Poklad v Lučivnej
Vlani v októbri sa v podtatranskej obci Lučivná podarilo nájsť poklad. Vykopali tam malý hlinený džbán s 870 kusmi strieborných mincí. Zatiaľ najstaršia je z roku 1665 a najmladšia z roku 1733. Dominujú razby uhorské, ale sú tam aj sliezske, tirolské, dolnorakúske, moravské či razby olomouckého arcibiskupstva.

Poklad bol zakopaný na hrebeni nad jaskyňami, ktoré sa tam nachádzajú, asi 15 metrov od skupiny skál. Dotyčný vedel, kam to zakopať, aby sa k tomu mohol raz vrátiť, no už sa nevrátil. Možno mince ukryl pre nejaké nepokoje, možno ho prepadli na známej poštovej ceste, ktorá prechádzala obcou.
Majiteľom mincí bol pravdepodobne človek stredne zámožný, skôr z nižšej strednej vrstvy. Nájdené mince neboli veľkej nominálnej hodnoty, najvyššia bol 15 grajciarov Leopolda I.
Medzi striebornými mincami sa však nachádzala aj jedna medená, bol na nej banský znak zo Španej Doliny a ten je veľmi vzácny.
Spiš
Dôležité svedectvá o pulzovaní života získali archeológovia aj výskumom v Spišskom Štvrtku, na Myšej hôrke, kde okolo roku 1600 až 1500 pred Kristom bolo „praveké mesto“, opevnené dômyselnými hradbami z kameňov, hliny a dreva, s objavenými pozoruhodnými nálezmi, vrátane zlatých šperkov.
Pri výstavbe diaľnice D1 objavili tiež pohrebisko zo staršej doby bronzovej v Spišskom Podhradí alebo sídlisko pražskej kultúry z konca 6. storočia po Kristovi v Spišskom Štvrtku, pod Šibeničnou horou.
Dovtedy o takýchto starých Slovanoch na Spiši ani len netušili.
Michalovce
Michalovská rotunda patrí k doteraz najväčším objavom tamojšieho múzea. Odkrytá bola v 70. rokoch minulého storočia.
Cenný nález rozprúdil mnoho debát o tom, že hranice Veľkej Moravy mohli siahať omnoho ďalej, ako sa pôvodne uvažovalo.
Pri kopaní rotundy bolo odkryté aj pohrebisko. Zrejme ide o pokračujúci cintorín, na ktorý sa pochovávalo viac rokov a dlhšie obdobie.
Výskum totiž odhalil množstvo hrobov.
Cintorín je z obdobia neskorého stredoveku až novoveku
Tibava
K najdôležitejším archeologickým náleziskám v okolí Sobraniec patrí predovšetkým v Európe dávno známa lokalita Tibava.
V obci našli viacero artefaktov, dosvedčujúcich praveké osídlenie.
Tibava patrí k najvýznamnejším paleolitickým náleziskám v regióne a radí sa tak k archeologickým lokalitám európskeho významu.
Paleolit siaha do obdobia 10 000 rokov pred n. l a vedci tam odkryli obydlie, stopy po nosných drevených stĺpoch a tiež kamenné nástroje, ktoré predstavovali dielňu na výrobu kamennej industrie.
Obyvatelia sa tam usadili zrejme s cieľom spracovávať kamennú surovinu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.