Korzár logo Korzár
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Vražda novinára a jeho snúbenice vytiahla východniarov do ulíc (minúta po minúte)

Námestia zaplnili trúchliace davy.

(Zdroj: Katarína Gécziová)

21.01 Minútu po minúte sme ukončili.

21.00 Pietne spomienky sa v mestách východného Slovenska skončili. Námestia sa vyprázdnili, ľudia odišli do svojich domovov alebo niekam k svojim blízkym. Ján Kuciak a Martina Kušnírová túto šancu nemajú. Ich život nezmyselne vyhasol rukou vraha...

20.30 „Ján Kuciak a Martina boli mladí ľudia, ktorí sa tak ako my rozhodli žiť na Slovensku. Mohli si žiť svoje pohodlné životy. Oni si však zvolili inú cestu. Ján Kuciak bojoval aj v našom mene za lepšie Slovensko. Nepotreboval na to zbrane, stačil mu počítač, tvrdá práca. A tá ho stála úplne všetko,“ povedala organizátorka popradského protestu. „Sme tu preto, aby sme povedali nie mentálnemu svetu Róberta Fica a Róberta Kaliňáka.

Skryť Vypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Kuciaka a jeho priateľku si ľudia uctili aj vo svete Čítajte 

Popradčania kričia: „Už toho bolo dosť.“

Po príhovore organizátori rozdali Popradčanom text piesní a celým popradským námestím znela známa pieseň Sľúbili sme si lásku. Všetci zúčastnení stoja vo veľmi dlho rade, čakajú, aby položili sviečky k fotografii mladého páru.

V dave ľudia kričia: Nedovoľme, aby sa čin nestal. Pomaly sa dav rozpúšťa.

20.17 V Poprade sa pred obchodným centrom zišli stovky ľudí. Naposledy takýto dav popradské námestie zaplavil počas protestov Gorily.

Ľudia potichu prešli celým námestím až k pomníku. Zapálili sviečky.

Príhovor má organizátorka protestu. Hovorí o tom, že ako mladý človek chce ostať žiť na Slovensku, ale v posledných dňoch o tom pochybuje. Vzdáva hold Janovi. Pri slovách, že sa nechceme vrátiť do 90 rokov, sa dav rozvášnil. Námestím znie potlesk.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Video: Jana Pisarčíková

20.00 Už aj na námestí v Poprade sa schádzajú ľudia, aby spoločne vzdali hold zavraždenému novinárovi a jeho snúbenici.

Prečítajte si tiež: Zajac: Polícia nebola schopná poskytnúť Kuciakovi ochranu Čítajte 

19.34 Po krátkej výzve na modlenie sa za Jána Kuciaka sa dav vo Vranove rozpúšťa, na mieste pod pamätnou tabuľou ostávajú horieť iba sviečky.

9.20 Pri vranovskej Bazilike minor odznela spoločná modlitba zhromaždených za zosnulých. Po nej sa pri pamätnej tabuli k Nežnej revolúcii k davu prihovára podpredseda KDH Pavol Zajac.

19.18 Organizátor vranovskej spomienky Mikita hovoril okrem iného aj o potrebe spojenia sa všetkých ľudí, ktorým téma aktuálnych udalostí nie je ľahostajná.

19.17 V Poprade sa pochod bude konať až o 20.00 h. "Skôr nám to ako organizátorom, žiaľ, neumožňujú naše pracovné povinnosti," informovali organizátori pochodu.

Skryť Vypnúť reklamu

19:15 Napriek sneženiu a nízkym teplotám sa pri budove Baziliky Minor vo Vranove nad Topľou zhromaždilo niekoľko desiatok občanov, ktorí pod fotkou zosnulého Jána Kuciaka a jeho partnerky postupne zapaľujú sviečky a kahance.

