KOŠICE. Neurológovia tvrdia, že deťom sa pri čítaní kníh do činnosti zapájajú iné časti mozgu ako pri sledovaní rozprávky v televízii.
Kniha ich núti sústrediť sa dlhšiu dobu, pretože ide o pomalý proces naberania informácií.
„Malý človiečik sa musí naučiť v pokoji a dôsledne vnímať, musí nechať podnetom priestor. Učí sa, aby sa podnet dostal do mozgu až na miesto, kde sa má spracovať. Na to potrebuje čas a nebyť presýtený stále novými podnetmi,“ povedala pre portál eduworld.sk Ľudmila Hrdináková, spisovateľka a vedecká zamestnankyňa Katedry knižničnej a informačnej vedy na Univerzite Komenského.
Ako konštatuje, deti potrebujú príbehy ako soľ. Cez ne hľadajú odpovede na otázky, rozvíjajú svoju fantáziu aj slovnú zásobu, spoznávajú svet i samého seba a začínajú premýšľať v súvislostiach.
Detská psychológia naviac tvrdí, že dieťa sa doslova potrebuje naučiť myslieť v príbehoch.
Pre drobcov, ktorí radšej putujú nepoznanými miestami alebo sa z kníh radšej naučia niečo do života, vydavateľstvo Slovart pripravilo na leto zaujímavé novinky.
Hurá do vesmíru
Na kozmický výlet vás vypraví už štvrté pokračovanie dobrodružstiev muflóna Ancijáša s názvom Muflón Ancijáš a mimozemšťan z pera Branislava Jobusa.
Sympatický kamionista sa tentoraz dostane až do vesmíru, kde zažije rozličné dobrodružstvá a spozná sa s novými kamarátmi.
Nezabráni mu v tom dokonca ani postaršia pani Márnosť Šedivá.
Cesta do minulosti
Denisa Gaálová vďaka svojej profesii učiteľky dejepisu vie veľmi dobre, ako previesť históriou aj tých, ktorí o ňu nejavia veľký záujem.
Jej najnovšia kniha Stručné dejiny Slovenska pre mladých čitateľov je zaujímavou cestou našou minulosťou od praveku až po vznik samostatného Slovenska.
Nie je to nudná učebnica plná nezapamätateľných mien a rokov, ale podáva príbeh našich dejín príťažlivým a dobre pochopiteľným spôsobom.
Štúr ako komiksový hrdina
Stredoškolský učiteľ Róbert Beutelhauser, sa dal na chodníky detskej literatúry faktu v roku 2012.
V súčasnosti mu v rámci edície Naše hrôzyplné dejiny vychádza už štvrtá knižka, tentoraz s názvom Za všetko (ne)môže Štúr.
Tak trocha „záškoláckym“ a zosmiešňujúcim spôsobom opisuje historické obdobie v 18. a 19. storočí. Mladí čitatelia sa tak dozvedia čo je silozpyt, zalistujú si v cholerovom denníku a na záver si budú môcť zarapovať Žiadosti slovenského národa.
V edícii už vyšli Barbarskí Slovania, Od porážky k porážke – Slovensko v stredoveku a Turci, Habsburgovci a iné pohromy.
Komiksovo spracovaná história učebnice dejepisu nenahradí, ale je to skvelý doplnkový materiál, ktorý ponúka pohľad na slávne udalosti aj z inej, menej známej stránky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.