Spišský hrad
Na spišský hradný kopec príde leto už 1. mája, no jeho slávnostne privítanie sa uskutoční až o 4 dni neskôr, v prvú májovú sobotu.
Program sa začne o 13.00 slávnostným dobovým sprievodom. Nebudú chýbať ukážky remesiel, šermiarske vystúpenie aj ochutnávky hradnej kuchyne.
V nedeľu, 6. mája, bude Spišský hrad otvorený skutočne pre každého, vstup naň bude totiž voľný. A kto sa nebojí tmy, nech vydrží do letných prázdnin. Počas nich budú v soboty vždy o 20.30 na hrade organizované aj nočné prehliadky.
V areáli aj vnútri hradu je možné vidieť expozície Spišského múzea, ktoré vypovedajú o dejinách vtedajšej spoločnosti i hradu samotného. Vystavené sú aj mnohé historické zbrane a expozície stredovekej feudálnej justície. Až do ukončenia letnej sezóny, 30. septembra, bude hrad otvorený denne od 9.00 do 19.00.
Hrad Ľubovňa
Očakáva návštevníkov od 29. apríla, keď sa uskutoční slávnostné otvorenie letnej turistickej sezóny aj v skanzene.
Slávnosť sa začne o 14.00 slávnostnou omšou v hradnej kaplnke sv. Michala archanjela. Po nej sa o dobrú náladu budú starať hradní muzikanti, šermiari a sokoliari a z remeselného trhu si môžete domov odniesť aj nejakú pamiatku.
Od 1. mája budete môcť hrad aj skanzen navštíviť každý deň od 9.00 do 19.00. Pre všetkých tu bude počas celej sezóny pripravený bohatý program, ktorý na záver vyvrcholí 30. septembra Hubertovskými slávnosťami. Hrad tiež ponúka dohromady 33 expozícií a viac než 2400 exponátov.
Kežmarský hrad
Od 1. mája až do 30. septembra bude otvorený každý deň od 9.00 do 16.00. Vstúpiť doň môžete každú celú hodinu s výnimkou pravého poludnia a v jeho vnútri strávite približne 80 minút.
Poobzeráte si tam výstavu historických vozidiel, no nájdete tam aj expozíciu miestneho múzea, ktorá dokumentuje vývoj mesta od jeho vzniku až po 30. roky minulého storočia.
Určite by ste tam mali zájsť 6. mája na otvorenie letnej turistickej sezóny, kde vás budú čakať šermiari, sokoliari, folklórne súbory a remeselné tvorivé dielne. Kežmarský hrad však myslí aj na najmenších, pre ktorých je pripravený špeciálny program.
Kaštieľ Betliar
Perla Gemera otvára brány do letnej sezóny 1. mája a zatvorí ich až 30. septembra. Momentálne tu prebieha výstava s názvom „Mária Terézia – Kráľovná a jej doba v zbierkach Andrássyovcov“, ktorá potrvá do 28. apríla.
O týždeň neskôr, 5. a 6. mája, Múzeum Betliar pozýva na Majáles, na ktorom bude prebiehať remeselnícky a kvetinový trh.
Kaštieľ môžete navštíviť každý deň okrem pondelka od 9.30 do 18.30. Posledný vstup je o 17.30. Ku kaštieľu patrí aj park, ktorý je otvorený denne od 7.00 do 21.00
Markušovský kaštieľ
Krásnu pamiatku neďaleko Spišskej Novej Vsi vystavala rodina Máriassovcov v 17. storočí v renesančnom slohu.
Jeho pôvodný interiérový nábytok a bytové doplnky sú stálou expozíciou, doplnenou o zbierku obrazov. Kaštieľ je obklopený francúzskym parkom s tromi stupňovitými terasami a letohrádkom Dardanely.
Park aj expozície si môže prezrieť každý, kto od 1. mája do 31. októbra dorazí do Markušoviec v čase medzi 9.00 a 17.00. Posledný vstup je ale už o 15.30. V júli a v auguste sú brány kaštieľa otvorené o hodinu dlhšie.
