Podobne ako veľké športové - najmä futbalové kluby – majú aj veľké automobilky svoje fanúšikovské fankluby.
V oboch komunitách fanúšikov pritom existuje aj tzv. tvrdé jadro – to môže na športových podujatiach spôsobiť veľké nepríjemnosti.
V prípade automobiliek však verní fanúšikovia môžu svoju nevôľu vyjadriť len verbálne, napríklad nelichotivými poznámkami na sociálnych sieťach, prípadne zanevretím na značku, ktorej doteraz fandili, a prechodom k niektorej konkurenčnej značke.
V lete roku 2015 spôsobilo pomerne veľké pobúrenie časti tvrdého fanúšikovského jadra mníchovskej automobilky BMW jej oznámenie, že do trojkového radu, ktorý je podľa šéfov BMW srdcom značky, bude montovať aj trojvalcové motory – dovtedy mal rad 3 motory s najmenej štyrmi valcami.
Automobilka sa tak pripojila k trendu tzv. downsizingu, čiže zmenšovaniu zdvihového objemu. Nový trojvalec sa začal montovať aj do vozidiel Mini a BMW radu 1.
Základným modelom radu 3 sa stal model 318i, poháňaný trojvalcom zdvihového objemu 1,5 litra, aj keď podľa kedysi používaného označenia bavorákov by to naznačovalo 1,8-litrový motor.
Každý valec trojvalca má teda zdvihový objem pol litra, čo mnohí odborníci považujú za ideálnu veľkosť z hľadiska termodynamiky a efektívneho spaľovania.
Z hliníkovej zliatiny zhotovený motor má štyri ventily na valec, je vystrojený systémom priameho vstrekovania benzínu a je prepĺňaný turbodúchadlom.
K optimalizácii procesu spaľovania a tým aj k zníženiu spotreby prispieva systém variabilného časovania a zdvihu ventilov. Svoj maximálny výkon 100 kW dosahuje motor pri 4 400 ot/min, krútiaci moment sa na najvyššej hodnote 220 Nm udržuje v rozsahu od 1 250 do 4 300 ot/min.
Motor poháňa zadné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej manuálnej alebo osemstupňovej automatickej prevodovky.
Päťmiestna limuzína radu 3 – s trochu „utláčaným“ cestujúcim v strede na zadných sedadlách – je postavená na podvozku s rázvorom 281 cm, jej dĺžka je 463 cm, šírka je 181 cm a výška je 143 cm.
Batožinový priestor má základný objem 480 litrov. Mohlo by sa zdať, že trojvalec je trochu prislabý na 1 400 kg vážiacu limuzínu, ale nie je to tak: vozidlo zrýchli z 0 na 100 km/h za 8,9 sekundy a jeho maximálna rýchlosť je 210 km/h.
Mali sme možnosť absolvovať s modelom BMW 318i, vystrojeným automatickou prevodovkou, cestu z Mníchova do Ženevy a späť.
Prakticky stále sme mali zapnutý ekonomický režim ECO, ktorý síce spôsobí „zlenivenie“ vozidla, ale zato vedie k zníženiu spotreby.
To spolu s obmedzením rýchlosti na švajčiarskych diaľniciach na 120 km/h (zaujímavé je, že tam nikto nerepce, že je to málo, a niektorí naši experti už navrhujú zvýšenie rýchlosti u nás na 160 km/h – asi máme málo nehôd) viedlo k tomu, že naša priemerná spotreba bola len 5,5 l/100 km, čo je veľmi uspokojivá hodnota.
Mimochodom, keď som sa môjho spolujazdca asi v polovici cesty opýtal, či vie, že nás poháňa trojvalec, len neveriacky pokrútil hlavou – podľa „šepotu“ motora sa to totiž prakticky nedá zistiť.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.