KOŠICE. Zabodovali s angličtinou. Keď ich hrali rádiá, hovorili sme si, aká skvelá zahraničná kapela to je. Paradoxne, presne to začalo kapele Peter Bič Project vadiť. Najnovšie piesne nahrávajú v slovenčine, chcú, aby si ľudia spievali s nimi a konečne vedeli, že z toho rádia znejú Slováci. S lídrom kapely Petrom Bičom sme sa porozprávali aj o jeho moderátorskej premiére na folklórnom festivale a o závisti, ktorá na Slovensku vládne.
Peter Bič Project má druhú slovenskú pesničku. Znamená to, že ste definitívne presedlali z angličtiny na slovenčinu?
- Pesnička Skúšame sa nájsť bola na skúšku, to priznávam. Povedali sme si, že konečne urobíme slovenskú pieseň, podarilo sa to, a tak nás to nakoplo, že ideme touto cestou. Najmä na koncertoch to cítiť, keď hráme slovenské veci, ľudia si môžu zaspievať. Tešia sa zo slovenských piesní oveľa viac ako z anglických.
Predtým si vďaka aranžmánom a anglickým textom mnohí mysleli, že ste nejaká zahraničná kapela.
- Áno, boli sme jedna z prvých kapiel, ktorá začala po dlhej dobe hrať na Slovensku po anglicky. Boli sme priekopníci, chceli sme robiť niečo inak, modernejšie. To sa podarilo s piesňou Hey Now!. Dodnes s tým ale máme trošku aj problém. Ľudia nespoznávajú, že sme to my. Aj nedávno sme išli so Števom Štecom do Východnej a pustil som v aute Where did you go, prekvapene sa pýtal, že či to je naša vec. Povedal, že to poznal, ale myslel, že je to nejaká zahraničná kapela. To ma už trošku začalo unavovať. Ľuďom sme sa nevedeli odprezentovať. Keď nás hrali v rádiu, nikto nevedel, kto sme. Zároveň mám pocit, že na Slovensku je už angličtina trošku out. Vraciame sa k pôvodným slovenským piesňam, ku koreňom.
V diskusiách pod novou piesňou Nedívaj sa tak zaznievajú výčitky, že je veľmi podobná tej prvej.
- Je to voľné pokračovanie pesničky Skúšame sa nájsť. Mám ale pocit, že ani jedna z tých piesní sa nepodobá na žiadnu inú pesničku žiadnej inej kapely. Tak ako sme si vytvorili anglický imidž, tak isto sme začali robiť slovenské veci. Nešli sme cez kopirák, nechceli sme urobiť niečo podobné čo ten alebo onen. Sme to my a je to iné. Ľudia nám píšu, že je to krásne, že sa im to páči a sú radi, že ideme touto cestou. Nebol to zámer, jednoducho som začal niečo hrať a vznikla takáto vec.
Je leto, všetci sú na dovolenkách.
- Slovo dovolenka u nás ešte nepadlo. Teraz máme prvé leto, odkedy prišla Viki aj Zoli do kapely. Hrávame festivaly, pre Viki je to nová skúsenosť. A keďže máme obdobie, že skladáme nové piesne a nahrávame, možno sa nám podarí do konca roka urobiť aj nový album, tak potrebujeme zabrať. Ak niekam pôjdem, tak možno na jeseň.
Dokáže vôbec hudobník deliť čas na voľný a pracovný?
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.