Pomerne rýchlo sme sa dopracovali k výsledku. Dnes prinášame popis najstarších euromincí, ktoré dokážu zaujať nielen numizmatikov, ale aj historikov.
Štyria mladí vodcovia Európskeho federálneho hnutia v Bologni Maurizio Rosa, Jacopo Di Cocco, G. Carlo Cassola a Dino Buzzetti začali v roku 1963 vydávať miestnu menu s názvom EURO. Projekt bol úspešný, prvé strieborné eurá vyrazili vo firme Loriol v roku 1965. Predstavitelia európskeho federalizačného hnutia MFE v projekte pokračovali až do roku 1972. Postupne vydávali zlaté a strieborné 2, 5, 10 a 20–eurové mince.
Výtvarné návrhy historických 1, 5 a 10–eurových mincí vyhotovil Maurizio Rosa (na snímke vľavo). Námet 1-eurových mincí so značkou „B“ (na snímke vpravo) je jednoduchý a vzhľadný. Na averze vyniká jednotka s výrazným názvom netradičnej euromeny. Vyváženú kompozíciu dopĺňa text „In unitate robur“. Skratky federalizačného hnutia a Bologne tvoria písmená „MFE“ a „B“. Tieto symboly sú dobre viditeľné na averze historického eura s letopočtom 1965. Razby z tejto série sú v texte označené skratkou „E“, moderné symbolom €.
Umelecký návrh je z výtvarného hľadiska dodnes aktuálny. Na reverze je dominantná koruna, ktorú tvorí spleť 14 rúk, ktorá obklopuje symbol európskych federalistov v tvare písmena „E“. Ruky sú symbolom spoločného zväzku národov v Európe, logo „E“ je predchodcom dnešného moderného symbolu €. Z výtvarného a umeleckého hľadiska môžeme zväzok 14 rúk v tvare koruny považovať za silný a vydarený symbol európskeho zväzu. Tento nadčasový námet je moderný aj dnes. Z metrologického hľadiska historické 1-eurá pripomínajú strieborné zberateľské mince.
Uvedené razby boli smelým štartom neobyčajne odvážneho projektu. V roku 1967 predstavitelia európskeho federalizačného hnutia MFE vydali v Bologni strieborné 2 a zlaté 5-eurové mince. Projekt pokračoval až do roku 1972, keď začali obiehať zlaté 10 a 20 eurá. Talianski federalisti z Bologne položili základy modernej európskej meny prostredníctvom smelého experimentu. Na realizovaní projektu sa podieľala skupina ekonómov, koordinovanú skupinu riadil Gino Maiocchi. Historické euromince patria dnes ku zberateľským kuriozitám. Ceny sú trhové, historické eurá s letopočtom 1965 predajcovia ponúkajú za 500 eur, zlaté razby sa predávajú za trhové ceny. V období vzniku týchto kuriozít EÚ vôbec neexistovala, ale napriek tomu prvé strieborné a zlaté eurá už v roku 1965 v Bologni obiehali. Históriu týchto najstarších euromincí z obdobia 1965-1972 by mali poznať nielen starší, ale aj mladší zberatelia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.