopár zárezov.
Na dno rúry môžete pridať plech s vodou. Pečte približne 35 - 40 minút. Hotový chlieb nechajte vychladnúť na mriežke. Skladujte zabalený v utierke.
Rýchly chlieb z droždia
Na 2 bochníky potrebujeme: 1 liter teplej prevarenej vody, 50 g čerstvého droždia, 1,5 kg polohrubej múky (môže byť aj hrubá ak máte radi), 3 PL rastlinného oleja, 2 ČL soli, 1 PL cukru,
Postup: Ako prvé si namočte do vody droždie a jednu ingredienciu po druhej pomaly pridávajte olej, cukor, soľ a postupne múku.
Cesto stále pomaličky premiešavame. Keď máme všetko v jednej mise, jemne ale dôkladne cesto premiesime.
Keď ste cesto dobre premiesili zakryte misu utierkou a odložte na teplé miesto aspoň na 2-3 hodiny. Priebežne na cesto občas nakuknite a keď sa poriadne zdvihne rozdeľte ho na dve časti a nechajte ešte polhodinku podkysnúť.
Medzitým si predhrejte rúru na 220 stupňov a chlieb pečte vo formách. Nechajte pripiecť do zlatista asi 40-45 minút.
Počas pečenia nikdy neotvárajte rúru! Keď je chlieb upečený, vyberte ho z tepla, ideálne je položiť ho na drevenú dosku a prikryte ho suchou utierkou.
Domáce rožky z droždia
Potrebujeme na cca 16 kusov: 0,5 kg hladkej múky, ¼ litra mlieka, 1 droždie, 60 g ľubovoľného tuku, lyžičku soli a cukru.
Postup: Droždie s vodou a trochou cukru necháme podkysnúť a zmiešame s múkou, zvyškom mlieka, tuku a soli.
Či už pomocou kuchynského robota alebo ručne vymieste jemné, ale pomerne husté cesto.
Malo by sa odlepovať od okrajov misky.
Cesto necháme vykysnúť. Ak ho zamiesime večer, ráno môžeme napiecť čerstvé rožky.
Bochník cesta necháme na štyri rovnaké časti, vyvaľkáme ich na hrúbku asi 4 milimetre.
Tie rozdelíme na štvrtiny a sformujeme z nich rožky.
Necháme ich 20 minút kysnúť, kým nenadobudnú dve tretiny konečnej veľkosti.
Pečieme pri teplote 180 °C asi 15 minút.
Ak máte elektrickú rúru s teplovzdušným ohrevom, súčasne môžete upiecť na dvoch plechoch celú dávku.
Domáce žemle
Potrebujeme na 6 kusov: Na cesto - 500 g hladkej múky, kúsok čerstvého droždia, 1/2 PL soli
1/2 PL medu, 300 ml vlažnej vody. Na potieranie a posýpanie: voda so soľou, soľ hrubozrnná, rasca alebo zrniečka podľa chuti
Postup: Všetky suroviny na cesto spolu zmiešajte a dobre vypracujte.
Cesto nechajte na teplom mieste vykysnúť, kým nezdvojnásobí svoj objem.
Nakysnutý bochník rozrežte na 6 rovnakých kusov a vytvarujte na žemle. Naukladajte ich na plech na pečenie vystlaný papierom a nechajte pod utierkou nakysnúť.
Rúru predhrejte na 200 stupňov. Žemle v strede prekrojte, potrite ich slanou vodou a posypte podľa chuti.
Vložte ich do rúry až keď je naozaj vyhriata a pečte približne 30-40 minút. Po upečení nechajte na mriežke vychladnúť a skladujte zabalené v utierke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.