Vodná nádrž Ružín v okresoch Gelnica a Košice-okolie disponuje plochou 390 ha.
Len na malej časti nádrže je možný výkon rybárskeho práva z brehov, pretože nádrž je síce plochou malá, ale svojou dĺžkou približne 14 km sa vyrovná Domaši a vyznačuje sa komplikovaným terénom.
Podobne ako na Domaši, tak aj na Ružíne ešte viac na miestach aspoň s minimálnym prístupom k vode po dlhé roky vznikali a ešte stále vznikajú nepovolené prístrešky, ktoré využívajú väčšinou rybári.
Zistiť majiteľa takejto čiernej stavby je nemožné. Neznámym vlastníkom hrá do kariet fakt, že zalesnené brehy nádrže sa prudko zvažujú do vody a značná časť prístreškov je zistiteľná len z vody počas plavby člnom a prístup k nim je jednoduchší tiež len z vody ako po súši.
Správca nádrže Slovenský vodohospodársky podnik, š. p., Banská Štiavnica eviduje vyše 200 stavieb, z toho je rybárskych prístreškov na celej nádrži okolo 45 až 50. Zvyšok tvoria nelegálne móla, oporné múry a altánky.
Riešenie odstránenia čiernych stavieb prostredníctvom stavebného zákona, zákona o odpadoch je komplikované, ale reálne a správca nádrže napriek tomu bude v pilotnej fáze riešiť takto prvé chatrče, ktorých estetická úroveň je podobná, ak nie ešte horšia ako pri niektorých stavbách na Domaši.
Postupne príde rad aj na ostatné nelegálne stavby.
Oslovené budú aj samosprávy okolo nádrže so žiadosťou o koordináciu spoločného postupu.
Prvou obcou, na pôde ktorej bolo stretnutie kompetentných organizácií boli Margecany, ktoré sa okrem nelegálnych stavieb potykajú počas roka s prísunom tuhého komunálneho odpadu z povodia rieky Hornád a Hnilec.
Samospráva sa bude snažiť pomôcť vodohospodárom v rámci svojich možností. Rybári prisľúbili ďalej pokračovať v čistení brehov a v osvete do radov rybárov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.