Hraničný úsek rieky Poprad od Mníšku nad Popradom po štátnu hranicu pri Legnave patrí ku krásnym prírodným lokalitám, aj keď menej navštevovaným turistami a rybármi ako napríklad hraničná rieka Dunajec.
Úsek tohto lovného lipňového revíru obhospodaruje Miestna organizácia SRZ v Starej Ľubovni a vlani bol počet návštev rybárov za posledných päť rokov najvyšší a dosiahol 468.
Najčastejšími úlovkami rybárov je tu jalec hlavatý, mrena severná, podustva severná a pstruh potočný. Celkovo sa v úlovkoch rybárov vyskytuje viac ako 10 druhov rýb.
Po vodohospodárskej stránke tento úsek vodného toku má v správe popradské povodie Dunajca a Popradu, ktoré na tokoch v prípade potreby vykonáva zásahy za účelom ochrany majetku štátu a občanov. Plánovaný zásah vo forme priečnych výhonov z lomového kameňa čaká rieku pod obcou Sulín.
Rieka si svojou eróznou činnosť vzala zo slovenského územia pôdu a tým sa posunul stred slovensko–poľskej hranice na našu stranu v prospech nášho severného suseda. Teda v tomto prípade ide o zastabilizovanie štátnej hranice, ale zároveň sa na tomto úseku ochráni aj cesta.
Šesť až sedem výhonov, ktorých šírka v korune dosiahne až 3 metre by malo prúd rieky odrážať k pravému brehu, čím by sa dosiahla stabilizácia ľavého brehu na úseku približne 300 m a zabránilo by sa aj ohrozovaniu cesty tretej triedy medzi Sulínom a Závodím.
Správca toku kalkuluje s potrebou lomového kameňa v množstve až 1700 ton.
Tento zásah môže zlepšiť aj životné podmienky pre niektoré druhy rýb, ktoré si tesne pod priečnymi stavbami nájdu nové a vhodnejšie biotopy pre svoj život.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.