Korzár logo Korzár

Miesta zázrakov a zjavení majú Slováci v úcte od nepamäti

Pútnické miesta sú naprieč krajinou.

Litmanová.Litmanová. (Zdroj: archív farnosti)

KOŠICE. Miesta zázrakov a zjavení majú Slováci v zbožnej úcte od nepamäti.

Predstavíme si aspoň niekoľko z nich.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obišovce

Pútnickým miestom sa stali hlavne vďaka obrazu Panny Márie, na ktorom má ranu na tvári a krvavé slzy. S pôvodom obrazu aj krvavých škvŕn sa spája viacero legiend.

Prvá písomná zmienka spomína príbeh o zjavení sa Panny Márie ľuďom na poli, ktorí na jej počesť na tom mieste vystavali kaplnku.

V inej legende obraz zavesili na strom anjeli a existuje aj verzia, podľa ktorej bol obraz dovezený z Trnavy.

SkryťVypnúť reklamu

Cestou voz zastal na mieste, kde dnes stojí kostol a nepohol sa. Pohonič v snahe popohnať kone zasiahol bičom aj obraz a zranil Máriu na tvári.

Príbehy sa síce rôznia, no jedno majú spoločné. Priviedli do Obišoviec ľudí zo širokého okolia.

Púte sa zintenzívnili najmä po epidémii cholery v roku 1831, kedy tam umrelo nápadne málo ľudí, čo bolo pripísané orodovaniu Panny Márie.

V tom čase púte do Obišoviec chodievalo aj 6 000 veriacich.

Dnes je obišovský kostol vyhlásený za diecézne sanktuárium a odpustová slávnosť sa v ňom koná v čase sviatku Ružencovej Panny Márie, ktorý pripadá na 7. októbra.

Vedeli ste, že: v súčasnosti visí v obišovskom kostole už v poradí tretí obraz? Predchádzajúce dva boli totiž zničené, prvý počas Tököliho povstania v roku 1682 a druhý po obsadení kostola luteránmi v roku 1731.

SkryťVypnúť reklamu

Vysoká nad Uhom

Prečítajte si tiež: Ikona Bohorodičky ronila slzy, zázrak potvrdili svedkovia aj pápež Čítajte 

O malej obci na východe Slovenska dlho nikto netušil, no dnes je na celom Slovensku známa ako rodisko, ale aj miesto úmrtia mladého dievčaťa – Anky Kolesárovej.

Ako šestnásťročnú ju zastrelil opitý vojak oslobodzujúcej sovietskej armády po tom, čo sa mu odmietla oddať.

Dnes je považovaná za mučeníčku čistoty a jej posolstvo je vyryté aj na pomníku na jej hrobe, ktoré znie: „Radšej smrť, ako hriech!“

Vo Vysokej nad Uhom funguje centrum pre mladých s názvom Domček, ktorý už 19 rokov pravidelne organizuje viacero tematických pútí k Ankinmu hrobu.

Prečítajte si tiež: Annu Kolesárovú vyhlásia za blahoslavenú na košickom štadióne Čítajte 

Ide hlavne o Púť radosti, ktorá sa koná 4-krát do roka, Púť zrelosti, Púť rodín, no aj iné akcie, ako napríklad Festival radosti, Silvester a pod.

Na týchto akciách sa už zúčastnilo vyše 30 000 mladých.

SkryťVypnúť reklamu

Vedeli ste, že: 1. septembra 2018 sa na štadióne Lokomotíva v Košiciach bude konať slávnosť blahorečenia Anky Kolesárovej? Program sa začne už v piatok, 31. augusta v Dóme sv. Alžbety, kde budú neskôr trvalo vystavené aj relikvie budúcej blahoslavenej Anky.

Úhorná

Na Spiši, nad obcou Úhorná, sa nachádza kaplnka Panny Márie Snežnej s prameňom liečivej vody. Pôvodná kaplnka, známa svojimi starožitnosťami, bola vysvätená už v roku 1813.

V lete 1925 sa v blízkych kúpeľoch Štós liečil bohoslovec Štefan Herko na tuberkulózu, ktorá bola už vo vysokom štádiu.

Pri prechádzkach po okolí narazil na kaplnku i na neďaleký prameň.

Na tom mieste prosil Pannu Máriu o uzdravenie a sľúbil, že ak sa tak stane, postaví jej tam kaplnku.

Jeho zdravotný stav sa naozaj zlepšil, a tak po svojej kňazskej vysviacke splnil sľub a pri liečivej vode vystavil nový kostol.

Je v ňom dva metre vysoká socha Panny a obraz Madony s Dieťaťom z pôvodnej kaplnky.

Odpustová slávnosť sa tu koná každoročne prvú augustovú nedeľu.

Vedeli ste, že: Štefan Herko bol profesorom náboženstva v Zlatých Moravciach? Úhorná sa stala jeho obľúbeným miestom a často sa sem vracal.

Ľutina

S pútnickým miestom v Prešovskom kraji sa spája legenda o zjavení sv. Mikuláša miestnej chudobnej žene, Zuzane Fekete, v roku 1851.

S tromi malými deťmi šla zbierať huby na ľutinskú horu a tam sa jej zjavila podoba svätca, ktorý jej prikázal, aby o udalosti povedala duchovnému otcovi a na mieste zjavenia nechala postaviť kríž. Zuzana však neposlúchla a onemela.

Reč sa jej znova vrátila až po tom, čo bol kríž na mieste zjavenia naozaj postavený a miestnym kňazom aj posvätený.

Neskôr tam bola opäť na príkaz sv. Mikuláša postavená kaplnka, zasvätená Panne Márii. Ako dôkaz zjavenia dal svätec Zuzane Mariánsku ikonu.

Zjavenia boli prešetrované biskupským úradom aj lekárskym kolégiom a neskôr aj schválené Rímom.

V tom čase sa začalo aj veľké putovanie veriacich z celého Uhorska, Sedmohradska i Haliča, ktoré dosahovalo počet až okolo 60 000 veriacich.

Záznamy, dnes uložené vo Vatikáne, hovoria aj o zázračných uzdraveniach. Pápež Ján Pavol II. chrám neskôr povýšil na baziliku minor.

Hlavná púť do Ľutiny sa koná každoročne okolo 15. augusta.

Vedeli ste, že: V súčasnosti sa v bazilike nachádzajú aj relikvie svätcov a certifikáty potvrdzujúce ich pravosť? Ide napríklad o relikvie sv. arcibiskupa Mikuláša, sv. Jána Pavla II., sv. sestry Faustíny blahoslavených biskupov Pavla Petra Gojdiča, Vasiľa Hopka a iných.

Litmanová

Tri malé deti, jedenásťročná Iveta Korčáková, dvanásťročná Katarína Češelková a jej deväťročný brat Miťko sa 5. augusta 1990 hrali na hore Zvir, ktorá sa nachádza v blízkosti obce Litmanová.

Prečítajte si tiež: Mariánska hora zachránila životy Spišiakov počas tatárskych vpádov Čítajte 

Keď počuli v lese hluk, skryli sa v neďalekom zrube a začali sa modliť mariánsku modlitbu, ktorú predtým nepoznali.

V miestnosti sa zjavilo svetlo, v ktorom spozorovali krásnu pani. Sadla si na lavičku a predstavila sa im ako Nepoškvrnená Čistota.

Krátko na to začali na horu prichádzať skupinky veriacich, ktorí mohli pozorovať na slnku nadprirodzené úkazy, podobné fatimskému slnečnému zázraku, čo potvrdzujú výpovede viacerých od seba nezávislých prítomných.

Mária sa zjavila na tom mieste dievčatám mnoho ráz, pričom zanechávala posolstvá s prosbou o modlitby, pôst a obrátenie sa k Bohu.

Posledné zjavenie sa udialo 6. augusta 1995 na piate výročie prvého zjavenia, v ktorom Mária odkázala veriacim, že zostáva na mieste stále prítomná.

Pravosť zjavení Cirkev ešte stále overuje, 8. augusta 2004 bola ale hora Zvir vyhlásená za miesto modlitby a kaplnka zasvätená Nepoškvrnenému počatiu Panny Márie.

Hlavná púť na horu Zvir sa koná na výročie prvého zjavenia v prvú augustovú nedeľu.

Vedeli ste, že: o udalostiach pri Litmanovej bol v roku 2008 natočený aj dokumentárny film s názvom Ivetka a Hora? Má necelú hodinu a pol a režíroval ho Čech Vít Janečka.

Gaboltov

Kostol stojaci v Gaboltove je zasvätený sv. Vojtechovi, českému biskupovi a mučeníkovi.

Prečítajte si tiež: Kostolík na humenskej kalvárii sa zachránil asi zázrakom Čítajte 

Podľa legendy sem v 10. storočí zavítal so svojim sprievodom, napil sa z prameňa vody a požehnal ho. Dnes je tento prameň ukrytý v kaplnke nesúcej jeho meno.

Začiatkom 18. storočia tu bolo založené Bratstvo Panny Márie Škapuliarskej a gaboltovský farár má ako jeho hlavný predstavený právo prijímať do rádu nových členov.

Táto tradícia je zachovávaná podnes. Akt prijímania nových členov sa uskutočňuje každoročne prvý víkend po sviatku Panny Márie Karmelskej, ktorý pripadá na 16. júla.

V tie dni sa tiež koná hlavná púť na toto miesto. Ide o najväčšiu púť v Košickej arcidiecéze, na ktorej sa zúčastňuje okolo 30 000 veriacich.

Okrem hlavnej púte sa tu v prvú augustovú nedeľu koná aj každoročná púť Rómov a o týždeň neskôr aj púť mužov, ktorá je na Slovensku jediná svojho druhu. Od roku 2001 spravujú farnosť pátri redemptoristi.

Gaboltovský kostol sv. Vojtecha bol v roku 2011 vyhlásený za mariánsku diecéznu svätyňu a je tiež hlavným pútnickým miestom Košickej arcidiecézy.

Vedeli ste, že: škapuliar (z lat. scapulare) je časť rehoľného odevu pokrývajúci plecia, ktorý splýva dolu spredu i zozadu. Neskôr bol zmenšený na dva kusy látky spojené šnúrkami. Dá sa však nahradiť aj za škapuliarsky medailón. Nábožný ľud verí, že ten, kto ho nosí a zomrie v ňom, neokúsi pekelný oheň.

Marianka

Najstaršie pútnické miesto na Slovensku a prvé mariánske pútnické miesto v Uhorsku sa nachádza na západe Slovenska.

Príbehy späté s týmto miestom, ktoré spomínajú zázračnú sošku Panny Márie, siahajú až do 11. storočia.

V jednej z verzií našiel pustovník sošku v prameni, z ktorého žiarilo svetlo. Vzal ju a umiestnil na drevený stĺp.

Chýr o tom sa rýchlo rozšíril a k soške či k prameňu začalo putovať množstvo ľudí, vrátane mnohých panovníkov.

V 14. storočí sa tam usídlil rád sv. Pavla Prvého Pustovníka, ktorý založil kláštor.

Pôsobili tam až do roku 1786, v ktorom cisár Jozef II. rád pavlínov rozpustil. V tom čase sa tiež zastavili púte na toto miesto. Obnovené boli až v 20. storočí a trvajú dodnes.

V súčasnosti miesto spravuje Kongregácia bratov tešiteľov z Gethseman. Hlavná púť na Marianku sa koná na sviatok narodenia Panny Márie, ktorý pripadá na 8. september.

Vedeli ste, že: kostol blahoslavenej Panny Márie spomína vo svojej listine už Ľudovít I. Veľký? Originálne znenie listiny bolo zachované vďaka listine kráľovnej Márie, Ľudovítovej dcéry, v ktorej bol pôvodný text prvej listiny prepísaný. V texte uhorský kráľ odovzdal kostol do vlastníctva rádu bratov pustovníkov.

Turzovka – hora Živčáková

Hájnik Matúš Lašút bol 1. júna 1958 na sviatok Najsvätejšej Trojice v službe.

Pri výstupe na horu sa zastavil pri obraze Panny Márie Lurdskej, ktorý v lese visel odnepamäti.

Počas modlitby sa mu zjavila vysoká postava krásnej pani z obrázka. Ukázala mu dohromady 7 obrazov, v ktorých zobrazovala potrebu pokánia a polepšenia sa ľudí.

Prikázala tiež modliť sa za kňazov, a modliť sa ruženec. Nakoniec uvidel hájnik aj jej syna Ježiša.

Začiatkom septembra sa na miesto zjavenia konala prvá púť veriacich.

O štyri dni neskôr však Matúša Lašúta zadržala verejná bezpečnosť za verejné poburovanie a neskôr ho previezli do psychiatrickej liečebne.

Tam bol 5 rokov prerušovane podrobovaný liečeniu. Napriek krutému zaobchádzaniu ho však duchovne nezlomili.

Na hore Živčáková dnes stojí kaplnka Panny Márie so sochou aj obrazom Márie a novopostavený chrám Panny Márie, Matky Cirkvi.

V okolí sa nachádzajú aj zázračné liečivé pramene. Hlavné púte sa konajú viackrát do roka.

Najbližšia, tzv. Jesenná púť sa bude konať 7. októbra.

Vedeli ste, že: o osobnom zjavení Kráľovnej Turzovky hovorí viacero vizionárov? Až na Nemku Gretu Fischerovú šlo výhradne o mužov, ktorí pochádzali nielen z Turzovky, ale aj z Moravy a Čiech.

Frivald - Rajecká Lesná

Pôvod sochy Panny Márie, ktorá stála v kostole Kráľovnej Anjelov z prvej polovice 15. storočia, je doteraz neznámy.

Napriek tomu na toto miesto putujú veriaci už viac než 300 rokov. Prvé písomné zmienky o frivaldskej farnosti pochádzajú z konca 17. storočia.

Spomína sa v nich aj socha Panny, ktorú veriaci považujú za zázračnú.

Iné historické dokumenty uvádzajú svedectvá viacerých ľudí, ktorí boli na príhovor Matky Božej Frivaldskej uzdravení z ťažkých chorôb, alebo dostali rozličné milosti.

Jedna z legiend zo začiatku 18. storočia opisuje, ako chcelo Rákocziho vojsko odniesť sochu Panny do Sliezska.

Keď tam dorazili, socha zmizla a zázračne sa vrátila na oltár vo frivaldskom kostole.

V polovici 19. storočia bol starý kostol nahradený novým chrámom Narodenia Panny Márie. Od roku 2002 nesie titul Bazilika minor.

V minulosti sa objavili snahy o vymazanie tohto pútnického miesta z mapy tejto oblasti, preto bol Frivald premenovaný na Rajeckú Lesnú.

Tieto plány sa splniť nepodarilo. Frivald-Rajecká Lesná je spätý s mariánskou úctou až do dnešných čias.

Hlavná púť je spojená so sviatkom Narodenia Panny Márie, ktorý pripadá na 8. septembra.

Vedeli ste, že: Juraja Vrtíka, kňaza z neďalekej Domaniže, zastrelili v roku 1712 dvaja zbojníci, keď sa vracal zo spovedania pútnikov na Frivalde? Tento skutok bol pripísaný Jurajovi Jánošíkovi na súde v Liptovskom Sv. Mikuláši. Jánošík však z tohto skutku obvinil iných zbojníkov: Turiaka, zvaného Huncaga, zo Staškova a Plavčíka z Dunajova.