A kto má rád dobrodružstvá a dobrú hudbu, nech tam zájde 19. mája na podujatie pripravené v rámci Noci múzeí a galérií.
Kaštieľ v Trebišove
Tu sa začína letná sezóna až v júni a potrvá do konca septembra. Otvorený je však každý deň s výnimkou sobôt.
V kaštieli sídli Vlastivedné múzeum, ktoré tu vystavuje stále expozície vypovedajúce o histórii poľnohospodárstva, vinohradníctva a vinárstva.
V exteriéri sú vystavené historické zaujímavosti zo života ľudu južného Zemplína. Tento víkend sa tu konajú Zemplínske poľovnícke dni, kde je pripravený program aj výstava trofejí poľovníckej zveri a poľovníckych potrieb.
Zámok v Humennom
V objekte sídli Vihorlatské múzeum, ktoré tam vystavuje mnohé expozície.
Nájdete tu všetko od obrazov, nástenných malieb a sôch, cez sakrálne umenie až po historický nábytok, no taktiež tu nájdete aj prehľad živočíšstva Horného Zemplína.
Okrem stálych expozícií zámok pravidelne hostí aj rozličné dočasné výstavy. V súčasnosti sa tu nachádza jedna s názvom „Ekosystémové služby mokradí“.
Začiatkom mája ju vystriedajú ďalšie výstavy, napríklad „12 patrónov remesiel“, „Anjeli no horách“, „Ja, pútnik“ a „Milan Kuruc“. Všetky potrvajú až do konca mesiaca.
Prezrieť si ich môžete počas letných otváracích hodín od 9.00 do 18.00 v priebehu týždňa a od 14.00 do 18.00 cez víkend, a to od začiatku mája až do konca októbra.
Kaštieľ v Michalovciach
Bývalé sídlo Sztárayovcov je sídlom Zemplínskeho múzea, ktoré dokumentuje vývoj prírody, spoločnosti a umenia v tejto oblasti.
Na letnú sezónu si však počká do začiatku júla a potrvá do konca augusta. V pondelky sa však radšej vyberte na výlet inam, v michalovskom kaštieli by ste nepochodili.
Na návštevu však môžete prísť od utorka do piatka v čase od 9.00 do 17.00 a v nedeľu od 14.00. Soboty sú vyhradené len pre vopred nahlásené skupiny.
Poprezerať si tu môžete rozličné expozície, vrátane stálej prírodovednej, archeologickej, umelecko-historickej či etnografickej.
Veľký kaštieľ Budimír
Klasickú tereziánsku stavbu rodiny Ujházyovcov zdobí stála zbierka historického nábytku, bytových doplnkov a obrazov zo súkromných zbierok bývalých vlastníkov z obdobia. Kaštieľ je pobočkou Slovenského technického múzea, ktoré sídli v Košiciach.
Od utorka do soboty pripravenú bohatú expozíciu historických hodín, ktorými prispelo Východoslovenské aj Slovenské technické múzeum.
V pondelky a väčšinu nedieľ je kaštieľ pre verejnosť zatvorený, no každú prvú nedeľu v mesiaci majú brány otvorené dokorán a vstup je voľný.
Od utorka do soboty ho môžete navštíviť v čase od 9.00 do 17.00.
Dežöfiovský kaštieľ v Hanušovciach nad Topľou
Letnú sezónu otvára začiatkom mája a zavŕši ju koncom septembra. Otvorený je každý deň, počas pracovných dní od 8.00 do 18.00, cez víkend od 14.00 do 18.00.
V súčasnosti je domovom Vlastivedného múzea v Hanušovciach nad Topľou, ktoré tu vystavuje exponáty prírodného aj kultúrneho bohatstva vranovského regiónu.
Vidieť sa tu dajú skameneliny z druhohôr aj treťohôr, archeologické nálezy, náboženské predmety či dokumenty a vojnové pamiatky z 1. aj 2. svetovej vojny.
Momentálne tu prebieha výstava „50 rokov vodného diela Domaša“, ktorá potrvá do 17. mája. Budúcu sobotu, 28. apríla, nezabudnite prísť na Archeofestival, ktorým sa otvoria brány Archeoparku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.