Prečítajte si tiež: Na pohrebe zaznela aj pieseň, ktorú zavraždený novinár napísal snúbenici Čítajte 

19.00 Pietna spomienka sa konala aj v Spišskej Novej Vsi pred Redutou o 17:00.

Dvaja organizátori v príhovore vyzdvihli odvahu zavraždeného Jána Kuciaka a poprosili zhromaždených o minútu ticha.

Starší pán na pódiu hovoril o tom, že nesmieme byť pasívni a bojovať proti zlu kvôli budúcnosti našich detí. Vystriedal ho mladík, ktorý informoval o internetovej petícii, ktorá požaduje vyšetrovanie prípadu medzinárodným vyšetrovacím tímom.

Po prejavoch ľudia zapálili sviečky a pochodovali od Reduty popri rímskokatolíckom kostole k priestranstvu medzi evanjelickým kostolom a sochou kpt. Nálepku.

Na čele sprievodu organizátori niesli fotografiu zavraždeného páru, ktorú položili k fontáne, okolo nej ľudia kládli sviečky. Dav si spoločne zaspieval hymnu, niektorí sa aj pomodlili. O 17:40 sa začalo zhromaždenie rozchádzať, o 18:00 nebol už pri fontáne nikto.

18.42 O niekoľko minút sa začne zhromaždenie vo Vranove nad Topľou.

18.41 Posledné odhady o účasti v Prešove hovoria, že na pietnu spomienku prišlo zhruba 3000 až 4000 ľudí.

18.23 Pred niekoľkými minútami sa skončilo aj stretnutie Trebišovčanov pred Mestským kultúrnym strediskom. Zišlo sa tu okolo 150 ľudí, aby si minútou ticha uctili pamiatku mŕtvych novinárov. Peter Čičatko prítomných vyzval k pietnej spomienke za mladých nevinných ľudí, ktorí boli zákerne zavraždení a zároveň pozval prítomných na pochod k budove polície. Tam v piete postáli a potom sa dav rozišiel.

18.20 Na pietnej spomienke v Košiciach sa zúčastnilo zhruba 1500 ľudí.

18.16 Prešovčania pália sviece pri pamätníku Obetiam komunistického teroru a násilia. Začína snežiť, pomaly sa rozchádzajú...

18.08 K piete za zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom a jeho snúbenicou Martinou Kušnírovou sa pridajú dnes aj Popradčania, tam je začiatok zhromaždenia plánovaný na ôsmu večer.

18.06 Rozchádzajúci sa dav Prešovčanov na chvíľu zastavil premávku.

18.03 Tiché zhromaždenie sa pomaly končí aj v Michalovciach. Organizátori označili účasť za vysokú, odhadujú ju na približne 300 ľudí všetkých vekových kategórií.

"To nie je útok len na nevinného človeka a novinársku obec, ale je to útok na celú spoločnosť. Dúfam, že tieto udalosti neostanú bez odozvy. Verím, že smrť týchto mladých ľudí nebude zbytočnou a bude to mať ďalekosiahle následky, pretože v demokratickej spoločnosti v 21. storočí a v členskom štáte Európskej únie je niečo také neprípustné. Čo sa týka toho, že naše mesto je s týmto spájané, bohužiaľ, toto je dlhodobý problém a je len vyústením zatvárania očí a neriešenia týchto skutočností," povedal Milan Kaplan, jeden z organizátorov pochodu.

V priestoroch vestibulu Mestského úradu Michalovce je umiestnená aj kondolenčná listina.

18.02 Príhovory sa končia. Dav Prešovčanov sa vydáva na pochod.

18.01 V Prešove z nahrávky znie hlas Martinkinej matky, aby si vstúpili poslanci so svedomia, lebo aj oni majú deti. Nech si vstúpia do svedomia, ak nejaké majú, povedala.

18.00 Organizátor prešovskej pietnej spomienky René Pavlík dodáva: "My obyčajní ľudia sa pravdu nikdy nedozvieme."

17.59 Peter Oborník, novinár a pedagóg v Prešove: "Hľadajme spoločne pravdu. My to v škole stále učíme. Nedajme si ju vziať."