Šaštín - Stráže

Úcta k Sedembolestnej Panne Márii bola na našom území rozšírená už od cyrilo-metodských čias.

Jej obraz visel aj na strome blízko šaštínskeho hradu. Pri tomto obraze sa v čase rodinných trápení modlila aj Angelika Bakičová, majiteľka šaštínskeho panstva.

Ako vďaku za ich vyslyšanie nechala v polovici 16. storočia zhotoviť sochu Panny Márie.

Umiestnená bola do trojhrannej kaplnky, kde stojí dodnes. K soche sa chodievalo modliť množstvo ľudí.

Do začiatku 18. storočia sa tu podľa svedectiev ľudí udialo viacero zázrakov uzdravenia, preto Cirkev toto miesto nechala prešetriť.

V roku 1732 bola socha za účasti 20 000 pútnikov vyhlásená za zázračnú. V tom čase sa tiež začal stavať chrám a v súčasnosti je vyhlásený za baziliku minor.

V roku 1927 vyhlásil pápež Pius IX. Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska.

Počas roka sa konajú 2 hlavné púte. Ide o celonárodnú púť, ktorá sa uskutočňuje 15. septembra na sviatok Sedembolestnej Panny Márie a turíčnu púť, ktorá sa vykonáva na sviatok zoslania Ducha Svätého, ľudovo zvaného Turíce.

Vedeli ste, že: baziliku v Šaštíne-Strážach navštívila aj Matka Tereza z Kalkaty? Stalo sa tak v roku 1987, ktorý bol vyhlásený za mariánsky.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  4. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  5. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  6. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  7. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca
  8. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou
  1. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  2. V púpave je všetko, čo potrebujete
  3. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  4. dm podporila sumou 6 317 eur realizáciu projektu
  5. Lifehack pre domácnosť?
  6. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  7. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  8. OBI rozžiarilo Zvolen na oranžovo
  1. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 11 355
  2. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 11 038
  3. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 9 262
  4. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 8 972
  5. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 721
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 479
  7. Malé pivovary aj varenie naživo. Bratislava ožije gastronómiou 2 664
  8. V púpave je všetko, čo potrebujete 2 536
  1. Martin Pollák: Batman SK
  2. Ján Škerko: Čo priznal Fico za zatvorenými dverami
  3. Richard Sulík: Prečo všetci "utekáme" do Bruselu?
  4. Andrea Prochazkova: Sám
  5. Martin Krsak: Keď uvidíte poldebila – kliknite najprv na jeho predošlé články, nech zbytočne nekazí rubriku
  6. Vlado Monček: Do obrany Izraela sa zapojili aj stíhačky USA
  7. Helena Michlíková: Narodeniny
  8. Tadeáš Ďurica: Zlá Európska únia, alebo vláda, ktorá nedodržuje pravidlá?
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 103 424
  2. Pavol Burda: Podržtaška naveky 44 974
  3. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 33 627
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 31 307
  5. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 280
  6. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 22 335
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 138
  8. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 15 483
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Pollák: Batman SK
  2. Ján Škerko: Čo priznal Fico za zatvorenými dverami
  3. Richard Sulík: Prečo všetci "utekáme" do Bruselu?
  4. Andrea Prochazkova: Sám
  5. Martin Krsak: Keď uvidíte poldebila – kliknite najprv na jeho predošlé články, nech zbytočne nekazí rubriku
  6. Vlado Monček: Do obrany Izraela sa zapojili aj stíhačky USA
  7. Helena Michlíková: Narodeniny
  8. Tadeáš Ďurica: Zlá Európska únia, alebo vláda, ktorá nedodržuje pravidlá?
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 103 424
  2. Pavol Burda: Podržtaška naveky 44 974
  3. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 33 627
  4. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 31 307
  5. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 280
  6. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 22 335
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 138
  8. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 15 483
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU

Už ste čítali?

VÝSLEDKY VOLIEB 2024
SkryťZatvoriť reklamu