Korzár logo Korzár

Slovenské víno ponúkajú v michelinovských reštauráciách

Ochutnali sme hviezdne menu od francúzskeho šéfkuchára.

Produkty našich vinárstiev obstoja v ponuke vínnych kariet v krajine galského kohúta.

Ak niekedy budete prechádzať malebnými uličkami francúzskeho Štrasburgu, nahliadnite do najstaršej európskej vinotéky Au Millésime.

Príjemne vás môže prekvapiť, že medzi úhľadne uloženými fľašami toho najkvalitnejšieho nápoja kráľov vycibrených značiek z Francúzska i ďalších vinárskych veľmocí nájdete aj víno zo slovenskej produkcie pod značkou Slovenské Vinice.

Viete tiež, čo spája Slovenské Vinice a prestížne francúzske reštaurácie? Ich klienti majú možnosť vychutnať si vína od tejto značky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Červené suché víno Dunaj, neskorý zber 2016, sa tak stalo súčasťou vínnej karty vychýrených marseillských reštaurácií L´ Epuisette a Alcyone ocenených jednou michelinovskou hviezdou.

Záujem neutícha

Keďže Dunaj Francúzom zachutil, reštaurácia Alcyone, ktorá je súčasťou luxusného päťhviezdičkového hotela, zaradila do menu Pinot Noir, výber z hrozna 2013.

Víno Dunaj sa o čosi neskôr stalo súčasťou ponuky ďalšej uznávanej reštaurácie JY´S v alsaskom Colmare s dvomi „michelinkami“.

A vyzerá to tak, že tým záujem popredných reštaurácií v krajine galského kohúta o naše kvalitné vína nekončí. Interes o produkty Slovenských Viníc prejavila ďalšia kvalitná francúzska reštaurácia.

Výsadu degustovať kvalitné vína Slovenských Viníc nemajú len Francúzi. Na svoje si prišli aj chuťové poháriky Slovákov a to v Bratislave, Nitre a naposledy na Zemplínskej šírave pri Michalovciach a v kaštieli v Čereňanoch.

SkryťVypnúť reklamu

Prostredie štvorhviezdičkového hotela Glamour s unikátnou polohou na samom brehu „slovenského mora“ dávalo od začiatku tušiť, že je tým pravým miestom na vychutnanie si kvalitného slovenského vína.

V snúbení s francúzskou kuchyňou tak návštevníci tohto štvorhviezdičkového hotela zažili gastronomické hody. Degustáciu si nenechal ujsť ani jeden z významných hostí večera konzul z Honorárneho konzulátu Francúzska v Košiciach David Mortreux.

Francúzske menu, slovenské vína

Michelinský kuchár Lionel Levy prijal pozvanie od Slovenských Viníc, aby symbolicky prostredníctvom kulinárskeho zážitku aspoň na jeden večer prepojil dve krajiny v jednu.

Menu vyskladal Levy v spolupráci so šéfkuchárom hotela Glamour Erikom Šoltésom. Podávalo sa Fois gras „Hôtel Dieu“ Lionel Levy, farmárske kuracie prsia na víne so smrčkami a špargľou, slovenské a francúzske syry a dezert.

SkryťVypnúť reklamu

Kvalitnú ponuku jedla obohatili a popretkávali vyberané chute slovenských vín. Ku každému chodu sa podával iný druh.

Pre Levyho nebola príprava menu novinkou, keďže chuť slovenských vín dobre pozná, vedel, čo k nim bude pasovať. Prezradil, že rád kombinuje vína a špeciality z rôznych krajín. Dve slovenské vína – Slovenské Vinice Dunaj a Pinot Noir, ktoré v jeho domovskej reštaurácii ponúkajú, si pochvaľuje. V dobrom slova zmysle ho prekvapili.

Víno Dunaj odporúča podávať k mäsám s výraznou chuťou, akou je divina. Jemnejšie teľacie mäso a dezerty sa zase lepšie hodia k Pinot Noir.

Po víne tanec a milovanie

Šéfkuchár Levy opisuje, že jeho francúzski klienti zvyčajne na slovenské vína reagujú udivene, pretože ich nepoznajú a odrazu zisťujú, že majú veľmi príjemnú chuť. „Francúzi sú lokálpatrioti, preferujú francúzske víno a kuchyňu. O to pozitívnejšia je ich reakcia pri ochutnaní slovenských vín.“

Šéfkuchár-nešéfkuchár, Levy sa spolu s ostatnými usilovne zvŕtal v hotelovej kuchyni. Pod jeho rukami prešiel každý jeden tanier servírovaný hosťom.

Až potom sa zamiešal pomedzi nich a vyzvedal, ako súzvuk dvoch krajín zafungoval. „Francúzi si po dobrom a jedle ešte zvyknú zatancovať a potom sa pomilovať. Ale to už nechám na vás,“ podelil sa s hosťami hotela Glamour o poslednú cennú radu.

Slovensko - rodisko kvality

Koncept značky Slovenské Vinice je na naše pomery unikátny, ktorý však majú roky rozbehnutý v známej vinohradníckej francúzskej oblasti Bordeaux. Systém je v podstate jednoduchý, ale efektívny.