Anketa:
Podarí sa vraždu Jána Kuciaka objasniť?
Áno
1992
Nie
13186
Hlasovalo: 15178
Hlasovanie otvorené:
od: 28.02.2018 13:30

17.58 Herec Lukáš Maťufka pripomenul Prešovčanom: "To, že zomreli dvaja nevinní, znamená, že môže zomrieť ktokoľvek z nás, lebo niekomu sa to nepáči."

17.57 Prejavy na košickom pódiu sa skončili, zaznela pieseň od Karla Kryla - Demokracie, ľudia sa pomaly a pokojne rozchádzajú.

17.56 "Treba dokončiť to, čo sme začali pri Gorile. Bol som tu aj vtedy, keď boli protesty Gorily. Stál som tu v rovnakej zime. Som rád, že pokračuje vlna občianskej angažovanosti," hovorí v Košiciach jeden z účastníkov pochodu Peter.

V dave vidieť aj ľudí, ktorí štrngajú kľúčmi.

17.54 Spevák Tomáš Durkáč sa obracia k Prešovčanom so slovami: "Je nás 5,5 milióna a nevieme si dať rady so 150-člennou vládou?"

17.52 V Prešove hovorí dlhoročná novinárka Kvetka Mudríková: "My sme vraj hyeny. V tejto atmosfére pracujeme. Ale my sa zastrašiť nedáme."

17.51 Po výzve ďalšieho vystupujúceho Mikuláša Jesenského, šéfredaktora denníka Košice:Dnes, Košičania kričia odstúpte, odstúpte. Ich hlas je stále hlasnejší. Pridáva sa ich stále viac.

Robert Fico a jeho partička si podľa Jesenského neuvedomuje, že my žijeme v normálnej krajine. "Ak Robert Fico a jeho partička neodstúpia, prosím vás, rozhodnime o ich osude my v najbližších voľbách."

Po ňom sa už Hlavná ulica ponorila do minúty ticha.

17.48 V Prešove hovorí muzikant Edo Klena: "Zlyhávame ako občania. Máme problém s ľahostajnosťou."

17.46 Milan Kolcun, sprievodca a spisovateľ, v Košiciach skladá novinárom veľkú poctu, pretože sa vedia pod svoje zistenia a vyjadrenia podpísať. "Už raz tu bola Gorila a tá vyčíňala. Tak nech to teraz dopadne úplne inak." Ľudia opäť tlieskajú.

17.44 Pani Dáša na košickej pietnej spomienke má v rukách transparent: "Mafia get out of my country." Inšpirovala sa podobným transparentom z mítingu v Bratislave.

Hovorí, že je načase urobiť zmenu na Slovensku. "Je to jedinečná šanca poraziť Fica a mať tu konečne poriadok a normálnu demokraciu."

17.43 Stratený Jerguš v Košiciach sa našiel.

17.41 Mikrofón v Prešove má novinár Jozef Jurčišin: "Vždy som bol ten, čo sa pýta. Je nebezpečné sa dotýkať vedenia, ktoré spadlo na zem. Je niečo pred smrťou Jána Kuciaka a je niečo po smrti Jána Kuciaka," hovorí zastretým hlasom.

17.39 "Už 21 rokov robím v novinách, ale toto sme nezažili," hovorí v Prešove Michal Frank. Pôjdeme viac a hlbšie po kauzách, nedáme sa zastrašiť, sľubuje.

17.38 V Košiciach sa hľadá sa malý trojročný Jerguš, stratil sa. Alžbeta Bojková prerušila prejav, otec ho hľadá. Stojí na pódiu, prosí, aby sa ľudia poobzerali, či nestojí niekde medzi nimi.

