Česká národná banka pripravila pre zberateľov netradičnú novinku práve na túto neobvyklú tému.
K najnovším numizmatickým atrakciám patrí strieborná 200 Kč minca, ktorá pripomína 500. výročie vzniku Klaudyánovej mapy.
Historický kartografický dokument popisuje najstaršie časti štátneho územia Čiech.
Dominantným motívom 200 Kč mince je alegorický voz s koňmi na oboch stranách (na snímke vľavo dole). Spodnú časť kompozície dopĺňajú erby Českého a Uhorského kráľovstva spolu so symbolmi ďalších významných rodov.
Umelecké návrhy 200 Kč mincí zhotovil Zbyněk Fojtů podľa pôvodnej mapy z roku 1518 (na snímke vpravo).
Akademický sochár na reverze zvýraznil zmenšenú repliku pôvodnej Klaudyánovej mapy z roku 1518. Opisy a letopočty pripomínajú 500. výročie vzniku historického dokumentu.
Tieto nevšedné kuriozity spolu s replikami pôvodných máp dokážu spestriť aj celkom bežné zbierky. Ak numizmatici dokážu skompletizovať repliky týchto historických dokumentov, tak je to úspech.
Mapa má rozmery 1260 × 640 mm, je umiestnená v spodnej tretine hárku (na snímke vpravo). Monogramy spolu s letopočtami autor zvýraznil v ľavej hornej časti diela. Autorom pôvodného diela bol mladoboleslavský lekár a vydavateľ Mikuláš Klaudyán.
Je to najstaršia mapa Čiech, na tvorbe diela autor začal pracovať už v roku 1516. História českej kartografie sa spája so zaujímavým príbehom.
Vďaka M. Klaudyánovi, vtedajším rytcom a výborným dobovým tlačiarenským majstrom, dnes dokážeme mapu dokonale analyzovať.
Realizácia diela bola v tom období náročná a zložitá. Norimberská rada v roku 1517 prešetrila, či nie je výtvarný návrh v rozpore s náboženskou vierou.
Okrem autora sa na tvorbe mapy podieľal aj významný rytec Andreas Kaschauer. Drevený štočok vyryl podľa návrhu M. Klaudyána, unikátnu mapu vyrobili v dielni Jeronýma Holtzla. Vtedajšia technika výroby nebola zďaleka tak dokonalá ako dnes, projekt realizovali až v roku 1518.
Drevorezy bolo potrebné ručne kolorovať, vďaka čomu mapa pripomína umeleckú tvorbu vtedajšej doby. V Litoměřickej biskupskej knižnici sa dodnes zachoval iba jediný exemplár. Je zaujímavý najmä preto, že je nalepený na plátne.
Pôvodné dielo je uložené v Štátnom oblastnom archíve v Litoměřiciach. Dnešná moderná technika umožňuje tieto diela reprodukovať. Ak sa zberateľom podarí spárovať kvalitnú repliku mapy s 200 Kč mincou, tak je to úspech.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.