Spoločnosť pod jednou značkou prináša odborníkmi vybrané vína od rôznych rodinných slovenských vinárov z viacerých vinohradníckych oblastí Slovenska.

„Pri zrode tejto značky sme si dali za cieľ objaviť skvelé slovenské vína, pretože sme presvedčení, že na Slovensku sú úžasní a talentovaní rodinní vinári a my na nich môžeme byť právom hrdí. Chceme takto slovenským i zahraničným spotrebiteľom povedať, že na Slovensku sa rodia úžasné vína,“ vysvetľuje Peter Havrilák, manažér značky.

Celý koncept je tak vybudovaný na malých rodinných vinárstvach, ktoré Slovenské Vinice neustále objavujú. Keďže produkujú vína v menších množstvách, sú o to vzácnejšie.

Rukopis tohto konceptu možno pripísať uznávanému someliérovi, francúzskemu rodákovi z Bordeaux Jean Danielovi Angibaudovi, ktorý predsedá degustačnej komisii Slovenských Viníc, zloženej zo špičkových odborníkov.

„Ukazuje sa, že aj toto je cesta. Mnohí vinári vyvíjajú obrovské kvantum energie na prácu s viničom, pôdou a vypracovaním vín. Neostáva im tak energia ani potrebný čas venovať sa prezentácii vín napriek tomu, že ich kvalita je často výnimočná. V tom nás predbehli tradičné vinárske krajiny. Preto sme radi, že pomáhame slovenským vinohradníkom a vinárom, aby sa čo najviac spotrebiteľov doma i v zahraničí mohlo dozvedieť, že naša krajina má vína, na ktoré môžeme byť hrdí,“ dopĺňa Havrilák.

V krajine galského kohúta ročne vyprodukujú približne 40 miliónov hektolitrov vína. Na Slovensku je to neporovnateľne menej – približne 350-tisíc hektolitrov. Preto jedinou cestou úspechu našich vín je prinášať vysokokvalitné vína.

Vďaka Slovákom objavujú zabudnutú odrodu

Angibaud konštatuje, že na svetovom trhu je obrovská konkurencia medzi vinárskymi veľmocami ako Čile, Španielsko, Argentína, Taliansko a samozrejme, Francúzsko. Preto má malá krajina ako Slovensko problém dostať sa na medzinárodný trh.

„Slovenské vína sú však veľmi dobré, na medzinárodných súťažiach sa často umiestňujú po francúzskych vínach na druhom mieste. Slováci vyrábajú výborné novošľachtence (napr Devín, Dunaj, Hron) a Francúzi sú zvedaví, ak ho môžu ochutnať,“ hovorí J. D. Angibaud.

A aké sú ich reakcie? „Často ani nevedia, kde je Slovensko. Takže potom sú prekvapení a hovoria ´vau´, pretože odrazu ochutnali niečo iné.“

Angibaud podotýka, že pri výbere degustačnej komisie sa dôraz kladie na kvalitu a nie kvantitu. Vína ako Dunaj či Devín prirovnáva someliér k vínam populárnym v 50. či 60. rokoch, ktoré už teraz ľahko na trhu nezoženiete. „Najbližšie majú k odrode tannat, čo je veľmi tmavé víno s príchuťou čokolády, kakaa, kofeínu. Vo Francúzsku je to viac-menej zabudnutá šľachtená odroda.“

V aktuálnom výbere máte možnosť vychutnať si vína zo štyroch vinohradníckych oblastí – z malokarpatskej, južnoslovenskej, stredoslovenskej a nitrianskej. Rodinu Slovenských Viníc onedlho rozšíria ďalší známi slovenskí vinári.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  2. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  3. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 784
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 629
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 787
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 730
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 619
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 121
  1. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  3. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  4. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  5. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  6. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  7. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  8. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 735
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 376
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 199
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 251
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 14 408
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 349
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 015
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 833
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. René Melichar: Nejsem jednorožec – 10
  2. Ľuboš Vodička: Viedenské Kráľovstvo modelovej železnice
  3. Jan Pražák: Jak jsem utekl z postele do skříně
  4. Pavol Kéri: Ďalšia z náročných výziev prekonaná
  5. Juraj Tušš: Nehas, čo ťa nepáli
  6. Miroslav Kocúr: Fico raz odíde. Čo potom? Ostaneme?
  7. Vladimír Bačišin: Výskumná firma Trexima vydala knihu pre každého kto sa zaujíma o vznik a vývoj hospodárskeho a sociálneho dialógu v ČSFR, ČR a SR
  8. Marián Holubčík: Idea ruskej štátnosti vs. ľudskosť vo vojne na Ukrajine
  1. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 53 735
  2. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 42 376
  3. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 199
  4. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 251
  5. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 14 408
  6. Karol Galek: Fico odovzdal Slovenské elektrárne českým finančným žralokom 10 349
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 015
  8. Miroslav Ferkl: Atentátnik Fico s vedrom 5 833
  1. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  2. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  3. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  4. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  5. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
  6. Jiří Ščobák: Ako vybrať dobrého finančného sprostredkovateľa? Ako identifikovať šmejda?
  7. Radko Mačuha: Čo je zvrátenejšie, vracať na plátno, alebo posielať mládež na smrť ?
  8. Radko Mačuha: Premiér Fico v Amerike nevybavil nič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu