VÝCHODNÉ SLOVENSKO. Búrkové počasie bude na východnom Slovensku pokračovať aj v utorok.
Slovenský hydrometeorologický ústav v utorok popoludní zvýšil stupeň výstrahy pre celé územie Košického a prevažnú časť Prešovského kraja do 19. hodiny na 2. stupeň.

Pre okresy Poprad, Kežmarok a Stará Ľubovňa platí výstraha 1. stupňa, rovnaká pre celý východ od 19. hodiny až do polnoci.
Ojedinele sa očakáva výskyt silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity.
Spolu s búrkami hrozia aj prívalové zrážky s úhrnmi 30 - 50 mm a nárazmi vetra s rýchlosťou 70 - 95 km/h.
Pri spomínaných búrkach je možný výrazný, prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch, ale aj stekanie vody zo svahov, zatápanie pivníc či podchodov a podjazdov.
Môžu prísť aj supercely

Portál imeteo.sk upozorňuje, že počas utorka sa na východnom Slovensku môžu vytvoriť aj mimoriadne silné supercelárne búrky.
Tie sa v menšom rozsahu vyskytli už v pondelok, sprevádzalo ich aj krupobitie, väčšie škody však nenarobili.
Opakované supercely narobili v minulom roku obrovské škody najmä v šarišskom a v zemplínskom regióne.
Čo je supercela
Supercela je jednobunková konvektívna búrka, ktorá obsahuje jeden dlhotrvajúci, rotujúci výstupný prúd a dva zostupné prúdy. Na radare ju charakterizuje mezocyklóna.
Supercely bývajú sprevádzané obrovskými krúpami, tornádami, prípadne prívalovými zrážkami či extrémnou elektrickou aktivitou.
Od ostatných búrok líši tým práve tým, že jej výstupný prúd rotuje. Teda má mezocyklónu, hoci rotáciu pri pohľade na samotný oblak nemusí byť vidno.
Rotujúci výstupný prúd umožňuje jej dlhú životnosť, rádovo aj niekoľko hodín bez toho, aby bola súčasťou väčšieho komplexu búrok.
Má totiž dobre separované zostupné a výstupné prúdy, zostupné ju tak neodrežú od prítoku teplého a vlhkého vzduchu, z ktorého "žije".
Supercely sú v Európe pomerne vzácne, nie však neobvyklé.
Zdroj: wikipedia.sk, jsv
Škody po supercelách v roku 2017
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.