História britského automobilového priemyslu je pre nášho bežného motoristu pomerne veľkou neznámou – pritom v období medzi dvomi svetovými vojnami a ešte aj nejaké tie roky po skončení druhej vojny existovalo na Britských ostrovoch dokopy vyše 500 dnes už neexistujúcich výrobcov motorových vozidiel.
Dnes je v Británii – ak máme veriť vševediacej wikipédii – okolo 30 až 40 výrobcov automobilov, z ktorých mnohí však manufaktúrnym spôsobom vyrobia ročne len niekoľko desiatok vozidiel.
Veľké britské automobilky, vyrábajúce najmä luxusné či športové vozidlá – takými sú aj u nás známe spoločnosti Rolls-Royce, Bentley či Jaguar – sú už zväčša v rukách zahraničných vlastníkov.
Jednou z britských automobiliek, ktorá sa udržala – niekedy len horko-ťažko – pri živote od svojho založenia v roku 1913 a stále je v britských rukách, je tradičný výrobca športových vozidiel, firma Aston Martin.
Táto firma je pomenovaná po jednom z jej zakladateľov (Lionel Martin) a po pretekoch do vrchu Aston Hill Climb,
Automobilka Aston Martin Lagonda (to je jej dnešný úplný názov) predstavila nedávno po modeloch Vantage a DB11 AMR už svoju tretiu tohtoročnú novinku.
Je ňou model DBS Superleggera, ktorý je odvodený od modelu DB11 a predstavuje náhradu za model Vanquish S.
Doplnkové označenie Superleggera (prevzaté od talianskych výrobcov) označuje, ako iste tušíte, že ide o „superľahký“ automobil.
K nízkej hmotnosti nového modelu prispieva najmä to, že jeho karoséria je zhotovená z uhlíkových kompozitov a spočíva na lepenej hliníkovej nosnej konštrukcii. Podľa výrobcu je „suchá“ hmotnosť auta, teda bez prevádzkových kvapalín, len 1 693 kg.
Z praktického hľadiska však tento údaj veľa neznamená, pretože vozidlo, pripravené k jazde, musí byť naplnené chladiacou kvapalinou, olejom i palivom, takže „mokrá“ hmotnosť vozidla je okolo 1 800 kg.
Motor je umiestnený za prednou nápravou, osemstupňová automatická prevodovka je na zadnej náprave, takže hmotnosť vozidla je medzi prednú a zadnú nápravu rozdelená temer ideálne (51:49).
Model DBS Superleggera je postavený na podvozku s rázvorom 281 cm, dĺžka auta je 471 cm, šírka (bez zrkadiel) je 196 cm a výška je len 129 cm.
Pohonnú jednotku tvorí „nadupaná“ verzia 5,2-litrového vidlicového dvanásťvalca, poháňajúceho model DB11 AMR. Maximálny výkon motora bol zvýšený – najmä zvýšením plniaceho tlaku dvoch turbodúchadiel – na 533 kW pri 6500 ot/min.
Najvyšší krútiaci moment sa na hodnote 900 Nm udržuje v širokom rozpätí od 1 800 do 5 000 ot/min.
Výkonové parametre dvanásťvalca umožňujú superšportovému kupé DBS Superleggera zrýchliť z 0 na 100 km/h a dosiahnuť maximálnu rýchlosť 337 km/h.
Nové superľahké britské kupé má základnú cenu 275 000 eur, s príplatkovou výbavou sa táto cena môže ľahko vyšplhať aj nad 300 000 eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.