Popri ďalekých pohľadoch na veľmi vzdialené pohoria sú z našich vrchov fascinujúce aj výhľady na mestá.
Často sú možné priam letecké scenérie a to pritom stačí vyjsť len na ten správny kopec.
Pohľady na mestá však nepatria do kategórie extrémne ďalekých pozorovaní, keďže naše sídla sú umiestnené hlavne v dolinách a kotlinách a pohľady na ne sú najmä z blízkych pohorí.
Ale známe sú aj vzdialené mestá, ktoré je možné z východného Slovenska zazrieť, no len vo forme ich prejavov.
V každom prípade ide o prejavy negatívne – smog, buď opar zo znečistenia z fabrík, alebo tá lepšia a pravdepodobnejšia možnosť - smog svetelný.
Najlepším príkladom je Budapešť, ktorej výraznú žiaru vidieť z jedného z najvyšších miest na východe, takmer 300 m vysokého vysielača Dubník na hrebeni Slanských vrchov.
Priamo na naše mestá dovidieť však do vzdialenosti približne 20 - 30 km, aj keď sa nájdu ojedinelé prípady, kde je to viac.
Jedinečný Svit
Takých miest je málo a na východe v podstate len jedno – Svit.
Ak teda neberieme do úvahy nie klasické mesto Vysoké Tatry, tak Svit je v pomerne otvorenej kotline a má značne vysokú nadmorskú výšku, preto ho je možné pozorovať napríklad z Braniska, pričom vzdialenosť je vyše 50 km (fotografia č. 2 je z vrchu Rajtopíky).
Pomerne ďaleké pohľady na niektoré mestá sú aj z Kráľovej hole (napríklad 30 km vzdialený Poprad alebo 40 km vzdialená Levoča).
Na Poprad je však krajší výhľad z Tatier (foto č. 1, z vyhliadky pod Slavkovským štítom).

Košice a Prešov
Veľké sídla sa ľahšie spozorujú, lebo sú v krajine výraznejšie a to hlavne ich sídliská a fabriky, kde je koncentrácia budov oveľa vyššia.
Košičania tak chodia radi úspešne sa pozerať na svoje mesto nielen z vyhliadkovej veže na Hradovej, ale aj z južnej časti hrebeňa Slanských vrchov (napríklad zo Skárošskej vyhliadky) či z oveľa vyššej Kojšovskej hole, ale najväčšie mesto východu vidieť aj z južného úpätia Šimonky, v podstate od Prešova, čo je vzdušnou čiarou takmer 30 km (foto č. 3).
Prešov je viac uzavretý v kotline a tak vzdialené pohľady nie sú možné, najďalej vidieť metropolu Šariša čiastočne zo Sľubice na Branisku, z Mindžovej alebo Búčov v Bachurni alebo z Roháčky v Čiernej hore (všetko približne 20 km, foto č. 4 a 5 ).
Ale najdetailnejšie pohľady na Prešov sú zo Slanských vrchov (napríklad z Oltárov – foto č. 6).
Z Oltárov sú zároveň pozorovateľné v pozadí Prešova aj Veľký Šariš a Sabinov (foto č. 7).
Zo Slanských vrchov je možné vidieť množstvo ďalších miest, napríklad Vranov nad Topľou, Trebišov, Humenné, Strážske, ale aj menšie Hanušovce nad Topľou (foto č. 8, z vrchu Tri Chotáre).

Prímorské Michalovce
Veľmi dobrým pohorím s vyhliadkami na mestá sú aj Vihorlatské vrchy.
Z najvyššieho vrchu (Vihorlat, 1 076 m n.m.) je najlepší pohľad na Humenné (foto č. 9) a Michalovce, z tohto uhla a výšky javiace sa ako prímorské stredisko (foto č. 10).
Zo Sninského kameňa je zasa najlepší pohľad na Sninu (foto č. 11).
Okresné mesto Stará Ľubovňa tiež vidieť z viacerých blízkych pohorí, najvhodnejšie z Levočských vrchov, z ich severného okraja, napríklad z väčšej výšky - z lúk Javorinky (foto č. 12) alebo z nižšej polohy, ale komplexnejšie, z lúk spod Javorinky (foto č. 13).
Ďalšie z väčších miest na východe, ktoré je možné pozorovať z hrebeňov okolitých vrchov, je Bardejov, ten je však viac zastrčený v údolí Tople a v zákryte blízkych vrchov Ondavskej vrchoviny.
Napriek tomu je na neho celkom slušný pohľad zo Stebníckej Magury (foto č. 14).

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.