Domáce hamburgery
Potrebujeme: V prvom rade kvalitné mäso. Či už sa rozhodnete pre klasické hovädzie, alebo kuracie, malo by mať aj tuk, nie je dobré len chudé. Okrem toho budete potrebovať žemle, výborné sú hutnejšie briošky z maslového cesta, ktoré do seba vsiaknu šťavu a menej sa rozpadávajú. Na dochutenie soľ, korenie a zeleninu podľa svojej chuti. Na domácu salsu potrebujeme: papriku, cibuľu, cuketu a paradajkovú šťavu.
Postup: Pomelieme si mäso a ochutíme ho soľou a mletým čiernym korením. Urobíme z neho placku o trochu väčšiu ako sú žemle, pri pečení sa o niečo stiahne.
Mäso môžeme piecť na panvici, alebo na grile, dôležité však je, aby sme dodržali správny postup. Keď mäsovú placku položíme na gril, mierne ju pritlačíme a necháme piecť. Otočíme až vtedy, keď je asi polovica mäsa prepečená. Ak by ste ho otáčali viac než raz, môžete ho zbytočne poškodiť.
Vedľa mäsa môžeme dať piecť plátky slaniny.
Keď je mäso takmer hotové, dáme na neho plátok syra, ideálny je čedar, jeho chuť sa k hamburgeru výborne hodí.
Keď máme mäso hotové, dáme ho na chvíľu odpočívať a pripravíme si žemle. Prekrojíme ich, natrieme jemne maslom a dáme na chvíľu na gril.
Potom už len zostáva poskladať si hamburgery, zeleninovú oblohu si zvolíme podľa svojej chuti.
Kto má rád salsu, ľahko si ju pripraví tak, že zeleninu nakrája na drobučké časti, opečie ju domäkka, zaleje paradajkovou šťavou a povarí. Nakoniec ochutí soľou a korením.
Tvarohovo-ovocný koláč
Potrebujeme: Na cesto – 250 g masla, 300 g hladkej múky, 150 g práškového cukru, ½ balíčka prášku do pečiva, 2 vajíčka, vanilku, štipku soli. Na plnku – 500 g tvarohu, 150 g kr. cukru, 50 g práškového vanilkového pudingu, 1 vajíčko, cca 200 ml mlieka, ovocie podľa vlastného výberu
Postup: Zo surovín spracujeme cesto a necháme ho chvíľu odpočívať. Potom ho rozvaľkáme a dáme na vymastený a hrubou múkou vysypaný plech.
Popicháme ho vidličkou, aby sa nenafúklo a dáme zapiecť.
Plnku vyšľaháme mixérom, mlieko však prilievame postupne, podľa toho, koľko si to plnka žiada.
Plnku vylejeme na cesto, necháme chvíľu piecť, potom vyberieme, poukladáme ovocie a koláč dopečieme.
Grilovačka ako má byť
Chystáte sa tento víkend grilovať? A chcete aby z vás bol vyhlásený grilmajster? Nepotrebujete špeciálny kurz, stačí dodržať zopár jednoduchých zásad.
Používajte kvalitné a odležané jatočné mäso alebo hydinu. Nesmie byť obschnuté alebo nebodaj osliznuté. Mäso pred grilovaním netreba zbytočne umývať, jeho povrch stačí utrieť čistou vlhkou utierkou.
Pred grilovaním mäso, ale aj zeleninu a ryby marinujte, aby ste pokrmu dodali výraznú chuť. Marinované potraviny uchovávajte vždy v chlade.
Soľ prichádza na rad zväčša až vtedy, keď je hotový pokrm na stole. Nechajte hostí, nech si ho sami dosolia aj kvôli tomu, že ku grilovaniu sa zvyčajne podávajú rôzne slané omáčky.
Gril vždy vopred patrične rozohrejte, stupeň tepla či žeravosti uhlia voľte podľa druhu potraviny. Grilovacie ihly alebo rošty pred použitím potrite olejom alebo kožou zo slaniny, aby sa na ne mäso neprilepovalo.
Mäso obracajte kliešťami, nikdy do neho nepichajte vidličkou, aby z neho nevytiekla šťava. Ryby grilujte celé, ak sa dá. Vďaka používaniu špeciálnych košíkov sa rybie mäso nerozpadne.
Tvrdšie druhy zeleniny pred grilovaním namáčajte 15 minút v studenej vode, aby zelenina zostala krehká.
Najčastejšie chyby pri grilovaní
1. Používate tekutý podpaľovač?
Je to zásadná chyba. Myslíte si, že tým urýchlite horenie uhlia a budete skôr jesť? V konečnom dôsledku si skôr sťažíte prácu, pretože aj keď použijete veľa podpaľovača, uhlie sa vám nikdy nepodarí rozžeraviť na takú teplotu, ako keď dáte tomu procesu patričný čas. A navyše vám uhlíky takto skôr vyhoria. Gril by ste mali rozpaľovať asi pol hodiny pred samotným grilovaním.
2. Grilujete celý čas na priamom ohni?
Kto by nechcel, aby krídelka či kuracie stehná mali zlatistú a chrumkavú kôrku. Ak však mäsko takto vypekáte na priamom ohni príliš dlho, výsledkom budú vysušené „piliny“. Keď však mäso najskôr opečiete na priamom plameni a potom ho preložíte na kraj grilu, aby tam pozvoľna došlo, budete mať kôrku, aj šťavnatú dobrotu.
3. Nechcelo sa vám po poslednom grilovaní vyčistiť mriežku, však?
Keď to urobíte tesne pred grilovačkou, alebo nedajbože vôbec, pokazíte tým celú hostinu. Aby ste sa vyhli namáhavému oškrabávaniu mriežky, nenechávajte ju úplne vychladnúť, ale vyčistite ju ihneď po grilovaní, keď sú ešte vďaka tuku zvyšky mäsa poddajnejšie.
4. Keď grilujete, je vaše mäso ako na kolotoči?
Robieva to mnoho začínajúcich „grilmajstrov“. Zo strachu, aby im jedlo neprihorelo, ho neustále otáčajú, no výsledkom je síce nepripečené mäso, no zároveň je bez šťavy a má gumovú štruktúru. Postup je jednoduchý. Keď položíte mäso na rozpálený gril, najbližšie 3-4 minúty naň vôbec nesiahajte. Za tú dobu sa prirodzene stiahne povrch, uzavrú sa štruktúry a šťava zostane pekne v mäsku. Tak sa bude dať aj ľahko zdvihnúť z mriežky bez toho, aby tam zostávali celé kusy mäsa. Z druhej strany nechajte mäso grilovať tak dlho, ako veľmi prepečené ho chcete.
5. Keďže je gril veľký, naložíte naň všetko, čo máte v ponuke?
Ak grilujete príliš veľa vecí naraz, môže sa to skončiť poriadnou katastrofou. Každá surovina sa bude grilovať inak dlho, niektoré sa začnú pripaľovať, ďalšie budú polosurové a iné sa budú len dusiť. Suroviny by ste mali grilovať postupne podľa toho, aký plameň a dĺžku prípravy si vyžadujú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.