Výtvarníci a sochári vytvárajú moderné a avantgardné diela, ale pri tom dbajú na to, aby neprekročili svoje vlastné virtuálne hranice.
Smelší umelci tvoria slobodne a bez zábran, vďaka čomu sú úspešnejší ako bežný priemer.
Vďaka svojej tvorbe patrí David Černý k nadčasovým a moderným autorom. Svojimi dráždivými dielami provokuje konzumentov sochárskeho umenia.
K najzaujímavejším sochám patrí paródia jazdeckej sochy sv. Václava, ktorú D. Černý vytvoril v roku 1999. Výtvarnou dekonštrukciou pôvodného diela (na snímke vpravo) chcel poukázať na absurdnosti, ktoré sa udiali v 20. storočí.
Pre svoj smelý a pomerne drsný odkaz si vybral najznámejšiu českú sochu. Pohral sa z geometriou, dielo otočil a dopracoval sa k modelu, ktorý je silnou dekonštrukciou originálu. Umelec sa snažil dopracovať práve k takej drsnej odozve.
Odvážny sochár vo svojom abstraktnom diele uviazal mŕtveho koňa za kopytá, sochu otočil hore nohami a do stredu posadil sv. Václava.
Vďaka tejto jednoduchej výtvarnej kompozícii vzniklo z bežnej sochy avantgardné dielo, ktoré patrí k najväčším atrakciám pod presklenou kupolou pražskej Lucerny.
Neskôr D. Černý v podobnom štýle zhotovil niekoľko ďalších projektov, čím potvrdil svoj abstraktný štýl a netradičnú tvorbu.
Satirická socha s kúskom paródie získala taký úspech, že ju autor zaradil do cyklu deviatich medailí, ktoré česká mincovňa venovala Václavovi Havlovi.
Model provokatívnej sochy so slávnym výrokom bývalého československého prezidenta „Stále blbá nálada“ personifikoval na sérii zlatých a strieborných medailí.
Jednouncové razby zo žltého kovu v prevedení Proof (na snímke vľavo) sú veľmi vzhľadné, na zberateľskom trhu sú dostupné v obmedzenom náklade 100 kusov.
Strieborné razby s podobnými metrologickými parametrami sú finančne dostupné iba v obmedzenom náklade 200 kusov.
Sochár sa na výtvarnom návrhu nepodieľal sám, autorom reverzu je MgA. Martin Dašek.
Talentovaný umelec reverz venoval spoločenskému centru „Pražská križovatka“ so sídlom v kostole sv.Anny.
Nadácia Dagmar a Václava Havlovcov tak splnila prianie bývalého prezidenta. Výťažok z predaja medailí venovala Česká mincovňa pražskej križovatke.
Pri podrobnej analýze tohto umeleckého diela môžeme konštatovať, že zanechala pre budúce generácie odkaz.
Prostredníctvom paródie a satiry najpopulárnejšej sochy chcel umelec poukázať na výsmech spoločenských ideálov, ktoré môžu mať v každodennom živote rôznorodý charakter. Medailér MgA. Martin Dašek s návrhom Pražská križovatka ukázal, že ideály predsa len existujú.
Talentovaní umelci prostredníctvom modernej a nadčasovej tvorby otvárajú mnohé zložité otázky, ktoré sú vďaka medailérskej tvorbe prístupné nielen zberateľom, ale aj širokej verejnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.