Hudobná show
KOŠICE. V Kasárňach Kulturparku sa v utorok o 19.00 rozoznejú husle úspešného 25-ročného slovenského virtuóza Filipa Jančíka. V jeho repertoári sa dajú nájsť nielen známe letné hity, ako Animals od skupiny Maroon 5, ale aj filmová hudba, známa z diel ako Počiatok, Indiana Johnes, Piráti Karibiku, Hviezdne vojny a mnohých iných. Sprevádzať ho bude osemčlenná medzinárodná kapela.
Medzinárodný organový festival
KOŠICE. Medzinárodný organový festival Ivana Sokola 2018 sa tohto roku uskutoční už po 48. raz. Bude trvať od 18. septembra do 4. októbra. V utorok o 19.00 odznejú v Seminárnom kostole sv. Antona Paduánskeho na Hlavnej 81 organové skladby J. S. Bacha, W. A. Mozarta, G. Böhma a mnohých iných v podaní švajčiarskeho organistu Andreasa Liebiga.
Košické staromestské poviedky
KOŠICE. Literárna spoločnosť Pravé orechové a košická mestská časť Staré Mesto predstavia knihu Košické staromestské poviedky. Verejná prezentácia knihy s povesťami a príbehmi napísanými na základe skutočných historických udalostí sa uskutoční o 17:30 v Múzeum Vojtecha Löfflera na Alžbetinej ulici v Košiciach.
Poznaj svoj kraj
MEDZEV. Slovenské technické múzeum Vás srdečne pozýva na podujatie POZNAJ SVOJ KRAJ - Medzevské technické pamiatky v rámci Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2018. Počas 18.- 19. septembra 2018 v Múzeu kinematografie rodiny Schusterovej v Medzeve od 10.00 do 15.00 hod. vás čaká plnohodnotný program pozostávajúci z: prehliadok expozície Kinematografickej a fotografickej techniky rodiny Schusterovej v Medzeve a Tischlerovho Hámra v Medzeve, výstavy miniatúr Gazdovský dvor v drevorezbách, tešiť sa môžete na ukážky ručného kovania klincov, tvorivé ekodielničky v prírode - tepanie z plechu a drôtikovanie.
Kino Pocity vo Wave: Mama Brasil
PREŠOV. Kino Pocity vo Wave prinesie film Mama Brasil so začiatkom o 19.30 hod.
Koktail finančnej gramotnosti
PREŠOV. V utorok o 17.30 hod. je v Christianii pripravená prednáška o finančnej gramotnosti. Návštevníci sa dozvedia, aké sú ideálne finančné miery, i to, čo robiť, aby sa dosiahli vytúžené ciele.
CE.ZA.AR
BARDEJOV. Do 27. septembra je v Starej synagóge v bardejovskom židovskom suburbiu výstava súťažných architektonických diel nominovaných na prestížnu architektonickú cenu CE.ZA.AR 2017. Práve Stará židovská synagóga, kde sa výstava koná, zvíťazila v tejto súťaži v kategórii Obnova a prestavba.
Krzysztof Sokolowski a Marek Chabrowski
BARDEJOV. Do 30. septembra je vo výstavnej sieni Šarišského múzea na Radničnom námestí 13 v Bardejove Dvojvýstava poľských umelcov Krzysztofa Sokolowskiego – Sztuka neosakralna a Mareka Chabrowskiego – Architektura drewniana starego Minska Mazowieckiego.
História pošty Bardejov
BARDEJOV. Do 28. septembra sa v galérii Poľsko-slovenského domu koná výstava Ferdinanda Hažlinského – História pošty Bardejov.
Výstava plagátov v Bašte
BARDEJOV. Od soboty 15. septembra do stredy 31. októbra bude v Kultúrnom a komunitnom centre Bašta výstava plagátov grafických dizajnérov k téme „Ruská revolúcia 1917 – 2017“. Výstava 1917 – 2017 predstaví kompletnú sériu plagátov (500 ks) a grafických prác reagujúcich prostredníctvom „neučesanej reči plagátu“ na udalosti ruskej revolúcie z roku 1917. Výstava bude prebiehať na 4 podlažiach unikátnej historickej budovy Hrubej bašty. Projekt 1917 – 2017 je autorským projektom ruského kurátora Sergeja Serova, ktorým oslovil profesionálnych umelcov v roku 2016 s cieľom vytvoriť sériu grafických vyjadrení a asociácií na tému udalostí ruskej revolúcie, kde sa ukázalo, že väčšina ruských i zahraničných grafikov a umelcov vo svojich plagátoch revolúciu asociuje s apokalypsou, násilím, lžami, podvodom, krvou, neslobodou, trápením, smrťou a osobou V. I. Lenina, ktorého zobrazujú ako „monštrum“ a „zločinca“. Iba 4 % prác z Ruska a 8 % prác zo zahraničia hodnotí revolúciu roku 1917 v Rusku kladne. V rámci výstavy sa budú realizovať aj sprievodné podujatia k tematike podpory demokratických hodnôt spoločnosti.
A národ oboril sa na národ
BARDEJOV. Do 30. septembra potrvá v galérii Hornošarišského osvetového strediska medzinárodná výstava výtvarných prác k 100. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny – A národ oboril sa na národ.
Modlitba dreva
TREBIŠOV. Zemplínska knižnica pozýva na zaujímavú výstavu, ktorej autorom je Milan Malast. Drevené chrámy zobrazuje ako skvosty sakrálnej architektúry Slovenska. Výstava potrvá do 30. septembra.
Filmový klub
SPIŠSKÁ NOVÁ VES. V kine Mier o 19.00 h. si v rámci Projektu 100 môžete pozrieť jeden z najvýznamnejších muzikálov druhej polovice 20. storočia s názvom Vlasy. Film vznikol pod taktovkou Miloša Formana.
Prednáška a workshop
ROŽŇAVA. V Kultúrno-kreatívnom centre Kláštor v Rožňave - Mgr. Michal Cierner, PhD. Načo nám je samospráva? 10.20 - 11.50 hod. Mgr. Michal Cirner, PhD. je vyštudovaný politológ, pôsobí na Prešovskej univerzite, kde prednáša a vedie semináre ako Verejná správa, Politický systém SR, či Politická psychológia. Prednáška je určená primárne pre študentov stredných škôl - prvovoličov. Širšia verejnosť je však vítaná.
Prednáška doc. Nataliya Maradyk, PhD. - Som súčasťou samosprávy - Kto je viac? o 18.00 hod. doc. Nataliya Maradyk, PhD. vyštudovala politické vedy na Užhorodskej univerzite, doktorát jej udelila Ľvovská národná univerzita Ivana Franka. V súčasnosti pôsobí ako výskumný pracovník Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Podvečerná prednáška pre širokú verejnosť.
Autor: red.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.