Nepatrí medzi najstaršie a možno ani najznámejšie automobilky na svete, raz už prežila svoju, obrazne povedané, klinickú smrť, ale pozviechala sa.
Dnes je jedným z najdynamickejšie sa rozvíjajúcich výrobcov na svete, ktorý svoje výrobky vyváža do stále rastúceho počtu krajín – to je v kocke úspešný príbeh rumunskej automobilky Dacia.
Mohli by sme dokonca hovoriť o dvoch automobilových životoch – či aspoň dvoch životných etapách rumunského výrobcu: tá prvá etapa je spätá s érou rumunského diktátora Nicolae Ceausescua, ktorý si zaumienil zaviesť v Rumunsku výrobu osobných áut, druhá sa začala v septembri 1999, keď Daciu prevzala francúzska skupina Renault.
Za počiatok prvej éry možno považovať pre nás neslávny august 1968, keď sám rumunský stranícky a štátny šéf Ceausescu vyviezol z montážnej linky prvý automobil Dacia 1100, čo bol – až na znak a nápisy vpredu a vzadu – v licencii vyrobený francúzsky model Renault 8.
O rok neskôr sa začala výroba modelu Dacia 1300, licenčnej verzie modelu Renault 12.
Bol to pomerne úspešný model, ktorého sa do júla 2004 vyrobilo temer dva milióny kusov.
V roku 2004 prišla na trh aj úplne nová kompaktná limuzína so stupňovitou zadnou časťou, nazvaná Logan – tá naštartovala doteraz trvajúci rozmach automobilky.
Logan bol koncipovaný ako moderné auto pre rozvojové či rozvíjajúce sa krajiny a vyznačoval sa nízkymi prevádzkovými nákladmi a dobrou spoľahlivosťou.
V roku 2006 predstavila Dacia kombi Logan MCV, ktoré prispelo k tomu, že celosvetový predaj stúpol v roku 2007 na 230 000 kusov.
Možno spomenúť, že Logan prišiel na nemecký trh v júni 2005 a cenou 7 200 eur sa tam stal najlacnejším novým vozidlom.
V roku 2008 rozšírila Dacia svoj sortiment o malý automobil Sandero, ktorý zožal veľké úspechy na svetových trhoch – a to aj v období, keď automobilový priemysel postihla hospodárska kríza.
Sandero prvej generácie sa do konca roka 2016 predalo v počte 1,43 milióna kusov (z toho približne tretinu pod značkou Renault).
V roku 2010 má na ženevskom autosalóne svetovú premiéru model Duster – prvý športovo-úžitkový model (SUV) značky Dacia.
O úspechu tohto modelu svedčí to, že v roku 2014 sa Duster stal svetovo najpredávanejším modelom koncernu Renault.
V roku 2012 vstupuje Dacia modelom Lodgy do segmentu kompaktných vanov, o niečo neskôr prichádza na trh kombi s vysokou strechou, nazvané Dokker. A jeho úžitková verzia (Dokker Expres).
V septembri 2012 prichádzajú na trh modely Logan a Sandero druhej generácie – tieto modely sú postavené na modulárnej podvozkovej plošine Renault a využívajú moderné technologické celky koncernu Renault.
Najnovším prírastkom do rodiny dacií je Duster druhej generácie, ktorý mal svetovú premiéru na vlaňajšom frankfurtskom autosalóne.
Od svojho znovuzrodenia v roku 2004 vyrobila Dacia viac než päť miliónov vozidiel a jej modely sa predávajú v 44 krajinách celého sveta.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.