Korzár je jednoznačne novinárskou regionálnou jednotkou. Dokazuje to nielen svojou 20-ročnou históriou, ale aj množstvom novinárskych cien, ktoré jeho redaktori svojou prácou získali.
Nebáli sa a išli tvrdo za pravdou a obhájením verejných záujmov.
Novinárčina je často náročná a občas aj nevďačná práca, keďže sa pri nej autori málokedy stretávajú s pozitívnymi reakciami, najmä od ľudí, o ktorých píšu.
O to viac ich poteší, ak ich texty ocení odborná porota. A to sa v Korzári za tie roky podarilo mnohým a uspeli v rôznych súťažiach.
Azda najprestížnejšou slovenskou novinárskou je Novinárska cena, ktorú organizuje Nadácia otvorenej spoločnosti.
Počas takmer štrnástich rokov jej existencie (vlani sa uskutočnil 13. ročník) porota ocenila texty Korzára celkom sedemkrát a to zakaždým v kategórii najlepších regionálnych príspevkov.
Byty nedostavali, peniaze boli fuč
Víťaznú sériu Korzára v tejto celoslovenskej súťaži odštartovala v roku 2004 investigatívna novinárka a neskôr aj zástupkyňa šéfredaktora Renáta Némethová.
Vytrvalo sa venovala výstavbe bytov na Furči za štátne peniaze, ktorá sa nikdy nedokončila a financie na ňu určené sa stratili.
Kauza napokon vyústila do zatknutia košického viceprimátora za SDKÚ Eugena Čuňa.
„Po dlhých rokoch, počas ktorých sme prípad mapovali, je dnes isté len to, že starosta a šéf dodávateľskej firmy si trest odsedeli, bývalý viceprimátor Čuňo sa stále súdi a trvá na svojej nevine, byty dokončila iná súkromná firma a mestská časť Furča stále spláca úver Štátnemu fondu rozvoja bývania. A už ani neverím, že sa niekedy dozvieme, kde milióny naozaj skončili a kto každý z vtedajších mocných bol do toho zapletený,“ konštatovala po rokoch Renáta o kauze.
Frenky mal „tušák“
O tri roky neskôr úspech Korzára zopakoval Michal Frank z prešovského Korzára, v súčasnosti šéfredaktor týždenníkov My na východnom Slovensku, za príspevky: Tomanovej zákon trestá aktívnych, Za pomoc pri záplavách im zobrali sociálne dávky.
„Priznám sa, že som ani nečakal nomináciu, ale keď som už v nej bol, tak som mal taký 'tušák', že môže uspieť,“ zvestoval krátko po vyhlásení výsledkov spokojný Frenky.
„Som rád, že som sa ocitol v takej vybranej spoločnosti ocenených kolegov ako Andrej Bán, Tom Nicholson, Marek Vagovič či Karol Sudor. Chcem sa zároveň poďakovať aj všetkým kolegom, ktorí mi nielen pri tomto materiáli pomohli.“
Originalita Korzára
Doslova do roka a do dňa počkalo na Korzár opäť zlato. Tentoraz oň zabojovala a aj ho získala Lýdia Vereščaková, redaktorka Zemplínskeho Korzára, ktorá sa venovala problematike diania v obci Somotor.
Lýdia sa v rovnakom roku pre svoju prácu dokonca stala obeťou vyhrážok s rukopisom podsvetia.
„Aj v takýchto témach je originalita Korzára. Iné denníky by tomu priestor nedali. Korzár áno – je totiž najbližšie k ľuďom zo všetkých. Žije s nimi v regióne, počúva ich problémy, dokáže vyhľadať abnormality, ktoré nikto iný nevidí alebo nechce vidieť a ukazuje ich verejnosti. V tom je jeho sila. A tiež v kvalitných redaktoroch, ktorí prácu robia naplno,“ konštatovala po zverejnení výsledkov.
Povzbudenie do práce
Roky 2011 a 2012 ovládol novinársku cenu bývalý redaktor Košického Korzára (teraz Košice:Dnes) Roman Rokytka, ktorý predtým pracoval v Zemplínskom Korzári.
Porotu presvedčil svojimi textami: Syn šéfa košického súdu sa stal expresne prokurátorom, Šéf súdu môže zostať vo vedení HC Košice (2011) a sériou článkov Bytové družstvo Moldava (2012, články o zneužívaní funkcie predsedom bytového družstva v Moldave nad Bodvou).
„Ocenenie je pre mňa potvrdením, že novinárska práca má zmysel, o čom som v poslednom čase začínal pochybovať. Zároveň je to povzbudenie, aby som v písaní o súdnictve pokračoval, aj keď je to čoraz ťažšie, keďže niektoré súdy mi podľa môjho názoru protizákonne odmietajú poskytovať aj základné informácie o svojej činnosti,“ zhodnotil svoje prvé ocenenie, ktoré získal za články o košickom súdnictve.
Šéfredaktor: Obhajujeme každý deň
Dve prestížne ceny má vo svojej kancelárii na čestnom mieste vyložené i šéfredaktor Korzára Jaroslav Vrábeľ, ktorý od študentských čias pracoval v bývalom Korze a potom v Korzári ako ako redaktor.
Premiérovo získal prvé miesto za rok 2013 za sériu článkov o Európskom meste kultúry Košice 2013. V menšom rozsahu mu k úspechu pomohli i dvaja jeho ďalší kolegovia Katarína Gécziová a Marián Kizek.
O tri roky neskôr sa na víťazný stupienok postavil opäť, tentoraz za články o luxusnej štvrti, ktorú si v Košiciach stavali predstavitelia strany Smer.
Spoluautorom textov o súkromných developerských aktivitách smerákov bol aj bývalý šéfredaktor Korzára Peter Bercik.
„Z 13 ročníkov Novinárskej ceny medzi príspevkami z regiónov až 7-krát zvíťazil Korzár, čo nás pasuje za regionálnu printovú a webovú jednotku na Slovensku. To je síce pekné, ale v novinách platí, že čo bolo minulý rok, alebo i včera, je už minulosť. Každý deň preto musíme našu pozíciu nanovo obhájiť pred svojimi čitateľmi a zaslúžiť si ju znova a znova. A to je pre celý tím Korzára tá najväčšia výzva,“ hodnotil ocenenie Jaro – šéfredaktor najčítanejšieho denníka na východe.
Redaktori Korzára za tie roky bodovali aj v ďalších súťažiach. Viackrát presvedčili porotu Výročnej ceny Literárneho fondu za novinársku tvorbu.
Pravidelne sa na predných priečkach umiestňujú aj v autorskej súťaže novinárov východoslovenského regiónu, ktorú roky organizuje Regionálna organizácia Slovenského syndikátu novinárov v Košiciach a Literárny fond.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.