Čítanie je vášeň, no mení sa od človeka k človeku. Niekto zhltne všetko, od detektívok, cez fantasy, až po literatúru faktu, iný si prečíta jedine krimi, ďalší sa vyžíva predovšetkým v ľúbostných príbehoch...
To, čo máme práve rozčítané na nočnom stolíku, samozrejme, ovplyvňujú aj knižné trendy. Na pulty vydavateľstiev prichádzajú stále nové knihy, lákajú nás, aby sme sa do nich zahĺbili.
O tom, ako sa vyvíjajú knižné trendy a čo je práve „in“ nám prezradili slovenské vydavateľstvá i kníhkupectvá.
Trendy kopírujú vývoj vkusu spoločnosti
„Určite sú aj na knižnom trhu isté trendy, ktoré kopírujú to, ako sa vyvíja vkus spoločnosti. Dá sa povedať, že keďže ľudia stále viac a viac inklinujú k internetovým formátom, je prirodzené, že vznikajú aj kratšie knižné útvary ovplyvnené práve internetom – slovné hračky, ktoré vznikli pôvodne na Instagrame či Facebooku sa zrazu stávajú knihami, vznikajú knihy známych blogerov, vlogerov a youtuberov. V zásade ale to, čo sa stále predáva a čo je podstatou každej kvalitnej knihy je silný príbeh. To je niečo, čo nepodlieha chvíľkovým trendom,“ hovorí výkonná riaditeľka vydavateľstva Ikar, a. s., Valeria Malíková.
Hitom sú aj reportáže
Momentálne napríklad ide, ako sa hovorí na dračku, detektívny žáner – trilery a krimi trilery, no čitatelia nezanevreli ani na romance a romány o láske a vzťahoch.
„Predáva sa fantasy, beletria inšpirovaná skutočnými príbehmi, obľube sa tešia aj životopisné knihy a reportáže. Veľmi to závisí od autora, od kvality spracovania, niekedy aj od správneho načasovania – kedy kniha vychádza,“ vysvetľuje V. Malíková.
Pridáva aj mená autorov, ktorí sa v poslednom období tešia najväčšej priazni čitateľov: „Našou najpopulárnejšou autorkou je Táňa Keleová-Vasilková, ktorá u nás vydala už 30 románov a každý z nich bol nesmierne úspešný. Medzi najpredávanejších slovenských autorov u nás určite patria aj Jozef Karika, Jozef Banáš, Veronika Homolová Tóthová, Andrea Coddington, Arpád Soltész... Zo zahraničných mien je to samozrejme Dan Brown, Jo Nesbo, J. K. Rowlingová, Lorna Byrne, Dmitry Glukhovsky, John Grisham, John Green...“
Kuchárky momentálne veľmi nechutia
Prirodzene sa však stáva aj to, že po čase prichádza útlm a žánre, ktoré šli na dračku ako teplé rožky, zrazu zostávajú stáť v predajniach.
Šéfka vydavateľstva konštatuje, že nedávno sa niečo podobné stalo detskej literatúre. Po čase sa však tento negatívny vývoj obrátil a dnes sa detské knihy opäť dobre predávajú.
„S rozmachom internetu pred pár rokmi poklesol predaj encyklopédií a aj tento vývoj sa zmenil. Čitatelia zistili, že encyklopedické knihy poskytnú na rozdiel od internetu informácie v ucelenej a graficky príťažlivej podobe,“ vysvetľuje.
V súčasnosti sa ľuďom akoby „prejedli“ kuchárske knihy, ale aj poradcovia pre rôzne ručné práce – šitie, pletenie, háčkovanie, čo je možno ovplyvnené nákupnými možnosťami a zmenami v celkovom životnom štýle.
Každá kniha má svojho čitateľa
„Kvalitná literatúra nikdy nevyjde z módy,“ hovorí marketingová manažérka Vydavateľstva Slovart Alexandra Petrášová.
„Občas sa ale objavia trendy, ktoré na isté obdobie dominujú knižnému trhu. Nedávno sa „vrátila“ do pozornosti čitateľov poézia vďaka indicko-kanadskej autorke Rupi Kaur, ktorá publikuje svoje básne na sociálnych sieťach, kde má viac ako dva milióny fanúšikov. Podobný príbeh má na Slovensku aj autor(ka) Čistá duša, ktorej texty a básničky poznajú ľudia z internetu a minulý rok debutoval(a) knižne s rovnomennou knihou.“
Dominik Dán láme rekordy
V Slovarte potvrdzujú, že kriminálne romány patria k najobľúbenejším čitateľským žánrom.
Aj u nich sú dlhodobo najúspešnejšie, či už ide o slovenského krimi spisovateľa Dominika Dána, ktorý na Vianoce predal už svoju 25. knihu a tento rok prekročil magickú hranicu milión predaných výtlačkov, alebo historické krimi zo série Stein-Barbarič od Juraja Červenáka.
Medzi najúspešnejšie krimi spoza hraníc patrili tituly britskej autorky Pauly Hawkins Dievča vo vlaku a Do vody alebo Michael Connelly, ktorého séria o detektívovi Boschovi rezonuje aj ako televízny seriál.
Ľudia radi čítajú čo videli v kine
Alexandra Petrášová konštatuje, že celkovo sa čitateľskej priazni tešia knihy, ktoré ľudia poznajú z kina alebo z obrazovky: „Nedávno sa to potvrdilo napríklad pri knihe pre mladých Mŕtve dievča neklame, ktoré je predlohou úspešného seriálu Thirteen Reasons Why.
Naše najobľúbenejšie detské knihy sú Mimi a Líza a Websterovci od Kataríny Kerekesovej a jej tvorivého tímu, ktoré škôlkari a školáci poznajú z Večerníčka.“
Medzi obľúbených a čítaných autorov patria aj Boris Filan, Katarína Kerekesová, Michael Connelly alebo autor historických románov Robert Harris.
Záujem o čítanie rastie
„Podľa našej vydavateľskej skúsenosti má každý žáner a každá kniha svojho čitateľa. Záujem o čítanie každým rokom rastie a vydavateľstvá prinášajú fantastickú ponuku beletrie pre deti aj dospelých, literatúry faktu, publikácii o umení, kuchárske knihy alebo aj špecializované publikácie, z ktorých si vyberie naozaj každý,“ hovorí A. Petrášová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.