Prečítajte si tiež: Minúta po minúte: Tisíce ľudí vyšli do ulíc, začali sa spomienkové pochody Čítajte 

17.37 V Košiciach už stojí pod pódiom asi tisíc ľudí, prichádzajú ďalší. Vystupuje pedagogička Alžbeta Bojková: "Nestačí byť len občanom, na udržanie demokracie potrebujeme občanov, ktorí sú slobodní.Všetky udalosti sa pre mňa z posledného týždňa zredukovali na jedno rozhodnutie, či si vyberiem strach alebo slobodu."

17.32 V Košiciach vystupuje šéfredaktor denníka Korzár Jaroslav Vrábeľ. Hovorí, že v našej krajine sa už roky dejú svinstvá, lebo tí, čo majú konať, "proti svojim nejdú alebo sa na tom snáď aj podieľajú?" Poukázal na to, že Janko Kuciak už nestihne odhaliť celú pravdu, pretože ho ktosi umlčal.

"Chcem žiť v krajine, kde policajti konajú, ešte kým redaktori žijú. V krajine, kde každý si poriadne robí svoju prácu." Odkazuje, že si politici môžu zobrať svoj milión v keši, kukláča aj asistentku a môžu ísť.

Dav po jeho slovách začína skandovať: "Odstúpiť, odstúpiť."

Na záver odcitoval z piesne Jaromíra Nohavicu Sarajevo, ktorá sa hrala na dnešnom pohrebe Martiny Kušnírovej.

17.30 Šéfredaktor týždenníkov My na východe Michal Frank Prešovčanom číta výzvu novinárov z východného Slovenska.

17.28 Napriek mrazivému počasiu Prešovčania trpezlivo čakajú na smútiacich, ktorí sú ešte na pohrebe Martiny Kušnírovej. Stále prichádzajú ďalší, atmosféra je pokojná.

17.25 Ku Košičanom sa prihovoril aj šéfredaktor denníka Košice:Dnes Dušan Karolyi: "Ak sa ešte potvrdí dnešná informácia, že talianske orgány informovali slovenské o tom, že sa na Slovensku rozrastá talianska mafia a slovenské zložky na to nijako nezareagovali, tak obraz o chlieve na Slovensku bude ešte hrôzostrašnejší."

Pamiatku zavraždených mladých ľudí by sme si podľa neho mohli uctiť tak, že by nás tak, ako Jána, neustále štvalo, čo sa na Slovensku deje.

17.24 Moderátorka SKY rádia Katarína Cimborová víta Prešovčanov. Prosí o strpenie, čaká sa na ďalších, ktorí sú na pohrebe Martinky v Gregorovciach.

17.18 Prvé odhady z Prešova o účasti hovoria, že prišlo vyše 2000 ľudí, ďalší stále prichádzajú.

17.16 Prešovčania sa už presúvajú k radnici.

17.14 Košičan Tomáš držiac transparent povedal, že pohnútkou, pre ktorú dnes prišiel bolo, že sa už nemôže pozerať na to, ako vláda 10 rokov klame a zavádza ľudí. „Bez ohľadu na to, kto bol za vraždou dvoch mladých ľudí, je dobré, že to prebralo ľudí z letargie.“

17.12 V Michalovciach sa už zaplnilo námestie ľuďmi, ktorým rozdávajú organizátori sviečky. Od mestskej radnice sa tichý sprievod pomaličky presunie k soche srdca Zemplína, kde sa zapália sviečky. Organizátorom zhromaždenia je Občianska iniciatíva Zemplína, jej zástupcovia poďakovali prítomným za účasť a odzneli aj krátke príhovory. Zavraždeného novinára a jeho snúbenicu si uctili Michalovcania minútou ticha.

17.04 Košičania si doniesli okrem sviečok aj vlastné transparenty. Jedna dvojica drží transparent s nápisom: Ľahostajnosť z nás robí spolupáchateľov.

17.03 Ľudí na námestí v Prešove pribúda. Napriek tomu,že stretnutie je avizované ako apolitické, objavil sa i transparent žiadajúci odstúpenie Fica a Kaliňáka.

16.59 Na prešovskom námestí pri soche Jána Pavla II. sa schádzajú prví ľudia. Každý prichádza so sviečkou. Na mieste sú všetky vekové kategórie. Ticho sa modlia.

16.55 V Košiciach sa pred pódiom pri Dolnej bráne zdržiava len zopár ľudí. Viac ich stojí neďaleko pri pietnom mieste blízko vchodu do Štátnej vedeckej knižnice, kde je umiestnená fotografia Janka a Martinky a ľudia tam zapaľujú sviečky. Na balkóne nad vchodom do knižnice je vyvesený transparent "Nezabudneme". Pocitová teplota dosahuje -5 stupňov Celzia. Začalo aj mierne snežiť. Organizátori pre ľudí pripravili teplý čaj.

16.47 Na miestach smútočných spomienok sa už schádzajú davy ľudí.

16.42 Bezprecedentná brutálna vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej otriasla aj ľuďmi na východnom Slovensku. Vo viacerých mestách sa konajú smútočné pochody.

16:40 Pravda sa nedá umlčať. Pripája sa aj celá redakcia denníka Korzár. #allforjan

Vražda, ktorá otriasla Slovenskom a svetom

Jána Kuciaka a jeho priateľku Martinu Kušnírovú zavraždili v ich rodinnom dome vo Veľkej Mači koncom minulého týždňa.

V moderných dejinách Slovenska je to prvá vražda novinára.

Prečítajte si tiež: Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky Čítajte 

Pre vraždu už odstúpil zo svojho postu minister kultúry Marek Maďarič, poslanec Igor Janckulík odchádza z klubu Mosta-Híd a vládnej koalície.

Do vyšetrenia prípadu sa vzdali svojich funkcií tajomník Bezpečnostnej rady SR Viliam Jasaň a štátna radkyňa Mária Trošková. Ich mená sa totiž vyskytovali v článku, na ktorom Kuciak pracoval.

Venoval sa možnému zneužitiu eurofondov do poľnohospodárstva organizovaným zločinom a možným prepojeniam na štát.

Situácia vyvolala napätie vo vládnej koalícii. V Moste-Híd tvrdia, že bez odchodu ministra vnútra Roberta Kaliňáka a policajného prezidenta Tibora Gašpara nebude verejnosť vyšetrovaniu veriť.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 2. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 3. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 4. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 6. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 7. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 8. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 9. Aj matematika sa dá skrotiť
 10. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 1. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 2. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 3. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 4. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 5. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 6. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 7. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 8. Vianočné vydanie magazínu SME Ženy
 9. Novinka medzi prefabrikátmi
 10. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 100
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 489
 3. Aká je chémia vôní 12 773
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 691
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 454
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 977
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 690
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 280
 9. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 848
 10. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 6 586
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Vražda novinára Jána Kuciaka

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Článok je zaradený aj do ďalších tém
Ján Kuciak

Neprehliadnite tiež

Škola cez počítač: Žiaci sa zatajujú, učitelia nemajú kontrolu

Rodičov to stojí nemálo peňazí. Župa už ide dávať študentom notebooky.

Výročie výbuchu bytovky Mukačevská 7 v Prešove

Správca vybuchnutej bytovky v Prešove spomína na okamihy hrôzy

Chceme sa tam vrátiť, vraví.

Mojmír Květoň na Mukačevskej 7 v Prešove rok po výbuchu.
Vianočné trhy vytvárajú atmosféru vo väčšine slovenských miest.
Vpravo Volodymyr, vedľa neho jeho advokátka. Eskorta ho odvádza do väznice.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Jaroslav Haščák.
Dobré ráno

Dobré ráno: Po Haščákovi môže prísť na rad Fico

Haščákovi hrozí 20 rokov za mrežami.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

S Haščákom v pyžame

Keby zaspieval, zničí nielen milovníka koly, ale aj povesť bývalých reformných strán.

Peter Schutz
Petra Vlhová (vľavo) a Veronika Velez-Zuzulová.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop