Korzár logo Korzár
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky
20 ROKOV KORZÁRA

Ako vnímajú Korzár osobnosti verejného života

Keby nebolo Korzára, na východe Slovenska by sa žilo oveľa horšie.

Rastislav Trnka, predseda Košického samosprávneho kraja

„Denník Korzár vnímam, ako veľmi úspešné a mienkotvorné lokálne médium. Už niekoľko rokov ráno nesmie chýbať na mojom stole.

Oceňujem profesionalitu viacerých zamestnancov denníka Korzár, ktorí sa pri svojej práci novinára neboja ísť do hĺbky veci a konfrontovať aktérov priamymi otázkami na telo. Umením nie je len udalosť zreferovať, ale vysvetliť ju aj nezainteresovanému človeku tak, aby ju pochopil. V tom odvádzate kus dobrej roboty.

Vyzdvihol by som dôležitú úlohu, ktorú už roky zohrávate pri odhaľovaní lokálnych káuz, informovaní verejnosti a riešení miestnych problémov.

Skryť Vypnúť reklamu

Nezávislé médiá majú v demokracii nezastupiteľnú úlohu.

Korzáru prajem, aby sa Vám naďalej úspešne darilo vykonávať Vašu úlohu tzv. „strážnych psov demokracie“.

Želám veľa kvalitných podnetov na písanie a veľa čitateľov do budúcnosti.

Richard Raši, primátor Košíc

„Všetci, čo čítajú Korzár, vedia, že na mne za posledné roky nenechal suchú ani jednu nitku.

Napriek tomu pokladám za prínos pre Košice a celý východoslovenský región, že tu Korzár je už celých 20 rokov.

A zároveň si dovoľujem, ako profesiou lekár, zaželať mu, aby čo najrýchlejšie vyrástol z detských chorôb a dospel v sebavedomé, odborne zdatné, nezávislé a vyvážené médium.“

Ľuba Blaškovičová, herečka a komunálna politička

„Korzár je každodennou súčasťou môjho života celých tých 20 rokov. Dôkazom sú desiatky článkov, v ktorých nájdu čitatelia moje meno v rôznych príjemných rozhovoroch aj obviňujúcich kauzách. Ale taký je život aj život médií: prináša radosť, ale mnohokrát aj zadrapne, či ublíži... a to, že škandály sú NAJ – priniesla doba. Aj nezávislé noviny sú na niekom a od niečoho závislé. Občas aj od kreativity respondentov, ale väčšinou od kreativity a invencie redaktorov. Za tie roky som spoznala mnohých veľmi šikovných, ktorí boli aj právom oceňovaní. (Aj za rozhovor so mnou?)

Skryť Vypnúť reklamu

Prajem Korzáru, aby takých redaktorov mal čo najviac, aby si ustriehol mieru objektivity a aby sa pod jeho články vrátili aj také slová, ktoré hejteri už vymazali zo slovníka: fajn, pekné, dobré, super ... Takže všetko NAJ !“

Ľubomír Grega, starosta mestskej časti Košice – Staré Mesto

„Mnohých novinárskych „korzárov“ poznám osobne, keďže boli moji kolegovia, v košickom denníku Korzo. Boli to časy, keď novinári mohli po rokoch tvrdej cenzúry a autocenzúry slobodne a otvorene písať o čom chceli a prinášať svojim čitateľom dovtedy nepublikovateľné názory a postrehy či tabuizované témy. Žiaľ, len do času, kým vtedajší mocní nezariadili zánik novín, lebo sa im nepáčilo čo a ako o nich písali. Našťastie vďaka skupine odvážnych a zásadových novinárov a ústretovosti K. Ježíka a A. Fulmeka z denníka SME a vydavateľstva Petit Press vznikol doslova z noci na deň Korzár, ktorý pokračuje v nastavovaní krivého zrkadla politikom i ich mecenášom.

Skryť Vypnúť reklamu

Vďaka vašim článkom sa počas uplynulých 20 rokov odhalilo množstvo prešľapov mocných a predovšetkým odstránilo množstvo „neriešiteľných“ problémov východniarov.

Úlohou medií je strážiť demokraciu, odhaľovať korupciu, kritizovať chybné rozhodnutia či nečinnosť politikov a funkcionárov. Dobré noviny by mali viac kritizovať ako chváliť a to sa mnohým komunálnym politikom nepáči. Aj ja som sa pred rokmi hneval za niektoré kritické články, ktoré ma nevelebili. Dokonca som opantaný hnevom, samoľúbosťou a ješitnosťou zrušil predplatné Korzára na úrade. Dnes viem, že ako verejná osoba musím zniesť oveľa väčšiu mieru kritiky ako bežný občan. Prečítanie dennej tlače vrátane Korzára patrí preto k mojim každodenným povinnostiam. Z obsahu novín sa totiž na príklade iných učím, aký by som byť nemal a zároveň inšpirujem, čo by sme mohli urobiť viac a lepšie v prospech Košičanov a Staromešťanov zvlášť.

Vďaka kritickým článkom a fotografiám vaše noviny prispeli a dennodenne prispievajú k skvalitneniu infraštruktúry Košíc a života ich občanov.

V Korzári sa vždy teším na komentáre Petra Schutza, pričom sa neraz z chuti nahlas zasmejem, ako si „podáva“ nás komunálnych politikov. Ako vie trefne pomenovať a okomentovať naše konanie vrátane našich výrokov. Spomínaný smiech cez slzy má navyše pre mňa katarzný účinok.

V mene Staromešťanov ďakujem Korzáru za aktívnu pomoc pri poukazovaní na nedostatky a problémy, ktoré nás každodenne trápia a zároveň prajem veľa úspechov v ďalšej investigatívnej činnosti.“

Konštantín Čikovský, zástupca šéfredaktora Denníka N

„Keby nebolo Korzára, na východe Slovenska by sa žilo oveľa horšie, ako to je teraz. Lebo keby nebol Korzár, niekto by tu asi noviny alebo web aj tak robil, ale veľmi pravdepodobne by to robil za peniaze nejakých zlodejov, ktorí by redakciu nútili, aby v dôležitých veciach východniarov klamala.

My, východniari, by sme si mali preto Korzár strážiť a pomáhať mu prežiť a byť lepší. Návod na to je:

1. Komunikovať s redakciou, keď sa jej niečo podarí, aj keď sa jej niečo nepodarí. Ak ste v niečom špecialisti, alebo niečo zaujímavé viete, povedzte to redaktorom Korzára.

2. Kupovať si Korzár (v stánku alebo na webe, alebo inzerciu v ňom). Lebo každým eurom, čo za Korzár dáme, mu pomáhame robiť pre nás žurnalistiku.

3. Hovoriť o ňom s úctou. Lebo keď budeme všetci len hundrať, čo všetko zasa Korzár napísal zle, alebo nenapísal, nebudú ho iní ľudia brať vážne a bude sa mu ťažko vyrábať pre nás texty.“

Michal Frank, šéfredaktor týždenníkov MY na východnom Slovensku

„S Korzárom i jeho prapredchodcami bol spätý prakticky celý môj pracovný život, a polovica reálneho života, keďže som tam nastúpil ešte počas vysokej školy a vydavateľstvo som dodnes nepopustil. Keďže to takto bolo (a skrz zdieľaný obsah a spoločný web dodnes je) previazané, ťažko vypichnúť jednu spomienku. Človek vždy rád spomína na to dobré a veselé a toho bolo za tie roky omnoho viac, než toho nepríjemného. Mňa bavili veci, ktoré asi iným ľuďom také zábavné neprídu, ako nočné služby počas volieb, reportáže z terénu počas záplav či rozbiehanie nových projektov. Zažil som toho naozaj mnoho a som za to Korzáru vďačný.“

Ondrej Kandráč, hudobník

„Denník Korzár hlbšie vnímam od mojich študentských čias. Zo začiatku ma zaujímali výsledky rôznych regionálnych športových súťaží. Až neskôr som si uvedomil fenomén tohto denníka. Spočíva v hlbokej spätosti s regiónom, v ktorom žijem. Zaujímajú ma problémy ľudí z nášho kraja, ich osudy, ale aj úspechy. Všímam si ekonomické aktivity, ale hlavne kultúrne povedomie mojich rodákov. Na redaktoroch Korzára oceňujem hlavne profesionalitu a zmysel pre inovatívnosť tém. Oceňujem to, že neskĺzavajú do bulváru, ale riešia témy vecne a v súlade s novinárskou etikou. Aj preto som fanúšikom a pravidelným čitateľom Korzára. Som presvedčený, že to tak bude i po ďalšie nadchádzajúce roky.

Milan Kolcun, sprievodca, spisovateľ, talkmaster

„Potulky mestom robím už 15 rokov. Každý prvý víkend v mesiaci vymyslím ďalšiu, novú tému, ktorá by mohla zaujať Košičanov. Nie je to ľahké. I preto, že na potulke je mix návštevníkov: mladší i skôr narodení, rodení Košičania aj imigranti, ľudia, ktorí už vedia niečo o téme i takí, ktorí prišli, aby sa dozvedeli všetko od základu.

Podobne pestré publikum tvoria čitatelia denníka Korzár. Nie je ľahké v dnešnej a dátovej mediálnej dobe ich osloviť či zaujať. Tak, ako voľakedy sa skupiny ľudí púšťali do bitiev o životný priestor, teraz takto bojujú o mediálny priestor. Situácia je o to ťažšia, že demokracia prináša rovnakú štartovaciu pozíciu pre nepovrchné médiá i tie, ktoré bažia len po senzáciách, ba niekedy idú doslova cez mŕtvoly.

Redaktorov denníka Korzár si vážim o to viac, že v podmienkach jemnej provinčnosti Košíc, kde pozná každý každého, ak nie priamo, tak aspoň cez niekoho, otvárajú kauzy a hľadajú nebojácne pravdu.
Myslím, že bez toho denníka by boli Košice menej transparentné.“

Karol Labaš, občiansky aktivista

„Korzár sa postupne prepracoval na môjho každodenného mediálneho spoločníka. Neraz vyčkám na internete zo zvedavosti do polnoci na nové články, a to aj kvôli výhode prvého čitateľského komentára. Všeobecne obľúbené diskusie pod článkami sú tým povestným dochucovacím korením denníka. Bohato ich využívam, veriac, že tým prispievam k osvete povrchnejšej časti čitateľov a k pozitívnemu formovaniu verejnej mienky. Teší ma dlhodobá korektná spolupráca s redakciou a jej záujem o moje reakcie k témam, ktoré ako aktivista sledujem. O to viac, že sú (témy aj reakcie) spravidla nepríjemné pre samosprávnych politikov a že sú v iných médiách pod ich kontrolou nepublikovateľné.

Želám Korzáru a jeho ostrieľaným redaktorom aj naďalej objektívnosť a odvahu k investigatívnosti. Želám aj gáganie „trafených husí“ ako najlepší dôkaz napĺňania novinárskeho poslania.“

Radoslav Mokriš, Krajský pamiatkový úrad Košice

„Odborníci sa zhodujú, že v časoch svetovej globalizácie začínajú nadobúdať hodnotu regionálne zvláštnosti. Z tohto uhla pohľadu byť regionálny neznamená byť menej, ale naopak, viac. Opozerané metropoly postupne vymieňa zahraničie za vyhľadávanie miestnych špecifík. Zaujímavé verejné priestory, ikonické stavby, nárečia, miestne zvyky a špecifiká sú práve týmito hodnotami. Spoločenský zápas o práva občana a o zachovanie týchto regionálnych hodnôt nie je nikdy ukončený. Túto jedinečnú prácu robia každý deň a zakaždým s novým nasadením redaktori denníka Korzár.“

Pavel Titl, dopravný expert

„V roku 1998 som zavŕšil jedenásty rok pôsobenia v košickej samospráve, kde som sa profesijne venoval doprave v meste. Cez Útvar dopravného inžinierstva, dopravu na magistráte až po dopravu na Útvare hlavného architekta. Ozývali sa mi často novinári z Večera (červeného aj modrého), následne z Korza a samozrejme najviac z Korzára, lebo písať o problémoch košickej dopravy bola pre novinárov a samozrejme aj novinárky, veľmi obľúbená téma. Preto aj o doprave v meste písali mnohí, spomeniem Ľuba Buša, Svjaťa Dohoviča, Valiku Holinkovú, Peťa Galana, Renátku Nemethovú, Jara Vrábľa, Peťa Jabrika. Ak som na niektorého dopraváka zabudol, tak sa mu ospravedlňujem. Som rád, že som pomohol čitateľom Korzára za tých dvadsať rokov sem–tam ozrejmiť z problematiky košickej dopravy, keď už ani hovorcovia magistrátu si s nimi nevedeli poradiť. Čo však korzáristom vyčítam, je to, že zo mňa robia dopravného „experta“, veď som len jeden z mnohých projektantov dopravných stavieb, ktorý si od roku 2000 ako živnostník naháňa robotu a faktúry. A čuduje sa, že po 18 rokoch od odchodu do súkromného sektoru si mnohí čitatelia Korzára myslia, že stále pracujem na magistráte a riadim dopravu v Košiciach.“

Daniel Jendrichovský, generálny manažér Good Angels Košice

„Roky nezastavíme, a je pravda, že Korzár poznám od jeho „narodenia“.

Ako fanúšik športu a basketbalu som sa vždy tešil na podrobné regionálne spravodajstvo, ktoré sa ma postupne od roku 2001 začalo osobne týkať.

Korzár za tie roky veľmi významne pomáhal budovať našu identitu a dodnes je úzko spätý s Good Angels.

Za 16 rokov spolupráce som s novinami prežil veľa, články plné úspechov a radosti, ale aj pády a nepríjemné situácie. A bez zveličovania môžem povedať, že k nám noviny vždy pristupovali s plnou profesionalitou a dovolím si tvrdiť, že aj s pomocnou rukou. Marián Špacai, Jaro Vrábeľ a Patrik Fotta sú nielen partnermi, ale stali sa mojimi priateľmi.

Dlhé roky som Korzár odoberal v tlačenej forme, a dnes nie je deň, aby som neprečítal jeho online podobu. Veľa šťastia, KORZÁR!!!

Martin Jerguš, Útvar hlavného architekta mesta Košice

„Gratulujem Korzáru k výročiu a teším sa, že v Košiciach a tiež v celom našom regióne funguje mienkotvorný denník, ktorý má schopnosť promptne reagovať na naše lokálne dianie. Korzár má veľký potenciál formovať našu komunitu a posilňovať v nás tie dobré stránky. My, čitatelia, zasa nesmieme zabúdať, že tým, za aké správy a informácie sme ochotní platiť, ovplyvňujeme prácu týchto „našich“ domácich novinárov. Podobne ako architektúra, je tak aj regionálna tlač vizitkou nášho kraja. Veľmi oceňujem, že sa Korzár venuje okrem dennej publicistiky aj s vážnejším témam, týkajúcim sa nášho mesta. Preto želám Korzáru aj do budúcnosti veľa pozitívne naladených a rozhľadených čitateľov, so záujmom o dianie v našom kraji, ktorí budú od novinárov vyžadovať poctivé a overené informácie. A novinárom želám veľa odvahy ale aj rozvážnosti pri ich hľadaní.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 2. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 4. Zamestnanec chcel príspevok na stravu, no šéf mal iný názor.
 5. Vitajte v postapokalyptickom svete
 6. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 7. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 8. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 9. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 10. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 1. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 4. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 5. Päť chýb pri zateplení strechy
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Prebudili ste sa už v sude, sene alebo teepee? Je to zážitok!
 9. Počas pandémie je dôležité aj správne kúrenie
 10. Bezbariérové vozidlo
 1. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 29 883
 2. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 15 854
 3. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 14 736
 4. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 13 587
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 676
 6. Čo bude s gastráčmi a miliardy z EÚ ako prekliatie? 11 367
 7. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 586
 8. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 9 540
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 365
 10. Hodnotenie profesionála: Ako obstáli obľúbené hotely v Tatrách? 9 133
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podľa znaleckého posudku má plaváreň hodnotu 8 miliónov eur. Mesto za ňu núka 700-tisíc, z toho väčšinu však tvoria finančné záväzky.

Nehodu v Novej Lesnej spôsobil opitý 15-ročný mladík

Narazil do zaparkovaného renaultu a z miesta ušiel.

Mladý muž nafúkal 1,7 promile.
Mechanizmy sú už pripravené.

V krajine pribudlo rekordných 2 202 nakazených, 674 je z východu

Vyšetrených bolo takmer štrnásťtisíc testov.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Slovensko má denné maximum nakazených, v hre je lockdown (minúta po minúte)

Nakazených koronavírusom na Slovensku je 25 100 osôb. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Premiér Igor Matovič po stredajšom rokovaní vlády.

Čo musíte vedieť o celoplošnom testovaní? Ministerstvo zverejnilo postup

Testovanie na koronavírus sa uskutoční počas troch víkendov.

Testovanie ľudí pred nemocnicou na Kramároch.
Stĺpček Osmelené

Odporný boj o maternice sa nekončí. Dáme si polročnú pauzu a začneme odznova

Záborská avizuje, že sa nevzdáva.

Soňa Jánošová
Momentka z Giro d'Italia 2020.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop